Vilnius riaušėms ruošiasi

www.alfa.lt

Nuvilnijus riaušėms Rygoje, Lietuvoje neramiai laukiama protesto akcijų, bijoma kilsiančių neramumų. Vidaus reikalų ministerijos atstovai tikina pasiruošę visiems galimiems netikėtumams, tuo tarpu sociologai sako, kad mūsų visuomenė dar nepribrendusi pilietinėms nepaklusnumo akcijoms, esą mes dar pernelyg sotūs, kad protestuotume.

Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Stanislovas Liutkevičius sakė, kad jau nutarta, kokią taktiką policija ir Viešojo saugumo pareigūnai naudos vyksiančiame mitinge. „Taktika bus tokia kaip visada. Didesniuose mitinguose visada gali nutikti netikėtų dalykų, todėl rytoj ketiname būti atidūs“, – sakė S. Liutkevičius.

Anot jo, svarbiausias nurodymas, kokį gavo pareigūnai – saugoti mitingo dalyvius nuo galimų provokacijų, neleisti įsiplieksti muštynėms ar didesniems neramumams. „Kalbų turinio, žinoma, nereguliuosime, bet jei kils kokių neramumų, policija pasirengusi reaguoti“, – sakė Vidaus reikalų ministerijos sekretorius.

Pasimokę iš karčių Rygos pamokų, rytoj policininkai tikrins įtartinus į mitingą žingsniuojančius žmones, žiūrės, ar šie nesineša neleistinų daiktų, sprogstamųjų medžiagų. „Pareigūnai turi teisę tikrinti, bet šiaip netrukdysime protestuotojams pakliūti į mitingo vietą“, – žadėjo S. Liutkevičius. Jis prasitarė, kad policija įspės parduotuvių, kavinių ir restoranų, esančių greta protesto vietos, savininkus, kad šie pasirūpintų savo turtu.

Neatmetama galimybė, kad gali būti daužomi vitrinų stiklai. Rytdienos mitinge budės bent 250 policijos pareigūnų, dar 150 Viešosios saugumo tarnybos pareigūnų, taip pat bus keli rezerviniai būriai, kurie galės padėti policininkams. Tiesa, apie 20 kriminalistų bus apsirengę civiliais drabužiais ir įsimaišę į minią stebės jos nuotaikas, filmuos įtartinus asmenis.

„Galime stebėti protestuotojus, vėliau to gali prireikti“, – sakė S. Liutkevičius. Jis pripažino, kad Viešosios saugumo tarnybos pareigūnai turės specialiųjų priemonių, kurias gali tekti panaudoti, jei minioje kils sumaištis. „Tiesa, vandens patrankos neturime, bet ir Rygoje policija jos nenaudojo“, – tikino Vidaus reikalų ministerijos sekretorius.

Kilus didesniems neramumams, į mitingo vietą būtų galima sutraukti tiek pareigūnų, kiek reikėtų. „Jei prireiks, iš Kauno labai efektyviai galime permesti būrius, bet tikimės, kad nebus būtinybės. Kalbėjomės su VSD. Kol kas didesnių, Seimui keliančių pavojų žinių jie neturi“, – sakė S. Liutkevičius.

Sociologijos profesorius Gediminas Merkys įsitikinęs, kad alkaniems, piktiems protestams šiuo metu Lietuvoje dar nėra prielaidų kilti, tačiau jei taip tęsis ir toliau, rudenį galime laukti socialinių neramumų bangos.

„Jei krizė neslops, žmonės nebesugebės išsimokėti paskolų, neteks butų, o vyriausybė ir toliau vykdys tokią socialiai nejautrią politiką – protestų neišvengsime. Žinoma, jie bus organizuoti ir koordinuoti, nes spontaniškų protestų šiais komunikacijos laikais jau nebebūna“, – tikino profesorius.

Anot jo, modernioje visuomenėje visi protestai, mitingai ir net riaušės yra planuojami. „Žmonės gyvena interneto, televizijos ir telefonų pasaulyje, jie yra labai skirtingi, užimti ir įsigilinę tik į savo interesus, todėl spontaniški mitingai turgaus aikštėje, kai staiga subėga minia, o kitą akimirką ji jau siautėja, dabar nebeįmanomi“, – įsitikinęs sociologijos profesorius.

Dabar daugiausia darbo atlieka tam tikros interesų grupės, kurios bendrauja su visuomene, skleidžia apie save žinias ir prireikus – išveda minias į tą pačią turgaus aikštę, bet tai jau suplanuotas veiksmas, už kurio visada stovi tam tikri suinteresuoti asmenys. „Protestai Rygoje, Sofijoje – koordinuoti. Jei ryt Vilniuje kils neramumų, turėtume susirūpinti, kad už to kyšo tam tikrų suinteresuotų grupių ausys“, – įsitikinės sociologas. Anot jo, revoliucijas kelia jaunimas, todėl reikėtų pasidomėti jaunimo kuopelių, tam tikrų subkultūrų atstovų gyvenimo būdu, tikslais, kontaktais, ir paaiškėtų, ar pas mus galima sukelti revoliuciją ar bent maištą.

„Penktą dešimtį perkopę žmonės ant Seimo stogo nelips ir šakėmis nemojuos – tai daro jaunimas, bet pas mus dar tikrai nepribrendo kritinė jaunų, piktų ir aktyvių žmonių masė. Mes dar sotūs ir šiltai gyvename. Tokiomis sąlygomis revoliucijos nekyla“, – tikino sociologijos profesorius. Jis sakė, kad pas mus niekas nesidomi nei minios psichologija, nei visuomenės nuotaikomis, esą pinigų tam neskiriama.
Sociologas, sociologinių tyrimų agentūros „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidis sakė, kad lietuvių nuotaikos pastaruoju metu – itin blogos. „2007 metais Lietuva buvo viena optimistiškiausių šalių Europoje, nuotaikos gerėjo nuo pat 2001-ųjų, bet šie metai – staigus ir smarkus nuotaikų kritimas, nekaip viskas atrodo“, – sakė V.Gaidis.