Kreditinių kortelių istorija

Pirmųjų kreditinių kortelių idėja kilo apie 1920 metus. Jos būdavo metalinės arba tiesiog popierinės. Jomis galėjai susimokėti TIK TEN kur jos buvo išduotos. Pagal susitarimą galėjai susimokėti arba vėliau arba turėjai būti padaręs įmoką iš anksto. 

Pirmasis kreditinių kortelių tinklas buvo sugalvotas +-1950 m. Diners Club, įkurtas Franko McNamara buvo pirmoji kreditinių kortelių bendrovė. Kortelės irgi dar buvo popierinės, o nuo 1959 m. jau ir plastikinės.

Tai buvo pirmosios kortelės, su kuriomis galėjai atsiskaityti įvairiose vietose, kurios turėjo sutartis su Diners Club.

Kortelė su magnetine juostele, kurioje jau buvo įrašyta naudotojo informacija buvo išleista dar 1958 metais. Ją išleido įmonė BankAmericard 1976 m. persivadinusi į VISA.

 

Veikimo principas: parduotuvėje esantis kortelių skaitytuvas susisiekdavo su banko sistema, kurioje patikrinama ar pakankamas likutis.

Lietuvoje pirmoji mokėjimo kortelė pasirodė 1993-iųjų pabaigoje: „Visa Clasic“ kredito kortelę išleido Vilniaus bankas (dabar – SEB).

Norint ją įsigyti į banko sąskaitą reikėjo įmokėti 5000 JAV dolerių. Tada tai buvo prestižo reikalas: 1994 metais tokią kortelę įsigijo apie 800 žmonių. 1995 m. tame pačiame banke įrengtas ir pirmasis Lietuvoje bankomatas. Tiesa, išdavė jis tik vieno nominalo (50 lt) banknotus.


Pirmasis bankomatas pasaulyje buvo įrengtas Londone 1976 metais.

Visa raida viename infografike.