Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Dirbančios ir vaikų turinčios šeimos – nesaugios? PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2012 m. rugsėjo 04, Antradienis, 07:42

Mokyklinio amžiaus vaikų turinčios šeimos jaučiasi nesaugiai dėl savo finansinės padėties ir sveikatos. Iš dalies taip yra dėl to, kad socialinės paramos klausimą kartais nulemia tik keliais litais viršytos pajamos, iš dalies – todėl, kad žmonės nemoka išsireikalauti visų jiems priklausančių paslaugų.

60 proc. šeimose gyvenančių ir mokyklinio amžiaus vaikų turinčių žmonių nesijaučia stabiliai dėl savo finansų, 50 proc. jų nesaugiai jaučiasi dėl sveikatos. Tokius rezultatus parodė draudimo bendrovės „PZU Lietuva“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta visuomenės apklausa.


Paramos trūksta ir reikalavimų neatitinkančioms šeimoms

Tokį nesaugumą, tikėtina, šeimos jaučia dėl ne visai efektyvios socialinės politikos. „Didžioji dalis socialinės politikos orientuota į visai mažus vaikus arba socialiai remtinas šeimas, o žmonės, kurie turi mokyklinio amžiaus vaikų, jaučiasi palikti likimo valiai, jaudinasi, kas bus, jei netyčia neteks pajamų, susirgs. Pastaruosius trejus metus buvo vykdoma politika, kai visos skatinamosios priemonės dirbančioms šeimoms buvo sunaikintos – mažėjo ir atlyginimai, ir bedarbio pašalpos“, – vaikų turinčių dirbančių šeimų baimes išvardijo asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ atstovė spaudai Rasa Paulavičienė.

Pasak jos, žmonės, kurie dirba, išlaiko vaikus ir moka mokesčius, turi rimtą priežastį nerimauti: Europos Komisija vis baksnoja pirštu į nurodymus rūpintis dirbančiaisiais, bet tai įgyvendinti praktiškai ne visuomet išeina. Sambūrio atstovai dėl to kreipėsi į Seimą, siūlydami, kad neapmokestinamos vaiko pajamos būtų sulygintos su socialiai remtino vaiko statusu: jei tėvai uždirba dviem litais daugiau, nei reikia socialinei paramai gauti, jie tą paramą vis tiek gautų.

Šeimų, auginančių vaikus, finansinę situaciją Vilniuje iš dalies iliustruoja statistiniai duomenys apie moksleiviams skiriamą socialinę paramą. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, nemokamą maitinimą vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose. Jie gali gauti lėšų mokykliniams reikmenims pirkti – 156 litus mokslo metų pradžioje, jeigu vidutinės pajamos asmeniui mažesnės nei 525 litai.

„Tai reiškia, kad tarp šią paramos rūšį gaunančių šeimų yra nemažai tokių, kurių pajamos vienam šeimos nariui yra didesnės nei 350 litų, ir jie nėra socialinių pašalpų gavėjai. Neturint socialinės pašalpos gavėjo statuso, tėveliams tenka mokėti už ikimokyklinio ugdymo paslaugas visą kainą, mokėti už būrelius, kas, aišku, didina šeimos išlaidas. Tokioms šeimoms sunku, jeigu atsiranda nenumatytų išlaidų dėl ligos ar kitos nelaimės“, – aiškino Vilniaus miesto socialinės paramos centro direktorė Solveiga Reisgienė.

Pernai parama mokinio reikmenims įsigyti prieš mokslo metus buvo skirta 6724 moksleiviams, šiemet Vilniaus rajone tokia parama skirta 5250 moksleivių.

„Nepasiturinčioms šeimoms yra sunkiau paruošti vaikus mokyklos pradžiai, nors mokinio reikmenims įsigyti ir yra skiriama parama, tačiau tėveliams tenka pirkti iš jos pratybas, kanceliarines prekes, sportinę aprangą, mokyklinius krepšius, norint įsigyti kokybiškesnes prekes, tenka skirti papildomų lėšų iš šeimos biudžeto.

Be abejo, nepasiturinčioms šeimoms yra sunkiau organizuoti turiningą ir įdomų vaikų laisvalaikį. Gerai, kad tokioms šeimoms vasaros metu yra skirta nemažai programų, finansuojamos įvairios stovyklos ar renginiai“, – sakė S. Reisgienė.

Problemiška popamokinio ugdymo sistema

Nors „vaikų su raktais ant kaklo“ laikai jau laikomi praėjusiais, popamokinio ugdymo ir šeimos biudžeto klausimai išlieka aktualūs. „Didžiausia bėda, kad neturime sistemos, kuri skatintų popamokinį vaikų ugdymą. Tai dažniausiai yra privati rinka, ir, pavyzdžiui, Vilniuje ar Kaune mokėti po šimtą litų už būrelius ne visi tėvai gali. Mokyklose yra prailgintos grupės, bet didžioji dalis mokyklų reikalauja papildomo mokesčio. Suprantama, jos turi išsilaikyti, bet ne visi tėvai, dirbantys iki 17, 18, 20 valandos, gali skirti tam lėšų. Samdyti auklę irgi ne kiekvienas gali, tuo labiau kad mokyklinio amžiaus vaikas Lietuvoje laikomas pakankamai suaugusiu, kad galėtų pasirūpinti savimi.

O jei tėvai uždirba minimumą? Vaikai išeina į gatvę pasėdėti prie dėžių kvadratinėmis galvomis“, – kiek ironiškai kalbėjo R. Paulavičienė, pridūrusi, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija svarsto įstatymą, kuris draus vaikus palikti be suaugusiųjų priežiūros – nors jo idėja gera, nedideles pajamas gaunančioms šeimoms teks sukti galvas, kur dėsis jų iš mokyklų grįžę vaikai.

„Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio“ atstovė atkreipė dėmesį į tai, kad statistika ne veltui rodo šeimų susirūpinimą dėl sveikatos: Vilniuje ar Kaune nepigiai atsieina vaikų dantų priežiūra ir profilaktinis patikrinimas. „Sveikatos sistema vaikų atžvilgiu labai ribota, paslaugos dažniausiai teikiamos tik tiems, kurie sugeba išsireikalauti, kas priklauso. Ne visi išmano apie sveikatą, ligas, ne visi žino, kad jiems gali priklausyti tam tikri tyrimai, sanatorijos, o gydytojai nebūtinai pasako“, – problemas įvardijo R. Paulavičienė.

 

 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla