Balti dantys – ranka pasiekiama svajonė
Odontologai perspėja: pradėjus balinti dantis tai reikia daryti visą likusį gyvenimą. Senyvas amžius, dažančių maisto produktų ir antibiotikų vartojimas, dantų traumos, per gausus fluoridų kiekis, uždegimai ir nepriežiūra – tai svarbiausios dantų spalvos pasikeitimo priežastys. Pastebėję pasikeitusią dantų spalvą daugelis linksta pasikliauti dantų balinimu – viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Tačiau nemažai odontologų balinimui nepritaria, motyvuodami, kad procedūra atneša daugiau bėdos nei naudos.
Nors dažniausiai pas odontologus žmonės lankosi norėdami pasitikrinti, ar dantys sveiki, bet pasitaiko ir dėl burnos higienos bei dantų estetikos susikrimtusių pacientų. „Žmonės įvairūs. Vieni tikrai prižiūri savo dantis, kiti ateina pas gydytojus tik tada, kai skauda“, – darbo patirtimi pasidalijo Kauno medicinos universiteto Dantų ir burnos ligų klinikos administratorė gydytoja odontologė Snieguolė Leonavičienė.
Dantų balinimo paslaugai gydytoja nėra linkusi pritarti. „Pradėjus dantų balinimo procesą, dantys pagražėja, tačiau kas kartą vis labiau pažeidžiama danties struktūra. Padidėja jo jautrumas, trapumas, ateityje gali kilti sunkumų protezuojant“, – teigia odontologė.
Pasak jos, dantis pradėjęs balinti žmogus patenka tarsi į užburtą ratą: ant pažeisto emalio labiau kaupiasi įvairios dažančios medžiagos. Jų perteklius verčia nuolat balinti dantis ir neleidžia nutraukti šio proceso. Kokią dantų pastą rinktis, kad dantys būtų balti? Gydytoja odontologė teigia, kad visos dantų pastos yra geros.
„Pastų pasirinkimas priklauso nuo dantų būklės. Vienos pastos yra profilaktinės, kitos – gydomosios. Pavyzdžiui, jei dantenos jautrios, derėtų naudoti dantų jautrumą mažinančias pastas. Taip pat svarbu skirti suaugusiųjų ir vaikų pastas – pastarųjų sudėtyje nėra fluoro, todėl vaikai išvengia apsinuodijimo galimybės“, – pabrėžia S. Leonavičienė.
Gydytoja priduria, kad labai svarbu retkarčiais pakeisti dantų pastą, kad dantys nepriprastų prie vienos ir neprarastų atsparumo. Efektyviausias sveikų ir gražių dantų išsaugojimo būdas – gebėjimas juos tinkamai valyti.
„Pradedant valyti dantis iš pradžių šepetėliu nušluojamos ant viršutinių dantų susikaupusios apnašos, po to, atvirkščiai – nuo apatinių į viršų. Tada sukamaisiais judesiais masažuojami ir dantys, ir dantenos. Svarbiausia išvalyti visus dantų paviršius. Taip pat reikia valyti liežuvį, nes ant jo kaupiasi daugiausia apnašų“, – sėkmingą dantų valymo planą pateikia gydytoja.
Dantims išvalyti reikia skirti 3-5 minutes. Tas pats šepetėlis naudotinas ne ilgiau kaip du mėnesius. Dantų priežiūrai skirti tarpdančių siūlai, skalavimo skysčiai, kramtomoji guma, savaime suprantama, yra vienkartinės priemonės.
„Dantų ir aplink juos esančių audinių sveikatos pagrindas yra pastovi ir taisyklinga burnos ertmės higiena“, – paprastą sveikų dantų išsaugojimo paslaptį atskleidė odontologė S.Leonavičienė.