Užsienyje dirbantys lietuviai mažiau pinigų siunčia į Lietuvą

Valstietis.lt

Užsienyje dirbančių lietuvių į Lietuvą siunčiamų pinigų sumos, palyginti su praėjusiais metais, sumenko beveik dešimtadaliu. Lietuvos banko duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį gyventojai į mūsų šalį iš užsienio pervedė 543,7 mln. litų. Pernai per tą patį laikotarpį – 600,2 mln. litų. Skirtumas – daugiau nei 9 procentai.

 

Siunčia perpus mažiau

Trejus metus Airijoje gyvenantis Mindaugas K. praėjusiais metais kiekvieną mėnesį Marijampolėje gyvenantiems tėvams ir broliui nesunkiai galėdavo išsiųsti po 300-500 eurų (1035-1725 litus). „Dabar per mėnesį išsiunčiu ne daugiau kaip 200 eurų (690 litų). Mano draugei pavyksta susirasti tik laikinus darbus, aš pats ketinu keisti darbą. Realiai gyvename iš vieno atlyginimo, tad nelabai ką galime atidėti“, – pasakojo Airijoje pardavimų vadybininku dirbantis vaikinas.

 

Taupo juodai dienai

Danijoje dešimt metų gyvenanti ir dirbanti Simona patikino, kad sunkmetis neaplenkė ir jų. Mergina ir anksčiau nedaug paremdavo Lietuvoje gyvenančius tėvus – kartą per keletą mėnesių arba dar rečiau išsiųsdavo po 1000 Danijos kronų (463,7 lito). „Kol buvau tikra dėl darbo, atidėdavau tą sumą ir išsiųsdavau. Bet dabar nežinau, kaip bus rytoj, – niekas nėra garantuotas, kad turės darbą. Todėl juos atidedu juodai dienai“, – kalbėjo gabenimo kompanijoje dirbanti lietuvė.

 

Augimo neliko jau pernai

„Lietuvos banko duomenimis, emigrantų perlaidos jau praėjusiais metais beveik nedidėjo. Palyginti su 2007 metais, pernai pervesta tiktai 2,3 procento daugiau pinigų. Tuo tarpu 2004-2007 m. kasmet siunčiamų pinigų suma augdavo nuo 32 iki 157 procentų“, – teigė SEB banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė. Pastebima, kad labiausiai sumažėjo tų gyventojų siunčiamos sumos, kurie užsienyje dirba ne ilgiau kaip metus. „Tikėtina, kad šiemet pinigų bus pervesta mažiau. Priežastis – emigrantų pamėgtos valstybės patiria didelį nuosmukį. Ten taip pat didėja nedarbas, karpomas darbo užmokestis“, – kalbėjo V. Tauraitė.

 

Ėmė mažėti pernai vasarą

Į „Swedbank“ privačių asmenų sąskaitas pernai iš užsienio įplaukė apie 1,43 mlrd. litų. Pasak „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertės Odetos Čičkauskaitės, pervedamos sumos sumažėjo dar praėjusių metų vasaros pabaigoje. Iki dabar jos nebekito. Lyginant šių metų pirmąjį ketvirtį su tuo pačiu laikotarpiu pernai, iš užsienio į gyventojų sąskaitas „Swedbank“ pervesta 23 procentais mažiau pinigų. Daugiausia pinigų į Lietuvą atsiunčiama iš Airijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Ispanijos, Norvegijos.

 

www.valstietis.lt