Algos išmokėjimas padidina mirties riziką

Malonus jausmas po sunkaus darbo pagaliau savo kišenėje turėti ką tik gautą algą. Tačiau tyrimai atskleidžia, jog gavus atlygį mirtingumo rodikliai išauga.

Notre Dame universiteto ekonomistas Williamas Evansas tyrė keturias didžiausias demografines grupes – socialinės apsaugos, kariuomenės personalo, šeimas, gaunančias mokesčius mažinančių nuolaidų čekius ir Aliaskos nuolatinio fondo dividendų gavėjus.

 

Jo tyrimai parodė, jog mirtingumo dažnis, gavus apmokėjimo čekį, gana smarkiai padidėja. Buvo išskirtos trys pagrindinės tokių padažnėjusių mirčių priežastys: nesaikingas tam tikrų medžiagų vartojimas, išorinės priežastys (įvairių rūšių nelaimingi atsitikimai) ir širdies smūgiai

 

„Gavę atlygį, žmonės tampa labiau aktyvūs – jie eina pramogauti į lauką, pietauti restoranuose, apsipirkinėti, daugiau vairuoja, lankosi baruose ir užsiima panašia veikla, – sako W. Evansas. – Kai kurie iš šių užsiėmimų yra iš prigimties rizikingi – tarkime pernelyg didelis alkoholio vartojimas ir vairavimas išgėrus. Taigi tam tikra veikla natūraliai padidina riziką – jei daugiau vairuoji, išauga avarijos pavojus.“

 

Jo teigimu, kai kada sąryšis tarp mirties ir algos gavimo nėra toks akivaizdus. Kaip pavyzdį tyrėjas pateikia aktyvesnės veiklos sąlygotus širdies smūgių atvejus ar tam tikrų medžiagų nesaikingus vartojimus, sukeliančius mirtiną žalą organizmui.

 

Mokslininkas iš dalies pritaria minčiai, jog reikėtų tapti atidesniems, artėjant algos mokėjimo dienai ir iškart po jos. Mat, jo teigimu, toks pagausėjusių mirčių efektas yra pakankamai plačiai paplitęs – pastebimas įvairiose jo stebėtose žmonių grupėse.

 

Visgi dažniausiai apmokėjimą lydinčio mirtingumo aukomis tampa jaunesni žmonės, rodo atlikti tyrimai. Tačiau W. Ewansas siūlo pernelyg nesibaiminti, tiesiog būti atsargesniems ir mažiau būti kelyje.

 

{balsas2}