Kokie orai mūsų laukia šią vasarą?

Prasidėjo kalendorinė vasara. Bent pirmoji birželio savaitė toliau džiugina vasariškais orais ir likęs mėnuo prognozuojamas šiltas. Tačiau kokie orai vyraus likusią vasaros dalį?

Kaip ir kiekvienais metais, vienas iš aktualiausių klausimų birželio pradžioje – kokie orai vyraus šią vasarą? Gegužę Vokietijoje vykusiame tarptautiniame meteorologų ir klimatologų kongrese buvo sutarta, kad ilgalaikės artėjančio sezono prognozės yra vienas didžiausių meteorologijos tikslų, tačiau kol kas įmanomos tik dideliems regionams.

 

Lietuva yra nedidelis regionas ir ilgalaikės prognozės gali būti tik eksperimentinio pobūdžio. Kaip parodė prabėgusių metų patirtis, Orai.lt sudarytos ilgalaikės prognozės vasarai ar žiemai dažniausiai pasitvirtindavo tik iš dalies. Mokslinių metodų, padedančių tiksliai prognozuoti daugiau negu 2 savaites į priekį, šiuo metu tiesiog nėra.

 

Vis dėlto tam tikrais klimatologiniais metodais sudarytą prognozę ateinančiai vasarai pateikiame ir šiemet. Belieka priminti, jog prognozė yra tik eksperimentinio pobūdžio ir paklaidos gali būti didelės.

 

Šiais pasaulinio klimatinio atšilimo laikais tikimybė sulaukti vėsesnių už vidurkį orų jau tapo nedidelė. Tiesa, kelios paskutinės žiemos parodė, kad oro temperatūra gali nukrypti ir į neigiamą pusę. Bet pagal visus esamus rodiklius, šiemet vasara turėtų būti šilta.

 

Birželį ties rytų Europa vyraus aukštas slėgis, todėl šis mėnuo Lietuvoje prognozuojamas šiltas ar net karštas. Oro temperatūra šį mėnesį bus 1-2 laipsniais aukštesnė už daugiametį vidurkį, šilčiausia bus mėnesio pradžioje. Neretai, vyraujant aukštam slėgiui, kritulių iškris mažiau už daugiametį vidurkį.

 

Liepą laukiama, kad aukšto slėgio juosta drieksis ties centrine Europa, todėl Lietuvoje šilti orai tęsis, nors teigiama oro temperatūros anomalija, atrodo, nebus tokia ryški kaip birželį. Kritulių taip pat iškris šiek tiek mažiau už daugiametį vidurkį.

 

Rugpjūtis tokių karščių kaip pernai nežada. Oro temperatūra turėtų svyruoti apie normą ar būti šiek tiek aukštesnė, o kritulių vėl greičiausiai iškris mažiau negu vidutinė daugiametė norma.

 

Bendra visos vasaros oro temperatūra šiemet turėtų būti 1-2 laipsniais aukštesnė už daugiametį vidurkį, kuris yra 16,1 laipsnio. Kritulių vidutiniškai vasaros sezonu Lietuvoje iškrenta 220 mm, bet šiemet lyti turėtų mažiau.

 

Na, o artimiausiomis paromis bus vasariškai šilta.

 

Šaltinis: orai.lt

 

{parasas}