Mobilieji telefonai nedidina smegenų vėžio pavojaus

Balsas.lt

 

 

Danijos mokslininkų atliktas tyrimas apie ilgalaikio mobiliojo ryšio naudojimo įtaką piktybinių smegenų auglių formavimuisi atskleidė, kad mobilieji telefonai nedidina tokio pavojaus. Danijos Vėžio epidemiologijos instituto daktarės Isabelle Deltour vadovaujama tyrėjų grupė analizavo susirgimo smegenų vėžiu atvejus Danijoje, Suomijoje, Norvegijoje ir Švedijoje. Šiose valstybėse mobiliojo ryšio skverbtis yra viena didžiausių pasaulyje.

 

Buvo nustatyta, kad 1974 – 2003 m. piktybiniai augliai smegenyse iš viso buvo diagnozuoti beveik 60 000 žmonių. Mokslininkai konstatavo, kad per 30 metų laikotarpį galvos smegenų auglių atvejų didėjimo kreivė buvo stabili, mažėjo ar tolydžio didėjo dar iki mobiliųjų telefonų atsiradimo.

 

Tyrėjai taip nustatė, kad nėra jokio didesnio tokios kreivės pokyčio nuo 1998 iki 2003 m., o smegenų vėžio plitimo tendencija 1998 – 2003 m., lyginant su 1974 – 1998 m. laikotarpiu, išliko tokia pat.

 

Tyrimo išvadose sakoma, kad, sprendžiant iš turimų duomenų, mobiliųjų telefonų naudojimas nekelia pavojaus sveikatai, tačiau vaikams esą vis tiek nerekomenduojama be reikalo naudotis mobiliuoju ryšiu, o suaugusieji telefonu turėtų kalbėtis trumpai.

 

Komentuodama tyrimo išvadas, daktarė I. Deltour sakė, kad, sprendžiant iš turimų duomenų, arba mobilieji telefonai nėra susiję su smegenų vėžiu, arba stebėjimų laikotarpis yra per trumpas, kad būtų galima nustatyti tokį tarpusavio ryšį.

 

Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokyklos profesorius, neuroonkologijos specialistas Paulas Grahamas Fisheris pastebėjo, kad šio tyrimo išvados veikiausiai nepadės taško diskusijoje apie galimą mobiliųjų telefonų pavojų žmonių sveikatai.

 

Jo manymu, prielaida, kad mobilieji telefonai sukelia smegenų vėžį, priskirtina prie tokių iracionalių baimių, kaip ir elektros laidų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė. Šios baimės, pasak jo, dalies visuomenės sąmonėje išliks nepaisant to, kad nėra jokių mokslinių įrodymų, patvirtinančių jų pagrįstumą.

 

Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Journal of the National Cancer Institute“.