Elektroninė nosis gali nustatyti rūkančius asmenis

ITŽINIOS.LT

 

Kai kurie žmonės, norėdami gauti pigesnį gyvybės draudimą, savo gydytojams tvirtina, kad nerūko. Tačiau elektroninė nosis gali išaiškinti šią melagystę. Naujojo Pietų Velso universiteto, esančio Sidnyje, mokslininkų grupė, kuriai vadovauja Paul Thomas, patobulino elektroninę nosį taip, kad ji galėtų nustatyti lakiuosius organinius junginius (VOC). Vadinasi, ši nosis gali nustatyti, kurie žmonės surūkė cigaretę.

 

Elektroninėje nosyje naudojami 32 jutikliai, kurių elektrinė varža keičiasi esant skirtingam VOC kiekiui. Bandymo metu ši nosis teisingai nustatė 37 asmenis iš 39 savanorių kurie yra rūkantys ir kurie nerūkantys. Grupė priėjo prie išvados, kad elektroninė nosis gali greitai ir patikimai nustatyti rūkančius asmenis: nereikia nei kraujo ar šlapimo tyrimų.

 

Šiuo metu iškvepiamas anglies monoksido kiekis padeda nustatyti rūkymo intensyvumą, bet šis metodas naudingas tik keletą valandų po rūkymo. Be to, egzistuoja klaidų tikimybė: neįmanoma nustatyti ar anglies monoksidas neatsirado iš kitų šaltinių, tokių kaip transporto priemonių išmetamosios dujos.

 

Sąžiningumo patikrinimas

Draudikus labai domina, ar besikreipiantis asmuo laikosi sveikos gyvensenos taisyklių. „Kai kurie draudikai išvis neužduoda klausimų apie rūkymą, tuo tarpu kiti šį klausimą įtraukia į prašymo formą, bet nereikalauja atlikti tyrimų. Tikimasi, kad pareiškėjas į šį klausimą atsakys sąžiningai“, – teigė Britų draudikų asociacijos vadovas Kelly Ostler-Coyle. Tyrimą atlikti yra paprasta. Jam nereikia jokių kūno skysčių. Elektroninė nosis teisingą atsakymą gali pateikti vos per kelias minutes.

 

Elektroninė nosis gali praversti ir transplantacijos klinikoms: labai svarbu, kad pacientai, kuriems persodinta širdis, nerūkytų. Tačiau 2001 metais Austrijoje atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad net 15 proc. tokių pacientų slapta rūkė. Tačiau šiai sistemai reikia papildomų tyrimų, įrodančių, ar ji teisinga.

 

„Šiai elektroninės nosies idėjai reikia tolesnių didesnio masto tyrimų. Jie turi įrodyti, kad tai yra iš tiesų veiksmingas būdas. Tik tada šią nosį bus galima pritaikyti praktikoje“, – sakė Didžiosios Britanijos Sveikatos departamento atstovas.

 

www.itzinios.lt