Lenkiškas „bizniukas“: tris kiaules perki, viena – nemokamai

alfa.lt

Tokį verslą Lietuvoje jau pradėjo sukti Lenkijos kiaulių augintojai ir perpardavinėtojai. Lenkijos kiaulių augintojų jau netenkina Lenkiją plūstantys, tuntais lenkišką mėsą Lenkijos turguose perkantys lietuviai. Lietuvoje jie išvystė naują verslą – tiesiog į namus pristato kiaules. Tris kiaules perki, vieną gauni nemokamai. „Lenkai už kilogramą gyvo svorio prašo vos 4,8 Lt. To dar nebuvo, kad įmitusi kiaulė puse tūkstančio litų tekainuotų”, – aikčiojo viena Alytaus rajono ūkininkė. Pasak jos, jau ne vienas jos pažįstamas tokiu sandoriu susidomėjo. Ir niekas nesigilino, ar tos kiaulės skiepytos, ar legaliai į Lietuvą atkeliavusios.

Tiesa, apsukrūs ir daugiau litų turintys lietuvaičiai irgi stengiasi savo kąsnį atsiriekti. Nupirktas kiaules neretai jie vėl perparduoda – tik šįsyk iš vietinių užsiprašo iki 7 Lt už kilogramą.

„Politikai toleruoja kontrabandą. Lenkiška mėsa, kuri guli turguje ant prekystalių, yra tas pats, kaip kontrabandinės cigaretės“, – praėjusią savaitę Investuotojų forume kalbėjo Lietuvos banko Ekonomikos departamento vadovas Raimondas Kuodis.

Bronius Markauskas, Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas teigė, kad neatsitiktinai ši Vyriausybė norėjo įvesti kasos aparatus. Taip būtų sugriežtinta pigios lenkiškos mėsos, kuriai taikoma tik 3 proc. PVM mokestis (lietuviškai mėsai taikomas 19 proc. PVM) kelionė ant lietuviškų prekystalių.

„Jeigu būtų politinė valia, jau seniai galėjo būti įvesta atitinkama kontrolė šalies turguose. Ne paslaptis, kad Lietuvos turgus kontroliuoja 30 grupuočių, kurios veža dideliais kiekiais produkciją iš Lenkijos, turi po visą Lietuvą išsibarsčiusius paskirstymo taškus, iš kurių į mūsų turgų keliauja daržovės, vaisiai ir mėsa. Ankstesni politikai tas grupuotes dangstė“, – neslepia B. Markevičius.

Pasak jo, daugelis mėsos perdirbėjų turi pasirašę sutartis su lenkų ūkininkais, jie turi teisę įvežti mėsą ir niekas negali uždrausti. „Tačiau žinome, kad paukštiena, kiauliena, o ir gyvi gyvuliai į Lietuvą keliauja kaip pro kiaurą rėtį“, – sakė pirmininkas.

Oficialiai, sako pašnekovas, įvežamą produkciją turėtų tikrinti maisto ir veterinarijos tarnyba. „Jie gali sustabdyti, grąžinti nelegaliai įvežamą produkciją.,Bet.. trūksta pinigų, žmonių, ir valios“, – sakė Žemės ūkio rūmų vadovas.

„Štai toji nemokama kiaulė, apie kurią jūs kalbate ir yra tas masalas, kurį lenkai, turėdami vos 3 proc. PVM, ku gali leisti suvilioti pirkėją“, – sakė ŽŪB „Gražionių bekonas“ valdybos pirmininkas, Kiaulių augintojų asociacijos vadovas Edmundas Adomavičius.

Pasak jo, esame maža valstybė ir negalime pasikliauti vien politinėmis priemonėmis. Mūsų politikai, prieš palaimindami mokesčius, turėjo pasižiūrėti kokie jie yra kaimyninėse valstybėse ir juos derinti.

Kiaulių augintojų asociacijos vadovas palaiko mintį turguje įvesti kasos aparatus. „Yra du keliai, kurie padėtų mums apsisaugoti nuo lenkiškos produkcijos. Arba tokie patys mokesčiai, kaip pas lenkus, arba kasos aparatai, kurie padėtų sukontroliuoti lenkiškos produkcijos srautą“, – sakė E. Adomavičius.