Brangs duonos gaminiai

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Romas Majauskas sako, jog geriausiai žiemkenčiai išsilaikė Alytaus rajone – ten iššalo tik apie 8 proc. žiemkenčių, kai kituose rajonuose šiaurės Lietuvoje arba vakarų Lietuvoje iššalo ir per 70 proc. žiemkenčių. Todėl prognozuojama, kad šiemet grūdai gali brangti dar labiau.

 

R. Majauskas skaičiuoja, jog vidutiniškai per šią žiemą visoje Lietuvoje iššalo apie 30 proc. žiemkenčių. Juos persėti vasarinėmis kultūromis kainuos apie 600–700 Lt vienam hektarui. Žieminėmis grūdinėmis kultūromis buvo užsėta iš viso apie 750 tūkstančių hektarų.

 

Grūdų augintojų asociacijos vadovo preliminariais skaičiavimais, vien tik persėti iššalusių žiemkenčių pasėlius, neskaitant kitų sąnaudų, ūkininkams iš viso vidutiniškai atsieis apie 150 tūkst. litų.

 

Žinoma, tuos nuostolius padengs draudimas, tačiau kitas sąnaudas ūkininkams teks įskaičiuoti į vasarinių grūdų kainą.

 

Žiema padarė savo. Rugiai, kurie niekad neiššaldavo, šią žiemą iššalo. Kitų žiemkenčių lietuviškos veislės, kurios turėtų būti atsparios šalčiams, taip pat iššalo. Mokslininkai prognozuoja, jog bus dar kelios tokios šaltos žiemos iš eilės.

 

„Badas negresia, tačiau ūkininkų situacija šiemet vėl bus prasta. Tos kainos vėl bus aukštesnės, tad ir vartotojams tai atsilieps“, – sakė R. Majauskas.

 

Kviečių ateities sandorių kaina svyruoja apie 700–750 litų už toną, o rapsų – apie 1,5 tūkst. Lt už toną.

 

{alfa2}