Infliaciją daugiausiai lems padidėjęs PVM

www.vtv.lt

Pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) apskaičiuota infliacija 2009 m. sausio mėn., palyginti su 2008 m. gruodžio mėn.,tikėtina, sudarys 2,3 procento, skelbia Statistikos departamentas.
Prognozuojama, kad metinė infliacija sausio mėn. sudarys 9,2, o vidutinė metinė infliacija – 11,0 procento.
Didžiausią įtaką sausio mėnesio infliacijai turės iki 19 procentų padidėjęs pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas ir lengvatinio 5 procentų tarifo naikinimas daugumai prekių.

Prognozuojamas maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainų augimas sietinas su padidintu PVM tarifu ir sezoniniu vaisių ir daržovių pabrangimu. Dėl padidinto PVM ir akcizo degalams turėtų brangti transporto grupės prekės ir paslaugos. Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų grupės kainų šuolį lems padidėję dujų ir elektros kainos. Dėl didesnio PVM tarifo pabrangę vaistai (išskyrus ompensuojamuosius) lems sveikatos priežiūros prekių grupės kainų augimą.

Sausio mėn. infliaciją turėtų mažinti dėl sezoninių išpardavimų pingantys drabužiai ir avalynė, ši grupė pasižymi ryškiu sezoniškumu, susijusiu su vasaros ir žiemos išpardavimais.