Pėstieji, prisidėkite prie savo ir kitų saugumo kelyje!

Kiekvieną dieną, vykdami į mokyklą ar leisdami laisvalaikį, Jūs tampate eismo dalyviais. Deja, ne visos kelionės baigiasi laimingai – per metus Lietuvoje eismo įvykiuose žūsta daugiau kaip septyni šimtai žmonių, daugiau kaip aštuoni tūkstančiai sužeidžiami.

Šviesiuoju paros metu įvyksta gerokai daugiau eismo įvykių, į kuriuos patenka pėstieji, tačiau jų žūsta beveik dvigubai daugiau esant blogam matomumui.

 

Dažniausiai pėsčiuosius transporto priemonės partrenkia ir mirtinai sužaloja neapšviestuose kelio ruožuose, kai jie eina per važiuojamąją kelio dalį, važiuojamąja dalimi ar netikėtai į ją įeina (įbėga). Todėl būtina naudoti atšvaitus, ryškiaspalves liemenes, važiuoti dviračiais (vežimais), prie kurių turi būti pritvirtinti atšvaitai.

 

Atsižvelgiant į tai, skatiname Jus susimąstyti, kaip patys galite prisidėti prie savo saugumo kelyje.

 

Kelių eismo taisyklės detaliai reglamentuoja eismo dalyvių vaidmenis. Jose numatyta, kad:

 

pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, kelkraščiu;

jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu;

kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi eiti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį;

asmenys, kurie kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu važiuoja neįgaliųjų vežimėliais, vedasi motociklą, mopedą, dviratį, traukia (stumia) rogutes ar vežimėlį, privalo judėti tik viena eile ir tik transporto priemonių judėjimo kryptimi;

organizuotai žmonių grupei eiti važiuojamąja dalimi leidžiama kolona ne daugiau kaip 4 eilėmis ir tik dešine važiuojamosios dalies puse. Kolonos priekyje ir gale iš kairės pusės turi eiti lydintys asmenys su ryškiaspalvėmis vėliavėlėmis;

tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui organizuotai žmonių grupei eiti važiuojamąja dalimi draudžiama;

organizuotą vaikų iki 16 metų grupę vesti leidžiama tik šaligatviais arba pėsčiųjų takais, o ten, kur jų nėra,-ir kelkraščiu, bet tik šviesiu paros metu ir lydint ne mažiau kaip 2 suaugusiems.

 

Pėstieji, einantys neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba prie drabužių prisisegti šviesą atspindintį atšvaitą.

 

Pavojingiausios situacijos pėsčiajam yra tamsoje, kuomet automobiliai, įjungę trumpąsias šviesas, prasilenkia. Jei pėsčiasis be atšvaito, jį automobilio vairuotojas pastebės tik prieš keliasdešimt metrų. Jeigu automobilio greitis 80 km/val., tai vairuotojas kažin ar suspės pradėti stabdyti anksčiau, nei susidurs su pėsčiuoju. Jei pėsčiasis su atšvaitu, net ir tokiose situacijose vairuotojas jį pastebės mažiausiai prieš 100 metrų. Važiuojant su tolimosiomis šviesomis, pėstysis su atšvaitu matomas jau iš kelių šimtų metrų. Tuo tarpu pėsčiasis, judantis be atšvaito, pastebimas tik maždaug prieš šimtą metrų.

 

Atšvaitas pėsčiajam yra būtinas ir gyvenamosiose vietovėse, todėl kad ten dažnai apšvietimas yra menkas, susidaro pusšešėlių ir šešėlių zonos, dėl kurių pėsčiąjį pastebėti labai sunku.

 

Kelių eismo taisyklių nesilaikymas tiesiogiai gresia kiekvieno eismo dalyvio sveikatai ir gyvybei. Todėl verta susimąstyti kiekvienam, kaip patys galite prisidėti prie didesnio visų saugumo kelyje – visų pirma patys laikydamiesi taisyklių, gerbdami kitus, nelikdami abejingi pažeidėjams, padėdami į eismo įvykį patekusiam žmogui.

 

Mažeikių raj. PK informacija

 

{parasas}