Kuo naudinga ir kaip atlikti proto mankštą?

Kasdien dirbant tą patį darbą mums būna vis sunkiau sutelkti dėmesį į naujoves: silpsta atmintis, prastėja dėmesio koncentracija, o kai kurie dalykai apskritai pasidaro nebesuprantami. Kad taip neatsitiktų, reikia treniruoti smegenis. Papasakosime apie neurobikos metodus.

Visų pirma, paaiškinsime kas yra neurobika. Tai proto gimnastika, aerobika smegenims, kurios paskirtis – smegenų veiklos gerinimas.

 

Terminą sukūrė Lawrence‘as Katzas ir Manningas Rubinas iš JAV. Jie taip pat sukūrė ir ypatingus proto mankštos pratimus.

 

Kam tai naudinga? Neurobika būtina užsiimti visiems: vaikams – kad mokytųsi sutelkti dėmesį ir įsisavinti naują informaciją; suaugusiems – kad palaikytų smegenų tonusą ir apsisaugotų nuo atminties prastėjimo.

 

Protiniai gebėjimai prastėja dėl to, kad silpsta ryšys tarp galvos smegenų nervų ląstelių. Anksčiau buvo manoma, kad kartą sutrikus smegenų ląstelės veiklai, ši jau nebeatsistato, bet dabar ši hipotezė paneigta. Pasirodo, nervų ląsteles – taip pat ir galvos smegenų – galima regeneruoti reguliariais proto pratimais. Būtent tokiu tikslu ir buvo sukurta neurobika.

 

Pagrindinės gimnastikos užduotys:

 

smegenų veiklos aktyvinimas,

atminties treniravimas.

 

Pratimai smegenų veiklai skatinti. Proto mankšta labai paprasta, bet taip pat ir neįtikėtinai efektyvi. Pratimams nereikia specialaus pasiruošimo ar būtent tam skirto laiko – juos galima atlikti bet kur ir bet kada: namie, pakeliui į darbą, per pietų pertrauką, stovint prie viryklės ir netgi maudantis.

 

Reguliariai mankštinant protą kai kurie pratimai taps jūsų gyvenimo dalimi – ir tai tik teiks jums naudos.

 

Nauja aplinka. Nuvykite ten, kur niekuomet iki šiol nebuvote ar kur būnate labai retai. Tai gali būti naujas didelis parkas arba juvelyro parduotuvė kaimyniniame rajone.

 

Nauji kvapai. Įsigykite flakonėlių su eteriniais aliejais ar bet kokių kitų kvapių dalykėlių. Kiekvieną rytą, kai tik pabundate, įkvėpkite vis naujo kvapo – tai padės jums „pažadinti“ smegenis.

 

Užmerktos akys. Vakarais namie neįjunkite šviesos – po kambarius vaikščiokite vadovaujantis vien atmintimi. Šis pratimas padidins dėmesingumą ir koncentraciją. Taip pat galima maudytis užsimerkus. Dėl to, kad nieko nematote, stipriai aktyvinami kiti jutimo organai.

 

Darbinės rankos pakeitimas. Valykite dantis ta ranka, kuri yra mažiau aktyvi: jei esate dešiniarankis, dantis valykite kaire ranka, jei esate kairiarankis – dešine.

 

Naujas garderobas. Dėvėkite skirtingus rūbus. Mokslininkai įrodė, kad priklausomai nuo žmogaus rūbų keičiasi ne tik jo pojūčiai, bet ir mąstymo būdas.

 

Brailio raštas (rašto sistema akliesiems) ir gestų kalba. Įsisavinti Brailio raštą ir gestų kalbą yra sunku, bet gebėjimas skaityti ir kalbėti pirštais neįtikėtinai įjautrins jūsų pojūčius. Gestų kalboje pakanka išmokti standartines frazes: pasisveikinimą, paprastus klausimus, atsakymus.

 

Naujas kelias. Eikite į darbą (parduotuvę) nauju, nepažįstamu keliu. Net jei naujasis kelias bus ilgesnis – nieko baisaus. Tai ne tik teigiamai paveiks jūsų smegenų veiklą, bet ir padės išlaikyti kūno formas.

 

Pasitikėjimas savimi. Labiau pasitikėkite savimi. Netgi jei jums siūlo darbą, kuriame nelabai tesusivokiate, sutikite. Kai nelabai aišku ką ir kaip reikia daryti, smegenys greitai aktyvinasi.

 

Nestandartiniai atsakymai. Į standartinius klausimus atsakykite nestandartiškai. Netgi į klausimą „Kaip sekasi?“ galima atsakyti dešimtimis skirtingų frazių – atsisakykite stereotipų.

 

Monetos. Išmokite vien pirštais skirti nevienodo nominalo monetas. Šiuo pratimu naudinga užsiimti tada, kai ko nors laukiate. Laikas bėga greičiau ir laukimas būna ne toks varginantis.

 

Nauji žurnalai. Rinkitės tuos žurnalus ir laikraščius, į kuriuos paprastai nekreipiate dėmesio. Pavyzdžiui, jei domitės madomis, tai įsigykite žurnalą, nagrinėjantį ekonomikos temas. Mėgstate skaityti apie keliones ir kitas valstybes? Suteikite pirmenybę žurnalui apie gyvūnus. Nebūtina susidomėti kokia nors nauja sritimi, pakanka tiesiog kartkartėmis pakeisti skaitomų straipsnių temą.

 

Televizorius be garso. Išjunkite televizoriaus garsą ir vien žiūrint į vaizdą pabandykite atkurti dialogą ar monologą. Atliekant šį pratimą kartu su draugais laikas gali prabėgti labai įdomiai ir linksmai.

 

Poilsio įvairovė. Jei savaitgalius paprastai praleidžiate mieste, tai kitą kartą išvykite į gamtą. Nemėgstate klausytis muzikos? Nueikite į muzikos koncertą – patirsite begalę naujų pojūčių. Net jeigu jums visai nepatiks, galėsite išeiti.

 

Naujas tempas. Šio pratimo galima imtis savaitgaliais. Jei paprastai viską darote lėtai, pasistenkite tempą padidinti du kartus. O jei negalite nė minutės nusėdėti vietoje, priverskite save viską daryti neskubant. Tam reikia labai didelio susikaupimo.

 

Pokštai. Sugalvoti naujus pokštus ir anekdotus – labai įdomus ir naudingas užsiėmimas smegenims. Tai ne tik skatina protinę veiklą, bet ir vysto gebėjimą mąstyti kūrybingai.

 

Penki pratimai atminčiai vystyti

 

Pasakykite sau: įsimink tai! Pavyzdžiui, jei jums pristatė nepažįstamą žmogų, ištarkite sau jo vardą ir liepkite šį vardą įsiminti. Taip pasąmoningai suteiksite šiai informacijai daugiau reikšmės.

 

Atraskite motyvaciją. Pasistenkite įsivaizduoti, kuo žmogus, kurio vardą reikia įsiminti, jums gali būti naudingas ateityje. Motyvacijos paieška gali paskatinti smegenų veiklą ir prisiminti vardą bus paprasčiau.

 

Susidarykite asociacijas. Išsirinkite 10 jūsų namie ar biure esančių nejudinamų daiktų. Įsiminkite juos tam tikra seka (tam reikia išsiaiškinti tam tikrą dėsningumą). Ateityje, kai jums reikės įsiminti kokį nors sąrašą, asocijuokite kiekvieną sąrašo punktą su šiais daiktais. Kai reikės prisiminti sąrašą, tiesiog akimis peržvelkite dešimtį išsirinktųjų daiktų.

 

Mokykitės užsienio kalbų. Tai tiesioginiu būdu suaktyvins jūsų smegenis ir vystys asociatyvinį mąstymą. Bus lengviau įsiminti ne tik užsienietiškus žodžius, bet ir kasdienio gyvenimo faktus, apie kuriuos anksčiau reikėdavo nuolatinių priminimų.

 

Įsiminkite telefonų numerius. Iš pradžių mokykitės asmenų, su kurias bendraujate dažniausiai, telefonų – taip pat ir mobiliųjų – numerius.
Vėliau pabandykite įsiminti ir kitus numerius. Pažiūrėkite į numerį, nusukite akis, pakartokite skaičius sau – ir taip darykite tol, kol numeris galų gale išliks atmintyje.

 

Vėliau nereikalingi telefonų numeriai užsimirš, nes nebus reikalingi – tai visiškai normalu. Svarbiausia atmintyje išlaikyti informaciją bent apie kelis žmones.

 

Padidinti IQ per 10 minučių

 

Taip, ir tai įmanoma. Metodai taip pat labai paprasti, bet padės jums per trumpą laiką padidinti intelektinius gebėjimus.

 

Kvėpuokite giliai. Tai vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių pratimų. Gilaus kvėpavimo metu organizmas atsipalaiduoja, o į smegenis pradeda patekti daugiau deguonies. Smegenų veiklą taip pat efektyviai gerina ir atsipalaidavimas, ir didelis deguonies kiekis kraujyje. Beje, kvėpuoti reikia tik per nosį. Teisingai atsipalaiduoti ir giliai kvėpuoti galima išmokti pasitelkus meditaciją.

 

Autohipnozė. Tai specialūs psichologiniai pratimai. Jie kuriami kiekvienam žmogui individualiai ir turi būti kontroliuojami. Dėl to autohipnozę patariama atlikinėti tik su specialistu, bent jau iš pradžių.

 

Sėdėkite tiesiai ir užsičiaupkite. Tokia poza leis jums sutelkti dėmesį ir mąstyti „sveikiau“. Paeksperimentuokite: iš pradžių mintinai išspręskite kokį nors matematikos uždavinį sėdėdami ant kėdės susikūprinę ir išsižioję, o vėliau – išsitiesę ir užsičiaupę. Iškart pastebėsite skirtumą.

 

Fizinis krūvis. Fizinių pratimų pakanka tam, kad į smegenis pritekėtų daugiau kraujo. Nedidelė mankštelė „pažadins“ smegenis ir suaktyvins jų veiklą. Geriausia pasivaikščioti, bet ir paprastų pratimų nekeičiant savo buvimo vietos (pritūpimų, šuoliukų) gali pakakti.

 

Stenkitės gyvenimui suteikti daugiau įvairovės. Aktyvus, naujų pojūčių ir emocijų kupinas gyvenimas neleis jums nuobodžiauti ir išsaugos proto aštrumą daugelį metų.

 

Šaltinis: imunitetas.lt

 

{parasas}