Mažeikiuose vyks Gyvosios chemijos diena

Rytoj, birželio 11 dieną, aikštėje, prie Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios (Naftininkų g. 13), vyks pirmoji Lietuvoje „Gyvosios chemijos diena“.

Nuo 14 iki 17 val. chemijos mokslininkai ir studentai 6 teminėse palapinėse papasakos apie cheminius procesus, kurie kuria gyvybę Žemėje, parodys kaip išskirti svogūno DNR, rinks geriausią skonių ir kvapų degustatorių, degins ledą ir oksiduos guminuką, nustatys iš namų atsinešto geriamo vandens kokybę.

Renginio pabaigoje – speciali lindyhopo šokėjų programa ir molekulių šokis.  

 

„ORLEN Lietuva“ rengiamų „Gyvosios chemijos dienų“ metu siekiama susipažinti su įvairiais ir įdomiai paaiškintais chemijos panaudojimo mūsų kasdieniame gyvenime aspektais – chemija mūsų organizme, maiste, gėrimuose, kosmetikoje, buityje, pramonėje, energetikoje, moksle ir mene.

 

Jungtinių Tautų generalinės asamblėjos sprendimu, 2011-ieji paskelbti Tarptautiniais chemijos metais. Didžiausios Lietuvos chemijos pramonės bendrovės „ORLEN Lietuva“ chemijos mokslo sklaidos ir pažinimo programą globoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

 

6 teminės palapinės, kuriose mokslininkai parodys ir papasakos įdomių ir galbūt ne kiekvienam suprantamų dalykų.

 

Gyvybės chemijos palapinė

 

Ar žinote, kokie cheminiai procesai nuolat vyksta gamtoje? Kodėl medis auga iš oro ir kodėl mūsų planetai reikalingi „žalieji plaučiai“? Kur prasideda mitybos grandinė? Užsukite pas mus paklausyti pasakojimo apie fotosintezę arba kaip šviesa, vanduo ir anglies dvideginis virsta cukrumi. Čia pat galėsite atlikti daržovių DNR eksperimentą ir denatūruoti baltymus. Ateikite, palieskite, pabandykite ir suprasite Žemės gyvybės paslaptį.

 

Maisto ir skonio chemijos palapinė

 

KTU Maisto instituto ekspertai iš juslinės analizės mokslo laboratorijos papasakos iš ko sudaryti maisto produktai, kas kvepia, kas kuria ir kas stiprina skonį. Kaip susijusi mityba su sveikata ir gera savijauta bei kodėl mums dažnai skanu tai, kas nelabai sveika? O kaip pagaminti skanią dešrą? Užsukę čia – sužinosite! Juslinės analizės metu galėsite ieškoti paslėptų skonių ir kvapų bei pabūti profesionaliais degustatoriais. Geriausio maisto ir skonio vertintojo laukia specialus prizas!

 

Žaidimų chemijos palapinė

 

Chemija gali būti pats smagiausias žaidimas ne tik mažiems ir mažiausiems! Čia piešime, žaisime, lipdysime, mokysimės balionų lankstymo ir chemijos pagrindų. Atliksime keletą chemijos eksperimentų su kiekvienuose namuose esančiomis medžiagomis, aiškinsimės kas yra atomas, cheminis ryšys ir kartu su draugais trumpam tapsim šokančiomis, lankstančiomis ir sukimbančiomis molekulėmis. Gerai kibsim – gerų prizų gausim!

 

Linksmosios chemijos palapinė

 

Degantis ledas, staigi kristalizacija, guminio meškiuko oksidacija, šokinėjantis natris, lydoma aliuminio folija ir visa kita chemijos istorija linksmai! Dėmesio, šioje palapinėje vyks maži sprogimai!

 

Vandens chemijos palapinė

 

Geras vanduo yra mūsų sveikatos šaltinis. Atsinešę iš namų ar šulinio kasdien geriamo vandens, galėsite nemokamai išsitirti jo kietumą, nitratų ir geležies kiekį.

 

Infochemijos palapinė

 

Čia yra „Gyvosios chemijos dienos“ informacijos centras, kuriame galėsite ne tik sužinoti apie visą renginį ir Tarptautinius chemijos metus, bet ir pažiūrėti „International Year of Chemistry 2011“ iniciatyva sukurtų nuotaikingų filmų apie tai, ką chemija reiškia mūsų visų gyvenime.

 

UAB „Idea prima“ informacija

 

{parasas}