Tauragės prokuratūrai reforma skausminga

Įsibėgėjus reformai Lietuvos prokuratūroje Tauragės rajono apylinkės prokuratūra neteko trijų prokurorų. Gražvydas Žebelys, apylinkės vyriausiasis prokuroras, viliasi, kad Generalinė prokuratūra susimils ir leis priimti į darbą bent du specialistus vietoje trijų išėjusių. Kai kuriuos prokuratūrų vadovus pasieks rotacijos ranka.

Tauragės apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Gražvydas Žebelys įsitikinęs, kad rotacija jo nepalies. Mat jis vyriausiojo prokuroro pareigas eina dar visai neseniai.

– Naujasis Generalinis prokuroras pradėjo prokuratūros reorganizaciją ir optimizaciją, susijusią su prokurorų funkcijų perskirstymu ir prokuratūros sistemos stambinimu. Tauragės rajono apylinkės prokuratūrai nepasisekė. Mat 2010-aisiais, rugsėjo 6 dieną, į pensiją išlydėjome ilgametį mūsų rajono prokurorą Povilą Gargasą, o po trijų mėnesių, gruodžio 15-ąją, pensinis amžius sukako prokurorui Jonui Tylertui. Šių metų sausio 11-ąją į pensiją išleidome buvusį vyriausiojo prokuroro pavaduotoją Algirdą Žukauską.

 

Šis žmogus prokuratūroje dirbo nuo 1974-ųjų. Visi šie prokurorai savo darbui atidavė 16–17 metų. Šie specialistų išėjimai anksčiau būtų neturėję įtakos likusiems kolegoms ir būtų atsispindėję nebent tik kaip gražus prokuroro darbo įvertinimas. Mat tokiais atvejais paprastai išėjusį specialistą keisdavo kitas. Dabar, įsisiūbavus reformai, apie kadrų atnaujinimą nebegali būti nė kalbos. Apie situaciją Tauragėje asmeniškai kalbėjausi su Generaliniu prokuroru. Deja, tokia kebli padėtis, pasirodo, ne tik Tauragėje, bet ir Palangoje, Klaipėdos mieste, dar kitur. Tad visas anksčiau dirbusių prokurorų darbo krūvis dabar sugulė ant mažesnio prokurorų skaičiaus. Negana to, nebeturime vairuotojo, tad prokurorai visur rieda savo transportu, – vardija sunkumus prokuratūroje G.Žebelys.

Norinčiųjų dirbti netrūksta

Anot vyriausiojo Tauragės prokuroro, norinčių ateiti dirbti netrūksta. Vien tik Šilalės rajono apylinkės prokuratūroje darbuojasi ir kasdien į darbą ir atgal važinėja du tauragiškiai. Tačiau Generalinė prokuratūra uždraudė personalo atnaujinimą. Esą geriausiu atveju Tauragei galėtų būti leista atnaujinti dviejų prokurorų etatus. Bet ir tai tik jei paaiškėtų, kad, perskaičiavus šalies prokurorų darbo krūvius, Tauragėje prokurorai iš tikrųjų turi darbo.

– Atrodytų, kad pas mus darbo mastai turėjo sumažėti. Juk Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos buvo perduotos tiesiogiai Klaipėdos apygardos prokuratūros žinion. Lygiai taip pat į uostamiestį iškeliavo Tauragės pareigūnų tirtos sunkių ir labai sunkių nusikaltimų bylos. Tačiau nepamirškime, kad mūsų prokurorai turi nebaigtų bylų. Joms baigti prireiks mažiausiai metų.

 

Be to, Tauragė – toks kraštas, kuriame nusikalstamumas nemažėja. O nuo 2007-ųjų Tauragės prokurorams perduoti ir Pagėgių savivaldybės nusikaltimai, – kalba G.Žebelys.

Pasak jo, dabar Tauragės rajono apylinkės prokuratūroje procesiškai dirba tik penki prokurorai. Mat vienas prokuroras serga, o vyriausiasis prokuroras procesiniuose veiksmuose nedalyvauja.

Paprašytas įvertinti dabartinės reformos prokuratūroje pasekmes, G.Žebelys nedvejodamas atsako, kad reforma buvo būtina.

– Trumpai ją įvertinti būtų sudėtinga. Reforma buvo reikalinga, bet ne tokiu mastu ir ne taip greitai viską keičiant. Mano galva, Klaipėdos prokurorams kontroliuoti Tauragėje vykstantį ikiteisminį tyrimą turėtų būti sudėtinga. Tačiau yra kaip yra, ir reformos pasekmės paaiškės jau netrukus. Viena aišku, mūsų prokurorams nuo to nepasidarė lengviau dirbti. Greičiau atvirkščiai. Tačiau iki šios dienos nė vienas Tauragės prokuroras neįstojo į ką tik sukurtą Prokurorų profesinę sąjungą. Bet kaip bus ateityje, negaliu pasakyti. Ko gero, viskas priklausys nuo to, kaip peržiūrėjus darbų mastą bus įvertintas Tauragės rajono apylinkės prokurorų triūsas. Aš perspektyvą matau tik tada, kai į mūsų dabartinį kolektyvą įsilies dar bent du nauji specialistai, – įsitikinęs Tauragės rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras G.Žebelys.

Permainos – radikalios

Nuo vasario 1-osios naujasis Generalinis prokuroras Darius Valys patvirtino naujus Prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatus. Nuo šiol ikiteisminiai tyrimai dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, organizuotų, finansinių ir korupcinių nusikaltimų nebeatliekami apylinkių (miestų ir rajonų) prokuratūrose. Dabar tokios bylos iškart keliauja į apygardų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių – prokuratūras. Tik ten dirbantys prokurorai gali organizuoti tyrimus, kuriuos atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo, Muitinės kriminalinės ar Specialiųjų tyrimų tarnybos bei policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniai.

Reformos pasekmė – panaikinti darbuotojų (vairuotojų, kurjerių, ūkvedžių, kompiuterininkų, budėtojų ir valytojų) etatai. Prieš tai išnyko vyriausiųjų prokurorų pavaduotojų etatai. Šiais sprendimais ketinama sutaupyti apie 2,7 milijono metinio prokuratūros biudžeto.

 

{balsas2}