„Apsipirkinėjo“ savo parduotuvėse, nemokėdami mokesčių

Po VMI pokalbių su įmonių vadovais ir griežtesnių kontrolės veiksmų apskrities mokesčių mokėtojai biudžetą papildys beveik 170 tūkst. litų

Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Telšių AVMI) informuoja, kad pusė į pokalbius su mokesčių administratoriumi kviečiamų mažmeninės prekybos įmonių savininkų prisipažįsta asmeniniams poreikiams naudoję įmonėse esančias prekes ir nuo jų nemokėję mokesčių. Po pokalbių šių įmonių vadovai papildomai deklaravo daugiau kaip 150 tūkst. litų pajamų, nuo kurių nebuvo sumokėję pridėtinės vertės mokesčio.

 

Įmonės, kurios nesutinka bendradarbiauti su Mokesčių inspekcija ir neteikia argumentuotų paaiškinimų dėl įtartinų veiklos rodiklių, sulaukia griežtesnės VMI kontrolės – tyrimų ir patikrinimų. Viena iš įmonių, kuri po pokalbio nepaisė mokesčių administratoriaus nurodymų, po atlikto mokestinio tyrimo deklaracijoje papildomai nurodė beveik 750 tūkst. litų pajamų.

 

„Toliau vykdant rizikingiausių mokesčių mokėtojų atranką, šiemet į pokalbius jau pakviesta 18 apskrityje veikiančių įmonių vadovų, kurių prašoma pagrįsti kelerius metus iš eilės deklaruojamus nuostolius. Devynių parduotuvių savininkai neneigė, jog patys jose „apsipirkinėjo“: savo poreikiams vartojo maisto produktus, naudojo statybines medžiagas ir kitas prekes, šių pardavimų nedeklaruodami ir nemokėdami pridėtinės vertės mokesčio. Vienoje iš įmonių, nesulaukus argumentuotų paaiškinimų, atliktas mokestinis tyrimas“, – apie vieną dažniausiai šiuo metu nustatomų pažeidimų informuoja Telšių AVMI viršininko pavaduotojas Vaclovas Dikontas.

 

VMI informuoja, kad įmonių savininkai, naudodami įmonei priklausančias prekes savo poreikiams, turi deklaruoti jų suvartojimą, apskaičiuoti ir sumokėti nuo šių prekių PVM. Iki kito mėnesio PVM deklaracijos teikimo termino šie asmenys turi išrašyti PVM sąskaitą faktūrą ir joje nurodyti, kad prekės suvartotos privatiems poreikiams tenkinti.

 

Šiemet po pokalbio su mokesčių administratoriumi 6 Mažeikių rajono įmonių, besiverčiančių mažmenine prekyba, pardavimai padidėjo daugiau kaip 94 tūkstančiais litų, 2 Telšių rajone registruotos įmonės patikslino PVM deklaracijas 51 tūkstančiu litų, pardavimus dar už kelis tūkstančius litų deklaravo viena Rietave veikiančių parduotuvių. Nuo šių papildomai deklaruotų pajamų pirmąjį šių metų ketvirtį įmonės, nelaukdamos tolesnių kontrolės veiksmų, jau sumokėjo beveik 33 tūkstančius litų į biudžetą.

 

Ne visi mokesčių mokėtojai VMI prašymus pagrįsti nurodytus veiklos rodiklius įvertino kaip mokesčių administratoriaus laiku duotą signalą trūkumams taisyti. Iš Plungės rajone įsikūrusios parduotuvės savininko mokesčių specialistai nesulaukė pagrįsto paaiškinimo dėl penkerius metus deklaruojamų nuostolių, prekių suvartojimo asmeniniams poreikiams. Šioje įmonėje, kaip rizikingiausioje pajamų neapskaitymo atžvilgiu, AVMI atliko mokestinį tyrimą ir nustatė beveik 750 tūkst. litų per penkerius metus neapskaitytų pajamų, nuo kurių į biudžetą bendrovė turės sumokėti per 135 tūkst. litų. Griežtesni kontrolės veiksmai laukia dar vienos neva nuostolingai veikiančios įmonės, kurios vadovas po pokalbio nepateikė argumentuotų paaiškinimų, nepatikslino PVM deklaracijų.

 

Praėjusiais metais AVMI dėmesys galimai įmonių neapskaitytoms pajamoms taip pat davė teigiamų rezultatų –  iškart po pokalbių šešių įmonių pardavimai už paskutinius penkerius metus papildomai išaugo beveik 700 tūkst. litų, nuo kurių į biudžetą papildomai sumokėta per 145 tūkstančių litų. VMI pastebi, kad pokalbiai taip pat padeda atkreipti įmonių vadovų dėmesį į darbuotojams mokamus deklaruojamus per mažus atlyginimus, dalį jų galimai mokant „vokeliuose“. Vienoje iš įmonių po susitikimo su mokesčių administratoriumi trečdalis darbuotojų įdarbinti pilnu etatu.

 

Telšių AVMI primena, kad mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo klausimais Lietuvos gyventojai ir įmonės visą informaciją gali gauti paskambinę trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882, apsilankę Mokesčių inspekcijos interneto puslapyje www.vmi.lt arba atvykę į savo gyvenamosios vietos mokesčių inspekciją. Gyventojai, žinantys apie mokamus atlyginimus „vokeliuose“ ar  daromus kitus mokestinius pažeidimus, gali pranešti apie tai pasitikėjimo telefonu 1882.

 

{parasas}