Į Lietuvą grįžta speigas

Jau artimiausiomis dienomis gana šiltus ir drėgnus orus vėl pakeis žiemiški ir žvarbūs orai.

Sinoptikai praneša, kad jau antradienį visoje Lietuvoje prognozuojama audra, kurios metu vėjo greitis vietomis sieks 25 m/s. Alfa.lt sinoptikai teigė, kad audra atneš kritulių, o iki savaitės pabaigos oro temperatūra gali nukristi iki 20 laipsnių šalčio.

Vėjas sustiprės jau šiąnakt, naktį gūsiai bus apie 15–19 m/s, o rytą sustiprės iki 17–22 m/s. Stipriausiai vėjai šėls pajūryje, kur jis gali įsibėgėti iki 25 m/s. Prognozuojama, kad kritulių nebus daug, tačiau snigs ir lis daugelyje rajonų. Antradienio dieną prognozuojama, kad temperatūra bus 0–4 laipsniai šilumos.

Vyresnysis sinoptikas Silvestras Dikčius Alfa.lt teigė, kad nuo ketvirtadienio į Lietuvą sugrįš tradicinė šalta žiema. Naktį bus pragiedrulių, temperatūra šals iki -5 – -10 laipsnių (šiaurinėje ir rytinėje Lietuvos dalyje iki -12). Penktadienį naujas sūkurys atneš šiek tiek sniego, o orai išliks švelniai žiemiški.

Šeštadienį į Lietuvą atslinks arktinis anticiklonas, kuris atneš sausus, tačiau itin šaltus orus, temperatūra bus -11 – -16 laipsnių, vietomis iki -19. Bus giedra, tačiau vietomis numatomi trumpi krituliai.

Dar šaltesni orai prognozuojami ir kitos savaitės pradžioje, ypač naktimis.

Ugniagesiai perspėja

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) pirmadienį perspėjo, kad esant stipriam vėjui gali sutrikti ryšiai ir elektros energijos tiekimas.

Pastarosiomis dienomis šalyje siaučiant stipriam vėjui ir sinoptikams prognozuojant neramias artimiausias dienas ir naktis, ugniagesiai gelbėtojai primena, kad tokiomis oro sąlygomis gali lūžti dideli medžiai, kristi jų šakos, griūti silpnos konstrukcijos statiniai, virsti nepritvirtinti įrenginiai, kristi reklamos stendai.

Gyventojai raginami sutvirtinti laikinus pastatus, statinius, mechanizmus, laikinas konstrukcijas, įrenginius, sandariai uždaryti pastatų langus, duris, stoglangius ir kitas angas, išnešti iš balkonų daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas arba juos gerai pritvirtinti.

„Svarbesniuose objektuose patikrinkite avarinius elektros energijos šaltinius, pasirūpinkite kuro atsargomis ir pasirenkite gamybos proceso avariniam sustabdymui“, – teigiama pirmadienį išplatintame PAGD pranešime.

Gyventojai perspėjami nestovėti ir nestatyti automobilių po medžiais, patariama nestovėti ir prie elektros linijų. Gyvenantys kaime perspėjami uždaryti tvartus. Namuose patariama turėkite žibintuvėlį, atsarginių elementų, radijo imtuvą, žvakių.

Be to, rekomenduojama nepalikti gyvenamosios vietos be ypatingos priežasties.

„Jeigu jūs vis dėl to privalote išvykti, išjunkite elektrą, užsukite dujų, vandens sklendes, uždarykite langus, langines, užrakinkite duris ir atlikite visus įprastus veiksmus, kuriuos darote išvykdami bent kelioms dienoms“, – teigia ugniagesiai gelbėtojai. Departamentas taip pat paragino pasirūpinti šalia gyvenančiais neįgaliais žmonėmis, vienišais seneliais ar mažamečiais vaikais, leidžiančiais laiką be tėvų.

Sinoptikų teigimu, antradienio naktį pietvakarių, vakarų vėjo gūsiai daug kur sieks 15-19 metrų per sekundę, rytą ir dieną vakarų, šiaurės vakarų vėjas sustiprės iki 17-22 metrų per sekundę, pajūryje iki – 25 metrų per sekundę.

Trečiadienį vakarų, šiaurės vakarų vėjo gūsiai kai kur sieks 15-20 metrų per sekundę.

 

{alfa2}