Į Apaščios upę išsiliejo naftos produktai

Avarijos Biržų rajone, šalia Totorių kaimo, kur į šeštadienį Apaščios upę išsiliejo naftos produktai, padariniai likviduojami sparčiai ir kokybiškai, teigia Aplinkos ministerija. Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos Avarijų prevencijos ir valdymo skyriaus vedėjo Gedimino Markausko teigimu, aplinkosaugininkai atliko Apaščios upės žvalgybą žemiau avarijos vietos – iki jos įtekėjimo į Nemunėlio upę.

Apie pasklidusius teršalus informuoti kolegos iš Latvijos. Paimti vandens pavyzdžiai laboratoriniams tyrimams. “Iki avarijos likvidavimo darbų pabaigos bus atliekama surenkamų teršalų apskaita, stebima upės būklė, renkami duomenis, reikalingi nustatyti aplinkai padarytą žalą”, – teigia G.Markauskas.

Vedėjo žodžiais, avarijos padarinių likvidavimas vykdomas sparčiai ir kokybiškai. Iki pirmadienio ryto surinkta apie 18 m3 vandens ir naftos mišinio, užtikrinamas teršalų sulaikymas, jiems neleidžiama plisti toliau.

Likvidavimo darbus atlieka AB “Mažeikių nafta”, Biržų bei Panevėžio rajonų Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos. Apaščios upėje pastatytos 7 sulaikomosios ir sorbuojančios boninės užtvaros, teršalai surenkami naudojant absorbuojančias medžiagas, specialiais siurbliais, asenizacinėmis mašinomis.

G.Markauskas teigia, jog informaciją apie incidentą Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros pareigūnai gavo šeštadienį 9.30 val. Pranešta, jog Apaščios upėje šalia Totorių kaimo matomos naftos produktų dėmės, apylinkėje jaučiamas dyzelinio kuro kvapas.

Netrukus analogiškas pranešimas gautas iš AB “Mažeikių nafta”, jos darbuotojai dėmes Apaščios upėje užfiksavo iš oro. Naftos produktų transportavimo vamzdyno apžiūra atlikta tuomet, kai buvo gautas signalas, jog vamzdyne krito slėgis – ir kilo įtarimų, kad vamzdynas yra pažeistas.

Apie avariją nedelsiant buvo informuotos vietos ir šalies gelbėjimo tarnybos, į įvykio vietą išvyko AB “Mažeikių nafta” avarijų likvidavimo komanda. Nustatyta, kad vamzdynas pažeistas Apaščios upės vagoje, bandant prisijungti prie jo. Naftos produktų teršalai upe tuo metu buvo pasklidę apie 3 kilometrus pasroviui.

Žemiau teršalų sklidimo vietos buvo skubiai pastatytos dvi sulaikomosios ir sorbuojančios boninės užtvaros – kad teršalai neplistų toliau. AB “Mažeikių nafta” specialistai užsandarino pažeistą vamzdyną.

Dėl operatyvių atsakingų tarnybų ir AB “Mažeikių nafta” avarijų likvidavimo komandos veiksmų apie 12 val. naftos produktų patekimas į Apaščios upę buvo nutrauktas, teršimo vieta lokalizuota, pradėti avarijos padarinių likvidavimo darbai.