Dviračiai ir važiavimo stilius

Jei jūs perkate dviratį varžyboms, tai su dviračio pasirinkimu problemų neturėsite, nes kiekvieno tipo varžybose dviračio normatyvai aprašyti nuostatuose, tai nesunku suprasti ir pačiam kokio tipo dviračio,  kokiai rungčiai reikia. Jei dviratis reikalingas laisvalaikio pasivažinėjimui, kelionei į užmiestį, tai daug kas priklauso nuo to, kokiais keliais važiuosite.

Jei mėgstate greitą pasivažinėjimą miško takeliais(bekele) geriausias pasirinkimas-kalnų dviratis, jei kelias įvairesnis, persipina smėlio keliukai, žvyrkeliai, asfaltas labiau tiks hibridas, lekiate plentu-labiausiai tinka plentinis dviratis. Važiuoti į darba tinka nebrangaus kalnų, miesto ar hibridas. Viskas priklauso nuo maršruto, jūsų aprangos, važiavimo stiliaus.

Kalnų dviračiai (mountain bikes, MTB )

Šio tipo dviračiai skirti važinėti kalnais arba miško keliais (bekele). Komplektuojami dideliu skaičiumi pavarų (21-27).Dviračio rėmas bei visa įranga paskaičiuota atsižvelgiant į įvairiausias galimas trasas: važiavimas per akmenis, minkštą gruntą, balas, smėlį, purvą.

 

Tiesus ir platus vairas(55 – 67 cm) palengvina vairavimą važiuojant minkštu gruntu. Stabdžių bei pavarų rankenėlių konstrukcija leidžia greitai perjungti pavaras ir stabdyti, neatitraukiant rankų nuo vairo. Ratai su trumpais stipinais padidina rato tvirtumą bei kietumą, sumažina dviračio aukštį. Naudojamos plačios padangos – iki 65 mm.

 

MTB skirstomi:

pilnos amortizacijos (FULL suspension);

standi galinė pakaba (hardtail XC). XC dviračiai komplektuojami su amortizuojančia priekine šake, o FULL ir su priekiniu, ir galiniu amortizatoriumi. Tai užtikrina maksimalų sukibimą su bekele, nors daugelis galvoja, kad amortizatoriai skirti tam, kad minkštai sėdėti.

 

Greituminis nusileidimas (Downhill)

Downhill – tai greitas nusileidimas nuo kalno laikui arba rekordų siekimui. Šie modeliai komplektuojami priekiniu bei galiniu MAX eigos amortizatoriais, diskiniais chidrauliniais stabdžiais, specifinių pavarų,  Jie ypač tvirti, žymiai sunkesni už kitus dviračius. Į kalną downhillininkas pakyla keltuvais.


Dviračių trialas (bicycle trials)

Dviračių trialas – tai sporto šaka, kai dviratininkas turi įveikti keletą trasos sekcijų, kurios sudaromos iš natūralių bei dirbtinių kliūčių (pvz.: akmenys, rąstai, dėžės, ritės ir t. t.). Įveikiant kliūtis sportininkams tenka šokinėti su dviračiu, balansuoti stengiantis išlaikyti ligsvarą, judėti atgal. Už žemės ar kliūčių lietimą skiriami baudos taškai. Nugali dalyvis surinkęs mažiausiai baudos taškų ir įveikęs visą trasą.

BMX

BMX dviračiai skirti atlikinėti įvairiems triukams. Šie dviračiai turi labai tvirtą rėmą ir kitus komponentus. Šie dviračiai turi papildomas kojų atramas, į viršų išriestą vairą, labai plačius ratus. Perkant tokius dviračius reikia labai tiksliai pasirinkti dviračio geometriją, nes tai turės įtakos atliekant akrobatinius triukus. BMX labai sparčiai jaunimo tarpe populiarėjanti dviračių rūšis.

Plento dviračiai (racing, road)

Jie skirti greitam važiavimui plentu, naudojant mažiau jėgų. Dauguma plento dviračių konstruojami laikantis techninių (UCI) reikalavimų. Tai riboja naujų techninių sprendimų ir netradicinių dviračių konstrukcijų taikymą.
Plento dviračių rėmai ypač lengvi bei kieti. Vairas – tradiciškai „išriestas“, tai leidžia pasirinkti vieną iš daugelio sėdėsenos variantų, kad sumažinti oro pasipriešinimą.

 

Daugumoje modelių galima tvirtinti tik gertuvės laikiklį, todėl šiais dviračiais nebegalime pervežti net menkiausio krovinio. Padangos lengvai praduriamos, ratlankiai nesunkiai sužalojami. Šie dviračiai skirti varžyboms arba tam, kad pajusti greičio žavesį, lekiant lygiu plentu. Bet kasdieniniam naudojimui ar turizmui netinka.

 

Hibridiniai (hybrid)

Šiais dviračiais  galima važiuoti praktiškai visur, išskyrus ypač sunkiai pravažiuojama bekele. Hibridiniai dviračiai daugumą ypatybių paveldėjo iš kalnų dviračių. 28 coliu ratai  leidžia asfaltuotame kelyje jaustis žymiai geriau, nei su kalnų dviračiu.

 

Turistiniai (touring)

Turistiniai dviračiai tinka daugumai  kelionių, išvykoms į gamtą, turistiniams žygiams. Numatyti tvirtinimo taškai bagažinėms, krepšiams. V-brike arba hidrauliniai-diskiniai stabdžiai (būtini stabdant nuokalnėje, kai važiuojama pilnai pasikrovus). Turi žymiai stipresnius ratlankius; vairas klasikinis, yra ragai, iškyša aukšta, išnešimas trumpas. Bazė ilgesnė, šakės kampas nuolaidesnis, kas daro dviratį stabilesnį.

 

Miesto(city)

Šie dviračiai yra skirti važinėti kieta danga. Dažniausiai jie naudojami važinėjimui miesto gatvėse arba kietu vieškeliu. Ratai gali būti dvejopi – 26 ir 28 colių. Išskirtinė šių dviračių savybė – patogi sėdėsena. Jie turi patogesnius, platesnius balnelius, sėdima beveik stačiai. Dažnai prie jų tvirtinami krepšiai pirkiniams, veidrodėliai ar kiti mieste reikalingi aksesuarai.

Vivi

ŠALTINIS: www.topdviratis.lt

 

{parasas}