Daugiausiai nelegalių darbuotojų – Mažeikių rajone

Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija išaiškina vis daugiau nelegalaus darbo atvejų. Šiais metais nustatyti aštuoni tokie atvejai, kai tuo tarpu per visus praėjusius metus jų buvo perpus mažiau. Tiek šiais, tiek praėjusiais metais daugiausiai nelegaliai dirbančių asmenų nustatyta Mažeikių rajono savivaldybėje.  

Telšių AVMI Operatyvios kontrolės skyriaus specialistams patikrinus atskiras verslo šakas daugiausiai pažeidimų nustatyta viešbučių ir apgyvendinimo paslaugų, viešojo maitinimo, auto remonto, metalo supirkimo sektoriuose, vienas nelegalaus darbo atvejis nustatytas gėlių auginimo ir jų prekybos vietoje.

 

Penki iš aštuonių nelegaliai dirbusių asmenų aptikti Mažeikiuose, du – Plungėje ir vienas – Telšiuose. Dauguma operatyvių patikrinimų buvo atliekama pasitelkiant ir kitas kontrolės funkcijas atliekančias institucijas – Valstybinę darbo inspekciją, Policijos komisariatą, Aplinkos apsaugos agentūrą, Mažeikių pasienio užkardos darbuotojus.

 

Telšių AVMI viršininko pavaduotojo Vaclovo Dikonto teigimu, mėginantys nuslėpti mokesčius asmenys tampa vis išradingesni.

,,Vienas iš įsimintinesnių atvejų – Mažeikių rajone registruota krovinių pervežimo paslaugas teikianti bendrovė neįdarbintam asmeniui išvežti į Rusiją patikėjo 8 tonas krovinio ir automobilį, – pasakojo V.Dikontas. – Tik prireikus medikų paslaugų Lietuvoje vairuotojas sužinojo, kad jis niekur nedirbo ir nedirba, nors, kaip pats teigė, visus dokumentus pristatė ir atlyginimą už reisą gavo. Žmogus tikino nė neįtaręs, kad Bendrovėje dirbo nelegaliai, todėl tik sužinojęs apie galimą pažeidimą informavo Mokesčių inspekciją“.

 

,,Sunkmečiu atsiranda vis daugiau kontroliuotinų verslo sričių. Lėtėjant ekonomikos augimui, didėjant bedarbystei kai kurie mokesčių mokėtojai mėgina trauktis į ,,šešėlį” – nesąžiningi piliečiai rizikuoja, bandydami verstis neskaidria veikla ir taip išvengti mokesčių, – sako Telšių AVMI viršininko pavaduotojas. – Mokesčių administratoriaus pareiga stengtis stabdyti šešėlinės ekonomikos augimą bei užkirsti kelią tokiems negatyviems reiškiniams, todėl netoleruojamas piktybiškas mokesčių nemokėjimas“.

 

Telšių AVMI primena, kad pagal LR Darbo Kodekso nuostatas nelegalus darbas yra dirbamas nesudarius darbo sutarties. Pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 41-3 str. nelegalus darbas užtraukia baudą darbdaviams ar jų įgaliotiems asmenims už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį nuo 3 000 iki 10 000 litų. Pakartotinai padariusiems pažeidimą už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį gali tekti sumokėti nuo 10 000 iki 20 000 litų.

 

Apie mokestinius pažeidimus galima pranešti trumpuoju pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius anketą VMI interneto svetainėje www.vmi.lt arba atvykus į bet kurį mokesčių inspekcijos teritorinį poskyrį.

 

Telšių AVMI pavaduotojo V. Dikonto teigimu, pasitikėjimo telefonu gaunama informacija ne tik apie atlyginimus „vokeliuose“, bet ir kitus mokestinius bei su darbo santykiais susijusius pažeidimus, kurie tiriami bendradarbiaujant su kitomis kontrolės institucijomis.

 

ŠALTINIS: Telšių AVMI

{parasas}