Seimas mažinasi išlaidas su pašaipomis ir pykčiais

Alfa.lt

 Ketvirtadienį Seimas žengė dar žingsnį mažindamas Seimo narių parlamentinei veiklai skiriamas lėšas nuo 3,2 tūkst. iki 2,1 tūkst. litų. Svarstymo etape už išlaidų mažinimą balsavo 68 parlamentarai, 6 susilaikė, o „prieš“ balsuojančių šįkart nebuvo.

 

Siūlė išvis atsisakyti

Nemaža dalis parlamentarų, nors ir žinodami, kad tokie siūlymai prieštarauja Konstitucijai, siūlė išvis atsisakyti parlamentinių išlaidų.

„Vieną kartą ir visiems laikams turime nupjauti šitą bambagyslę – mūsų parlamentines lėšas. Visi turime nervus, visi turime sveikatą, geriau vieną kartą apsispręsti ir prie šitos temos negrįžti. Manau, būsime ramesni ir mes, ir žurnalistai, ir visi gyventojai. Visiems nuo to bus geriau, o paskui bus galima kalbėti ir apie ėjimą į Seimą dirbti visuomeniniais pagrindais“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo parlamentaras Algimantas Dumbrava, šiuo metu išleidžiantis beveik visus parlamentinei veiklai skiriamus pinigus.

 

Kiti parlamentarai siūlė parlamentinėms išlaidoms tam, kad nebūtų pažeidžiama Konstitucija, skirti 1 centą.

„Ką mes šiandien darome? Spaudoje iš karto atsirado pinigų sumos, kuriomis mes galėtume užlopyti mažutę biudžeto skylę. Ką, taip blogai valdote, kad tokia suma yra esminė? Tai yra blefas. Arba mažinamės iš esmės, arba neužsiimame šitais niekais“, – teigė „prisikėlėlis“ Arūnas Valinskas, teikdamas siūlymą parlamentinėms išlaidoms skirti vos 1 centą.

 

Tokį patį siūlymą teikė ir „darbiečiai“, tačiau visi jie Seimo narių buvo atmesti, nes, anot Teisės ir teisėtvarkos komiteto, ir tokie siūlymai prieštarauja Konstitucijai, nes vienas centas negarantuoja normalios parlamentinės veiklos.

 

„Tai yra konstitucinė priedermė atlyginti Seimo nariui su parlamentine veikla susijusias išlaidas. Tai nėra parlamentaro asmeniniai pinigai, jie yra tam, kad užtikrintume rinkėjų teisę išsakyti savo nuomonę ir susisiekti su Seimo nariu“, – aiškino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

 

Prašė nepasiduoti populizmui

Svarstydamas antikonstitucinius pasiūlymus, Seimas sugaišo daugiau nei valandą. Skaičiuojama, kad viena Seimo darbo valanda posėdyje valstybei kainuoja apie 140 tūkst. litų. Tačiau siūlymai antikonstitucinių pataisų nė nesvartyti palaikymo nesulaukė.

 

„Tokios pataisos negalėtų būti net siūlomos, nes jos prieštarauja Konstitucijai. Tai ne mūsų pinigai, o pinigai, skirti bendravimui su rinkėjais. Jei mes išlaidas susimažinsime, tai dar galėsime, na, ne keturis, o tris kartus per mėnesį nuvažiuoti susitikti su rinkėjais. O jei išvis atsisakysime, arba skirsime tik vieną centą, priversime rinkėjus net iš Klaipėdos važiuoti pas mus į Vilnių“, – kvietė kolegas susimąstyti konservatorius Vaidotas Bacevičius.

 

Tuo tarpu kitas konservatorius Saulius Pečeliūnas, nepritariantis išlaidų mažinimui iš esmės, teigia, kad solidarumui su visuomene parodyti pakanka ir trijų jau buvusių išlaidų mažinimų, o dėl kelių Seimo narių, ne pagal paskirtį leidžiančių parlamentinei veiklai skiriamus pinigus, negalima „bausti“ visų.

 

„Panaši situacija buvo ir Didžiojoje Britanijoje, bet ten niekas nesakė, kad dėl vieno kito nesąžiningo, ar nesusivokusio, ar dėl spragos atsiradusio dalyko reikia visą parlamentą iššaudyti, išvaikyti, sudeginti, sugriauti ir kad jo ant žemės nebeliktų. Lietuvoje yra kitaip“, – kalbėjo parlamentaras.

 

Jis citavo tautiečių svarstymus, kad parlamentaras esą turėtų dirbti už vidutinę algą, pats išlaikyti padėjėjus, paremti piliečius, savo išlaidomis finansuoti biuro išlaikymą ir t.t. Parlamentaro nuomone, jei Seimas laikysis tautos įsivaizdavimo, po 20 metų Seime bus tik “tinginiai, neišmanėliai arba žmonės, atėję su aiškiais ketinimais”.

 

Atsisakyti siūlė didžiausi išlaidautojai

Svarstant siūlymus išvis atsisakyti parlamentinių išlaidų itin aktyviai reiškėsi vieni didžiausių Seimo išlaidautojų, pavyzdžiui, už visas parlamentinei veiklai skirtas lėšas biurą Raseiniuose besinuomojantis „tvarkietis“ Remigijus Ačas.

 

Į jo pasisakymą su sąmoju reagavo konservatorius Antanas Matulas, pasiūlęs kolegai padėti būti solidariam su visuomene ir sutaupyti biudžeto lėšas surasdamas jam Raseiniuose patalpas biurui ne už 3,5 tūkst., o už 300 litų. Taip pat su šypsena kolegų, kurie patys išleidžia didžiąją dalį ar visą parlamentinei veiklai skiriamą sumą, siūlymus palydėjo socialdemokratas Gediminas Kirkilas, šiuo metu vienintelis neišleidžiantis nė cento parlamentinei veiklai skiriamų pinigų.

 

„Kolegos, imkite pavyzdį iš manęs ir užuot siūlę mažinti išlaidas iki 1 cento, tiesiog neimkite jų. To ir dabar niekas nedraudžia“, – kalbėjo G. Kirkilas.
Seimo pirmininkės konservatorės Irenos Degutienės pataisomis siūloma nuo 1,5 iki 1 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU), t. y. nuo 3,2 iki 2,1 tūkst. litų, mažinti per mėnesį skiriamas lėšas su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms padengti.

 

I. Degutienė taip pat siūlo nuo 2 iki 1 VMDU mažinti parlamento vadovo mėnesinį reprezentacinį fondą, pavaduotojų – nuo 0,7 iki 0,5 VMDU.
Seimo pirmininkės siūlymu, minėtos lėšos būtų mažinamos laikinai, sunkmečiu pakeitimai galiotų iki 2011-ųjų sausio 1-osios. Pataisų aiškinamajame rašte teigiama, kad iki metų pabaigos, lapkričio ir gruodžio mėnesiais, šie siūlymai leistų sutaupyti 315 tūkst. litų valstybės biudžeto, o 2010 metais – 1,681 mln. litų.

 

Balsuojant SUSILAIKĖ: Vincas Babilius, Algimantas Dumbrava, Vytautas Grubliauskas, Jonas Stanevičius, Egidijus Vareikis, Pranas Žeimys.
Posėdyje pasisakė, bet NEBALSAVO: Remigijus Ačas, Saulius Pečeliūnas, Mečislovas Zasčiurinskas, Arūnas Valinskas, Vytautas Gapšys, Petras Gražulis, Julius Veselka, Andrius Šedžius.