Tiltai iš gyvų medžių šaknų (Video)

Technologijos.lt

 

 

 

 

Šiaurės Rytų Indijos glūdumose skendinčiame Cherrapunji regione, vienoje iš pačių drėgniausių mūsų planetos vietų, tiltai nėra statomi – čia jie yra auginami.
Indijos pietiniai Khasi ir Jaintia kalnai yra drėgni, čia šilta ir teka daugybė sraunių upių ir kalnų upelių. Šių kalnų šlaituose auga indiškojo kaučiukmedžio rūšies medžiai, pasižymintys neįtikėtinai stipria šaknų sistema. Čia jie tiesiog veša ir tarpsta. Augalas lotynišku pavadinimu Ficus elastica iš viršutinės savo kamieno dalies leidžia gausybę antrinių šaknų, kuriomis jis gali patogiai įsitvirtinti netgi viršum didžiulių akmenų ant upių krantų ar netgi viduryje pačių upių.

 

Šalies Meghalaya regione gyvenanti vietinių gyventojų War-Khasi gentis seniai atkreipė dėmesį į šiuos medžius ir jo šaknyse įžvelgė galimybę lengvai persikelti per daugybę regioną raižančių upių. Dabar bet kada ir bet kur, kai tik atsiranda toks poreikis, tiltus jie tiesiog išsiaugina. Norint, kad kaučiukmedžio šaknys augtų reikiama linkme, tarkime, virš upės, vietiniai panaudoja katekinės arekos palmės kamienus, kurie perskeliami išilgai pusiau, išskaptuojami, ir naudojami kaip šaknis nukreipianti lovių sistema.

 

Plonoms ir gležnoms kaučiukmedžio šaknims tuščiaviduris palmės kamienas neleidžia sklisti į šonus, todėl jos auga tik tiesia kryptimi. Pasiekusios kitą upės pusę jas gali laisvai įsitvirtinti dirvoje. Palaukus pakankamą laiko tarpą, susidaro tvirtas gyvas tiltas.

 

 

 

 

Kai kurie šaknų tiltai yra ilgesni nei 30 metrų, o jiems susiformuoti (t.y. tapti visiškai funkcionaliems) prireikia nuo 10 iki 15 metų. Tačiau galutinis rezultatas pranoksta bet kokius lūkesčius. Šaknys yra tokios tvirtos, kad kai kurie tiltai gali išlaikyti vienu metu ant jų stovinčius penkiasdešimt ar net daugiau žmonių. Jie yra gyvi tikrąja to žodžio prasme ir jų augimas nesustoja – bėgant laikui tiltai tik tvirtėja, ir kai kurie senovinių šaknų statiniai, kuriuos naudoja Cherrapunjee regiono kaimuose gyvenantys žmonės yra daugiau kaip 500 metų amžiaus.

 

Manoma, kad vienas neįprastas šaknų tiltas yra vienintelis tokio tipo pasaulyje. Faktiškai tai yra du tiltai, pakabinti vienas virš kito. Bėgant laikui jis tapo žinomas kaip „Umshiang’o dviejų aukštų šaknų tiltas”. Šias gamtines struktūras likusiam pasauliui „atrado” turizmą šioje vietoje plėtojantis „Cherrapunjee Holiday Resort” savininkas Denis P. Rayen.

 

 

 

 

Jo pastangomis skatinamas susidomėjimas tiltams, o su vietiniais gyventojais tariamasi, kad jie tokio nepaprasto palikimo nepultų keisti moderniais plieniniais tiltais. Tokios pastangos duoda vaisių – čia jau auginamas naujas šaknų tiltas, kuris turėtų būti pilnai paruoštas naudojimui maždaug po 10 metų.

 

 

www.technologijos.lt