Nuo rudens šeimas greičiausiai skirs ne teismai, bet notarai

Alfa.lt

 

Teisingumo ministerija parengė Civilinio kodekso pataisą, kuria būtų numatyta galimybė santuoką nutraukti notarine tvarka. Šiuo metu santuoką nutraukti gali tik teismas. Projektu, kuris pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms, numatoma, kad santuoką nutraukti notarine tvarka būtų galima tik tuo atveju, jei sutuoktiniai, skirdamiesi abiejų sutarimu, neturi bendrų nepilnamečių vaikų ir kreditorių arba kreditoriai nereiškia pretenzijų dėl sutuoktinių turto pasidalijimo būdo.

 

Aiškinamajame rašte teigiama, kad įvedus tokią tvarką būtų sumažintas teismams tenkantis darbo krūvis, „ypač atsižvelgiant į tai, kad santuokos nutraukimo ir gyvenimo skyrium patvirtinimo sutuoktinių bendru sutikimu bylose teismai nesprendžia ginčo, taigi neatlieka teismams būdingos ginčų sprendimo funkcijos“.

 

Pagal pataisas skyrybų procesą pradedantys sutuoktiniai turėtų pasirinkimo galimybę – nutraukti santuoką ir patvirtinti gyvenimą skyrium teisme ar pas notarą. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras tikina, kad tokia idėja nėra naujiena.

 

„Seniau buvo tokia tvarka ir labai sėkmingai veikė. Klausimas tik toks, kas tai turėtų daryti: notarai ar civilinės metrikacijos biurai, kurie tai darė anksčiau“, – Alfa.lt sakė S. Šedbaras.

 

Anot jo, civilinės metrikacijos biurai įregistruoja santuokas, todėl teisiškai logiška būtų, kad jiems būtų priskiriama ir išskirti dėl skyrybų sąlygų sutariančias poras. Tačiau vargu ar metrikacijos biurai galėtų įteisinti šeimų susitarimus dėl turto dalybų.

 

„Turto klausimų jie negalėtų įforminti“, – mano S. Šedbaras. Teisininkas nemano, kad perdavus skyrybų funkciją notarams paslauga būtų pigesnė nei dabar, kai skyrybos forminamos teisme.

 

„Dabar, jei abi šalys sutaria ir nėra ginčo, teisminės skyrybos kainuoja daugiau nei 100 litų, jei nesamdomi advokatai. Manau, kad tai per pigu, jei skaičiuosime šaukimų į teismą siuntimą, teisėjų, sekretorių darbo laiką. Akivaizdu, kad notarai nustatytų savo įkainius“, – mano S. Šedbaras.

 

Tačiau, anot jo, 100 ar 200 litų nėra ta suma, kurios būtų gaila norint susitvarkyti gyvenimą. Manoma, kad galimybė nutraukti santuoką be apsilankymo teisme gali būti įteisinta jau rudenį.