Mokyklai ruoštis reikia jau dabar

Vaikai į mokyklą turi ateiti sveiki, tad būtina patikrinti jų sveikatą ir, jeigu to dar nepadarėte, juos paskiepyti. Vizito pas gydytoją nereikėtų atidėlioti, nes vasara labai greitai prabėga. Todėl tėveliams siūlome nelaukti rudens, kol asmens sveikatos priežiūros įstaigose susidarys eilės, o užsukti į jas dabar ir paskiepyti vaikus.

 

Skiepai padeda išvengti daugelio užkrečiamųjų ligų. Šiuo metu Lietuvoje vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo dešimties užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, bakterijos Haemophilus infl uenzae B tipo sukeltos infekcijos.

 

Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profi laktinių skiepijimų kalendorių, kuriame numatyta, kada ir kokiomis vakcinomis geriausia skiepyti, kad organizme laiku susiformuotų imunitetas įvairioms infekcijoms. Skiepams naudojamos tik tarptautinius standartus atitinkančios vakcinos.

 

Prieš pradedant lankyti mokyklą 6–7 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, tymų, raudonukės ir epideminio parotito (kiaulytės) bei atliekamas tuberkulino mėginys (Mantu reakcija), kuris padeda nustatyti užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis.

 

12 metų pa augliai (neskiepyti kūdikystėje) skiepijami nuo virusinio hepatito B ir tymų, raudonukės, epideminio parotito (kiaulytės) (jei jie nebuvo paskiepyti 6–7 metų amžiaus). 15–16 metų jaunuoliai pakartotinai skiepijami nuo difterijos ir stabligės. Imunitetas šioms ligoms trunka apie dešimt metų, tad kas tiek laiko būtina pakartoti skiepijimą.

 

Nors difterija dėl ilgalaikio planinio skiepijimo pastaraisiais metais yra gana reta liga, tačiau pasaulyje difterijos epidemijų vis dar pasitaiko, jos kartojasi kas 15–30 metų. Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys, vertinama kaip didelės difterijos rizikos šalis. Lietuvoje planuojamas suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės.

 

Kokliušas yra itin pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams. Vilniaus mieste ir apskrityje, kaip ir visoje Lietuvoje, dėl skiepų susirgimų kokliušu yra registruojama nedaug, tačiau dabar šia liga serga vyresni vaikai, todėl nuo 2008 m. įvestas pakartotinis skiepijimas nuo kokliušo 6–7 metų amžiaus vaikams, prieš pradedant lankyti mokyklą.

 

Teko girdėti kalbų apie tai, kad skiepai neveikia ar net sukelia žalą. Tai neteisingas požiūris. Skiepai žmogaus organizme sukelia panašų imuninį atsaką kaip ir užkrečiamųjų ligų sukėlėjai, tačiau skiepijimui naudojamos vakcinos nesukelia ligos.

 

www.valstietis.lt