Lietuvos pajūrio vandenys – švariausi Europoje

ATN.LT

Lietuvos vidaus ir jūros pakrančių vandenys 100 proc. atitinka privalomus saugumo reikalavimus ir yra visiškai tinkami maudytis, teigiama Europos Komisijos (EK) ir Europos Aplinkosaugos agentūros parengtame metų pranešime apie ES šalių maudymosi vandens kokybę. Lenkija yra pati nesaugiausia Europos šalis vertinant galimybes maudytis jūroje ir vidaus vandenyse: net 14,4 proc. maudymosi vandens neatitinka privalomų saugumo reikalavimų.

Pasak pranešimo, europiečiai ir į žemyną atvykstantys turistai gali drąsiai ir saugiai maudytis ES vandenyse. Tyrimų rezultatai, šiek tiek blogėję 2007 m., pradėjo gerėti 2008 m., įrodydami, jog jūrų, ežerų ir upių vandenys švarėja. Pranešimas apie maudymosi vandenų kokybę pagrįstas rezultatais, kuriuos pristato šalių narių atsakingosios tarnybos. Rezultatai atspindi vandens užterštumą fekalinėmis bakterijomis, naftos likučiais, kurių sudėtyje yra benzino, detergentais, nuodingomis rūgštimis (tokiomis kaip fenolis).

 

EK ir Europos Aplinkosaugos agentūros paskelbtame pranešime teigiama, jog 2008 m. 96,8 proc. ES jūrų pakrančių maudymosi vandenų atitiko privalomus saugumo reikalavimus, tai yra 1,1 proc. daugiau nei 2007 m. Tuo tarpu tik 88,6 proc. ES jūrų pakrančių maudymosi vandenų atitiko „gido vertinimų reikalavimus”, kurie daug griežtesni, tačiau nėra privalomi. Vertinant šiuos rezultatus pastebėtas 2,5 proc. pakilimas. Vidaus vandenų saugumo tyrimų rezultatai taip pat rodo pagerėjimą.

 

Pranešime konstatuojama, kad Lenkija yra pati nesaugiausia Europos šalis vertinant galimybes maudytis jūroje ir vidaus vandenyse: net 14,4 proc. maudymosi vandens neatitinka privalomų saugumo reikalavimų. Antra pagal nesaugumą yra Belgija, kurioje 10,3 proc. vandenų neatitinka keliamų reikalavimų, trečia – Didžioji Britanija (4,1 proc.). Pranešime sakoma, jog Prancūzijoje, Italijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Latvijoje taip pat nemažai vandenų neatitiko saugumo reikalavimų.

 

Kitoje skalės pusėje – tarp saugiausių maudytis jūros pakrančių yra Estija, Kipras, Lietuva ir Olandija. Visos šios šalys 100 proc. atitinka privalomus saugumo reikalavimus. Griežtesnius reikalavimus atitinkančių šalių sąrašo pradžioje – Lietuva, Kipras, Graikija, Prancūzija ir Malta. Vienintelė Lietuva 100 proc. atitinka jūros pakrančių privalomus ir griežtesnius saugumo reikalavimus.

 

www.atn.lt