Valstybė skatins daugiabučių modernizaciją pigiais pinigais

 

Vyriausybė pasitarime pritarė daugiabučių gyvenamųjų namų modernizavimo finansavimo modeliui. Nutarta steigti specialų atsinaujinantį fondą, kuriam bus skiriamos lėšos iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų, tarptautinių finansinių institucijų paskolos ir valstybės biudžeto lėšos. Už šio modelio įgyvendinimą bus atsakinga Aplinkos ministerija. Finansų ministerijai pavesta vykdyti derybas su Europos investicijų banku dėl šio fondo kontroliavimo.


Valstybės skatins renovaciją pigiais pinigais. Pagrindinis daugiabučių renovacijos finansinis principas – būsto savininkas po modernizavimo turi mokėti mažiau nei prieš tai. Siūlomas toks finansavimo modelis – ilgalaikės lengvatinės paskolos su 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis. Valstybės finansinė parama siektų iki 15 procentų. Asmenims, turintiems teisę į kompensaciją už šildymą, būtų apmokamas 100 proc. pradinis įnašas, paskolos grąžinimas ir palūkanos. Be to, būtų teikiama techninė pagalba rengiant techninę dokumentaciją ir organizuojant projekto įgyvendinimą. Tokios sąlygos daro šį modelį pakankamai patrauklų.

Apskritai, žmonės turėtų kaupti lėšas tam, kad galėtų rūpintis savo turtu, o valstybė jiems padeda, sudarydama palankias skolinimosi sąlygas. Pagal siūlomą modelį gyventojams bus prieinamos lengvatinės paskolos, o projekto atsiperkamumą sąlygos įgyvendinamų energiją taupančių priemonių (stogo ir sienų apšiltinimas, laiptinės durų keitimas, šildymo sistemos atnaujinimas, langų pakeitimas naujais, balansinių ventilių įrengimas) efektyvumas ir dėl to sumažėjęs mokestis už šildymą.

Daugiau kaip 80 proc. pastatų Lietuvoje yra statyti daugiau nei prieš 20 metų, todėl jie neekonomiški. Importuojami energetiniai ištekliai naudojami neefektyviai, gyventojai priversti daug mokėti už šilumą, užuot pinigus leidę savo poreikiams. Todėl pastatų energetinio efektyvumo didinimas – vienas svarbiausių Vyriausybės prioritetų. Atnaujinus būstus, Lietuva taps mažiau priklausoma nuo importuojamų energetinių išteklių, gyventojai mažiau mokės už komunalines paslaugas ir daugiau lėšų turės vartojimui.

Investicija į pastatų modernizavimą ne tik atsipirks taupant energiją, bet ir išjudins statybų sektorių. Šiemet planuojama modernizuoti apie 500 daugiabučių, o ateinančius trejus metus – po 1000 namų.

 

www.infomazeikiai.lt informacija.