Robotas-vikšras gydis gyvą širdį

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerikiečiai mokslininkai sukūrė miniatiūrinį (sąlyginai) robotą HeartLander, kuris galės šliaužioti virš plakančios širdies ir pristatyti jai reikiamus vaistus. Iš pirmo žvilgsnio labai nesudėtingas prototipas jau praėjo sėkmingus laboratorinius bandymus su imitatoriais ir netgi ištestuotas su gyvomis kiaulėmis.


Iš tikro sunku šią sistemą pavadinti tikru robotu – jis nėra savarankiškas mechanizmas. Tai greičiau robotizuotas įrankis, padedantis su minimalia įpjova patekti prie širdies ir priklausomai nuo poreikio atlikti jos vizualinę apžiūrą arba suleisti gydomųjų vaistų.

Mechanizmas siekia tik kelis centimetrus, neskaitant jungiamųjų laidų ir prisiurbimo vamzdelio su valdymo sistema. Pastarieji naudojami oro išsiurbimui arba padavimui į dvi kojeles. Jei oras iš kojelės išsiurbtas, ji pritraukiama prie pagrindo (tai gali būti ir gyva oganika – pvz plakančios širdies paviršius), o tuomet kita kojelė perstumiama pirmyn. Šitokiu metodu HeartLander robotas sugeba judėti 18 cm/min greičiu.

Su roboto pagalba tikimasi implantuoti širdies ritmiklius, atlikti injekcijas, o pritvirtinus vaizdo kamerą naudoti kaip endoskopą. Deja, gamintojų teigimu, tokios sistemos tarnavimo laikas neviršys 3 metų.

Nors pirmieji bandymai įvykdyti sėkmingai, tačiau realus roboto panaudojimas ligoninėse gali įvykti ne anksčiau kaip po 3-4 metų. Jei ši sistema pasitvirtins ir ją leis naudoti tikrose operacijose, ligoniams nuo to tik pagerės – robotą į organizmą galima įvesti pro nedidelę įpjovą visiškai nepažeidžiant plaučių ir nestabdant širdies darbo, vadinasi trumpės pooperacinis gyjimo laikas.

Toliau keletas video klipukų iš tokios sistemos testavimo. Pirmajame matyti pirmasis eksperimentinis prototipas ir jo žygis rutulio paviršiumi.

 

 

www.technologijos.lt