Bružaitė neįtikino teismo, kad broliukus nužudė jų sesuo?

Alfa.lt

Iki gyvos galvos nuteista dviejų sūnų žudikė Alma Bružaitė Lietuvos apeliaciniame teisme (LAT) griebėsi paskutinio šiaudo. Istorijos apie „naujai paaiškėjusias aplinkybes, apie motiną, prisiėmusią svetimą kaltę, apie bandymą išsukti nuo bausmės artimąjį“ nedavė savo vaisių.  Penktadienį LAT teisėja Elena Vainienė paskelbė nuosprendį šioje painioje byloje. Jis nebuvo palankus A. Bružaitei, moters gynėjos prašymas atnaujinti bylos nagrinėjimą dėl neva naujai paaiškėjusių aplinkybių nebuvo patenkintas. Ši LAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.


Teisėja: priimti teisingi sprendimai
E. Vainienė pasakojo, kad į posėdį nuteistoji atvykti nepageidavo: „Apie sprendimą ji bus informuota raštu. Sprendimo neatnaujinti tyrimo motyvų išsamiai nekomentuosiu. Teisėjų kolegija pripažino, kad ankstesnė Vilniaus apygardos teismo nutartis, kurią skundė kaltinamoji, yra teisėta ir pagrįsta. LAT teisėjų kolegija išanalizavo gynėjos Jolantos Savickaitės skundo argumentus, patikrino anksčiau prokurorų priimtų nutarimų teisėtumą. Teismo nuomone, prokuroras tinkamai įvertino visus argumentus ir nurodytas aplinkybes. LAT išklausė nuteistosios paaiškinimą bei padarė atitinkamas išvadas – bylos proceso neatnaujinti.

Teisėjos teigimu, įstatymas numato, kad naujai paaiškėjusios aplinkybės privalo įrodyti nuteisto asmens nekaltumą, bet taip neatsitiko. „Prokurorai neįžvelgė, kad naujai paaiškėjusios aplinkybės įrodo A. Bružaitės nekaltumą, Jie pasielgė teisingai priimdami sprendimus A. Bružaitės atžvilgiu. LAT konstatavo, kad nebuvo padaryta jokių procesinių pažeidimų, dėl kurių reikėtų atnaujinti ikiteisminį tyrimą bei bylos nagrinėjimą“, – kalbėjo E. Vainienė.

Kaltinimus suvertė dukrai?
Vasario pradžioje į viešumą išlindo žurnalistės Laimos Lavaste teiginiai apie tai, kad į jos rankas yra pakliuvę keli laiškai, kuriuose iki gyvos galvos už savo dviejų vaikų – 12 metų Manto ir 8 metų Tomo – nužudymą nuteista moteris teigia, jog prisipažindama nužudžiusi prisiėmė svetimą kaltę. Žurnalistė pasakojo, jog laiškuose įvardytas ir žmogus, kurio kaltę neva prisiėmė A.Bružaitė-Jonaitienė.

Apie šiuos laiškus žino nedaug žmonių – žurnalistė, kalėjimo psichologas, globėjai, kunigas, prokurorai. L. Lavaste teigia, kad laiškai gana įtikinami todėl, kad A.Bružaitė-Jonaitienė rašė juos nežinodama, kad jie bus paviešinti. Laiškuose moteris rašė, kad ji jau susitaikė su gyvenimu kalėjime, tačiau nerimą kelia vaikų likimas.

Dienraštis „Lietuvos rytas“ rašė, kad viena teisinė instancija gavo pareiškimą, kuriame tvirtinama, jog A. Bružaitė nurodė asmenį, kuris esą nužudė jos vaikus. Ji pati esą tik padėjo paslėpti žiauraus nusikaltimo pėdsakus. Tačiau iki šiol tariamo žudiko vardas neatskleistas, tik užsimenama, kad tai galėjo būti vaikams artimas asmuo. Pabrėžiama, kad tai ne tėvas Virginijus Jonaitis, mat jis tuo metu, kai vyko nusikaltimas, iš tiesų buvo darbe. Užsimenama, kad šį žiaurų nusikaltimą galėjo įvykdyti viena iš A. Bružaitės dukrų.

Prokuroras Saulius Verseckas, po penktadienį vykusio teismo posėdžio, nepaneigė, kad A. Bružaitė uždarame teismo posėdyje, žudike įvardijo savo dukrą: „Teismo nutartis parodo, kad A. Bružaitės argumentai buvo neįtikinami ir nepagrįsti. Todėl aštrinti šios temos įvairiomis spėlionėmis neverta.“

Patenkino prašymą nušalinti prokurorą
Vasario mėnesio pabaigoje teismas nusprendė patenkinti A. Bružaitės prašymą ir nušalinti prokurorą Artūrą Urbelį nuo dalyvavimo nagrinėjant vaikžudės gynėjos prašymą atnaujinti procesą.

Apeliacinio teismo kolegija pripažino, kad aplinkybių, dėl kurių kiltų pagrindas suabejoti prokuroro objektyvumu, nenustatyta. Tačiau LAT nusprendė, kad nagrinėjant skundą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių, būtina pašalinti bet kokias abejones, net ir tariamas, kurios gali nuteistajai sutrukdyti duoti paaiškinimus dėl nusikalstamos veikos.

Vietoj A.Urbelio byloje valstybinį kaltinimą palaiko prokurorė Nijolė Frolova.

Atnaujinti bylą prašė ne kartą
Vasario 9 d. Vilniaus apygardos teismas atmetė A. Bružaitės prašymą atnaujinti baudžiamąją bylą dėl jos sūnų nužudymo.

Teismas tuomet konstatavo, kad nėra naujų aplinkybių, kodėl bylą reikėtų atnaujinti. A. Bružaitė tvirtino nežudžiusi savo vaikų ir prisiėmusi kaltę už jai ypač artimą asmenį, bet jį įvardyti moteris atsisakė.

Melavo nežudžiusi?
A. Bružaitė yra nuteista už savo dviejų mažamečių sūnų nužudymą. Du berniukai dingo 2007 metų kovo pabaigoje. Policijai ir savo vyrui moteris sakė, kad vaikai išėjo iš namų ir negrįžo. Po kelių dienų jų kūnai su smaugimo žymėmis rasti upelyje. Praėjus dviem dienoms po berniukų laidotuvių, pareigūnai sulaikė nužudytų berniukų motiną.

 

Šiaulių apygardos teismas 2008 metų vasario pabaigoje moteriai skyrė griežčiausią laisvės atėmimo bausmę – kalėjimą iki gyvos galvos. Lietuvos apeliacinis teismas praėjusių metų gegužės pabaigoje paliko galioti Šiaulių apygardos teismo nuosprendį. Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai moteriai skirta tokio griežtumo bausmė.