AB "Mažeikių nafta" atstovai dirba nelaimės zonoje

 

Į Vyžuonos upę plūstantis dyzelinas sukėlė ekologinę nelaimę ir gresia tarptautiniu skandalu. Juodupės seniūnijoje užvakar paskelbta ekstremali situacija. Upe plūstančius teršalus antra para bandoma stabdyti bonais ir sorbentu. Kaip maras plito vakar sraunia upės vaga teršalai, grasindami patekti į Nemunėlio upę, o ja – į Latviją. Juodupė palei upės vagą apgobta teršalų smarve. Spėjama, jog į aplinką iš produktotiekio galėjo išsilieti ne apie toną, kaip manyta iš pradžių, o iki 100 tonų dyzelino.


Sujudimas po gaisro negyvenamoje sodyboje
Dėl ekologinės nelaimės ant kojų sukeltos visos specialiosios tarnybos: ugniagesiai, aplinkosaugininkai, seniūnija, nelaimės zonoje dirba „Mažeikių naftos“ bendrovės, kuri prižiūri produktotiekį, darbuotojai ir technika.

 

Tai, kad apie 1 ha plotas Juodupės seniūnijos Pakapės kaime užterštas dyzelinu, pastebėta po kovo 23–iosios gaisro, kai keistomis aplinkybėmis supleškėjo negyvenama sodyba. Netrukus nustatyta, kad ši sodyba buvo dyzelino vagių irštva. Į sodybą apie dviejų kilometrų ilgio aukšto slėgio žarna iš produktotiekio buvo vagiamas dyzelinas. Įtariama, kad žarnai pratrūkus dyzelinas ėmė veržtis į aplinką. Tą pastebėję ir supratę, jog nuslėpti taršos nepavyks, vagišiai, kaip spėjama, nusikaltimo pėdsakus sunaikinti sumanė supleškindami sodybą. Po gaisro ilgiau nei parą ieškota vietos, iš kurios veržėsi teršalai. Spėliota, jog į aplinką jų galėjo patekti apie toną. Buvo užterštas Šaltosios upelis, kuris susisiekia su Vyžuonos upe. Skubėta upelį užtvenkti pylimais, nes tirpstantis sniegas pildė Šaltosios upelį dyzelinu.  

Nežinoma, kiek ištekėjo dyzelino

Pirmadienio pavakarę pylimas buvo pralaužtas ir užterštas vanduo iš dambos ėmė plūsti į Vyžuonos upę. Situacija tapo nebevaldoma. Į pagalbą iškviestos Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pajėgos ant Vyžuonos pastatė papildomus apsauginius bonus ir pylė teršalus sugeriantį sorbentą.  
Skubiai sušauktas rajono vadovų posėdis ir užvakar 11 val. Juodupės seniūnijoje dėl ekologinės nelaimės paskelbta ekstremali situacija. Rajono administracijos direktorius Gintautas Rekerta nedrįso prognozuoti, kiek užteršta Vyžuona ir kada tarša bus suvaldyta. Nėra net preliminarių žinių, kiek dyzelino išbėgo į aplinką per trūkusią vagių žarną.

„Mažeikių naftos“ bendrovės atstovai, mūsų šalies teritorijoje prižiūrintys šiuo produktotiekiu transportuojamą bendrai Latvijos-Rusijos įmonei „LatRosTrans” priklausantį dyzeliną, spėja, jog dyzelinu užteršta apie 3 ha teritorijos. Bendrovės darbuotojai ir technika nuolat budi ir dirba Pakapės kaime prie Šaltosios upelio dambos, nes dėl polaidžio vandens jos apsauginiai pylimai gali bet kada vėl prasiveržti.

Pasklido smarvė

Vakar iš ryto Vyžuonos vaga ties tiltu prieš Juodupės gimnaziją atrodė kaip srutų duobė su smirdančiais gelsvais tepalų plotais. Pastatyti bonai buvo per silpni sulaikyti plūstančius teršalus. Bonai buvo įrengti ir už kelių dešimčių metrų nuo šio tilto, ties tiltu kelyje į Onuškį bei dar keliose Vyžuonos vietose, kur ryte teršalų dar nebuvo pastebėta. Tačiau situacija keitėsi akimirksniu.

Prie gimnazijos teršalai sulaikyti
Vakar Juodupės seniūnijoje rinkosi tartis savivaldybės, aplinkosaugos vadovai, gelbėtojai ir „Mažeikių naftos“ atstovai. Pasak G.Rekertos, prieš pietus pavyko sulaikyti naftos plitimą upe. Už gimnazijos ties upe įrengtas bonas sulaikė plintančius teršalus ir toliau jų kol kas nepastebėta. Visą laiką specialia technika iš upės ties bonais siurbti teršalai, daug jų pririnkta į seniūnijos parūpintas statines, iš kurių teršalus išsisiurbti ir utilizuoti pažadėjo mažeikiškiai naftininkai.

Žala bus skaičiuojama
Kokio dydžio žala gamtai ir kiek savivaldybei bei kitoms tarnyboms kainuos šią nelaimę likviduoti, dar net nespėliojama. Pasak G.Rekertos, tai paaiškės atlikus vandens, grunto tyrimus ir suskaičiavus patirtas išlaidas.
Juodupės seniūnės Liucijos Bliūdžiuvienės teigimu, nelaimės mastai paaiškės vėliau, nes jos padariniai bus juntami ilgai. Mat teršalai susikaupė prie gausių upės žolių pakrantėse. Nelaimės išgąsdintos pirmosios spruko bebrų šeimynos.

Juodupę siaubia ekologinės nelaimės
Juodupės seniūniją viena po kitos siaubia ekologinės nelaimės. Prieš kelerius metus ekologinė nelaimė kilo, kai į upę išsiliejo į Juodupės katilinę pumpuojami degalai. Tuomet tarša stabdyta ir likviduota statant Vyžuonoje bonus ir beriant sorbentą, upės vanduo ilgą laiką tirtas.  

Pernai birželio pradžioje seniūnijoje paskelbta ekstremali situacija dėl savaitę siautusio milžiniško gaisro Degesynės durpyne. Buvo evakuoti Onuškio kaimo žmonės ir durpyno apylinkių gyventojai. Savivaldybei šis gaisro gesinimas, gyventojų evakuacija kainavo apie 100 tūkst. litų, tačiau lėšas kompensuoti žadėjusi Aplinkos ministerija, anot G.Rekertos, iki šiol neatsiskaitė. „Ir dabar Aplinkos ministerija nekalba apie patiriamų išlaidų kompensavimą“, – sakė G.Rekerta, nuogąstaujantis, jog ekologinės nelaimės Vyžuonos upėje padariniai skaudžiai atsilieps ne tik gamtai, bet ir taip jau suplonėjusiai rajono biudžeto kišenei. Šiandien rajono ir aplinkosaugos vadovai spręs, ar tęsti ekstremalią situaciją Juodupės seniūnijoje.

 

www.infomazeikiai.lt ir www.grokiskis.lt informacija.