„Drankoreksija“ – nauja anoreksijos forma

www.balsas.lt

Norėdamos išsaugoti liekną figūrą merginos išnaudoja visus įmanomus būdus, nekreipdamos dėmesio į jų keliamą pavojų sveikatai.
Pastaruoju metu ekspertai įspėja dėl sparčiai plintančio naujo mitybos sutrikimo – „drankoreksijos“ (Drunkorexia), kuomet suplonėti norinčios moterys maistą pakeičia alkoholiu. Blogiausia tai, kad drankoreksijai mažiausiai atsparūs jauni žmonės, studentai. Kyla dilema: merginos nori atsipalaiduoti įvairiuose vakarėliuose, klubuose, o ten dažniausiai neišsiverčiama be alkoholinių gėrimų, kurie yra gana kaloringi. Tačiau tuo pačiu norisi išsaugoti liekną figūrą.

Norint išvengti antsvorio būtina sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį. Tai galima padaryti arba mažiau valgant arba sumažinant išgeriamo alkoholio kiekį. Tyrimų duomenimis, 30 proc. 18-23 metų merginų verčiau atsisako valgyti nei vartoti alkoholį.

Iš esmės tai, kad kartais su maistu gaunamos kalorijos pakeičiamos „alkoholinėmis“ kalorijomis, nėra labai blogai. Žala sveikatai nebus didelė, jei žinodami, kad dalyvausite vakarėlyje, atsisakysite keptų bulvyčių porcijos ar gabalėlio torto. Žinoma, tuo atveju, jei jūsų kasdieniniame racione yra pakankamai reikalingų maisto medžiagų, vitaminų, baltymų, riebalų.

Tačiau drankoreksija sergančios moterys alkoholį pradeda vartoti dideliais kiekiais, kol jis beveik visiškai pakeičia maistą. Turinčios šį sutrikimą teigia, jog tuomet, kai geria alkoholį, joms visai nesinori valgyti. Galų gale atsiranda ne tik mitybos problemų, bet ir stipri alkoholinė priklausomybė.

Su maisto gaunamų kalorijų pakeitimas „alkoholinėmis“ kalorijomis pirmiausia pavojingas tuo, kad organizmas nebegauna jam būtinų maisto medžiagų. Dėl to sutrinka medžiagų apykaita, susilpnėja imunitetas. Be to, nevalgant neigiamas alkoholio poveikis dar labiau sustiprėja, nes skrandyje esantis maistas trukdo jam taip greitai patekti į kraują. Tuo tarpu alkanas žmogus per mažesnį laiko tarpą išgeria daugiau alkoholio, dėl to ir neigiamas poveikis sveikatai yra didesnis.

Būklei sunkėjant žmogus praranda savikontrolę, nesugeba valdyti savo gyvenimo, kyla vis daugiau psichologinių problemų, kurias išspręsti trukdo atsiradusi priklausomybė. Specialistai yra nustatę, kad 36 proc. nuo alkoholizmo besigydančių moterų turi polinkį ir į anoreksiją, nuo alkoholio yra priklausomos ir trečdalis bulimija sergančių pacienčių.

www.balsas.lt