Valinsko pinigai: kur, kam ir už ką?

www.alfa.lt

Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas savo vardo paramos fondo nesteigs. Tai daryti jam pasirodė per brangu, todėl pinigus Seimo pirmininkas žmonėms dalija tiesiai į rankas. Tiesa, kam ir kiek davė, slepia.
Anksčiau Seimo vadovas tikino, kad didžiąją dalį savo algos (daugiau nei 12 tūkst. litų) išdalys paramos prašantiems asmenims įsteigęs paramos fondą. Tačiau dabar A. Valinskas pasiskaičiavo, kad įsteigti fondą nėra taip paprasta – kainuos ne tik jo įteisinimas, bet ir administravimas – reikės mokėti algą bent jau buhalteriui.

 


Todėl Seimo pirmininkas nusprendė, kad verčiau parama rūpintis pavesti vienai iš savo patarėjų ir pinigus žmonėms teikti tiesioginiais pavedimais arba tiesiai į rankas.
„Kol kas Seimo pirmininkas nutarė fondo nesteigti, jo algos dalį, skirtą paramai, Seimo Finansų departamentas perveda į atskirą sąskaitą, o iš jos daromi pavedimai į žmonių sąskaitas. Esame apskaičiavę, kad fondo steigimas surytų pakankamai didelę dalį išdalijimui skirtų pinigų“, – teigė Seimo pirmininko patarėja Vilma Žemaitienė.
Apie suteiktą paramą skelbiama oficialiajame Seimo tinklalapyje, tačiau tikslūs paramos gavėjai ir nenurodomi.
„Neskelbiame žmonių pavardžių, nurodome tik savivaldybę ar miestą, kuriame jie gyvena, siekdami išsaugoti paramos gavėjų privatumą“, – aiškino V. Žemaitienė.
Anot jos, Seimo tinklalapyje galima pamatyti visas sumas, kurias Seimo pirmininkas išdalija kaip paramą.
Tačiau yra ne visai taip. Oficialiai skelbiama, kad Seimo pirmininkas iš viso yra suteikęs 7080 Lt. paramos vienuolikai subjektų (nuo 400 iki 1000 Lt kiekvienam). Paskutinis pavedimas, remiantis oficialiais duomenimis, yra padarytas sausio 19 dieną į Giedrės Pilipavičiūtės paramos fondą. Tačiau žiniasklaida skelbė, kad tądien viešėdamas Utenoje neįgaliųjų šventėje A. Valinskas ir ten įteikė tūkstantį litų paramos grynaisiais.
Apie šią paramą buvo skelbiama ir Vikipedijos įraše apie A. Valinską: „2009 m. sausio 19 d. Utenos rajono neįgaliųjų draugijos 20-mečiui skirtame renginyje A. Valinskas padovanojo Utenos rajono neįgaliesiems tūkstantį litų.“

Netrukus šis įrašas iš Vikipedijos dingo.

V. Žemaitienė Alfa.lt teigė negalinti pasakyti, kokiu principu remdamasis Seimo pirmininkas atrenka žmones, kuriems teikia paramą. „Tai – jo asmeninis sprendimas“, – tikino ji.

Per fondus skaidriau

Lietuvos įstatymai draudžia politinėms partijoms užsiimti labdaringa veikla, taip pat draudžiama paramą teikti iš valstybinių įstaigų duodamų lėšų (pavyzdžiui, kanceliarinėms išlaidoms), tačiau patys politikai asmeniškai steigti paramos fondus ir dalyti pinigus gali.

Tiesa, anksčiau politikai dažniau užsiimdavo praktika kartkartėmis suteikti paramą vargingai gyvenantiems žmonėms. Tik dalis jų įsteigė ir savo vardo labdaros fondus. Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis vienas pirmųjų įsteigė paramos fondą „Padėkime kitiems“.

Anot jo, toks paramos teikimas yra skaidresnis nei tiesioginis pinigų pervedimas į rinkėjų sąskaitas.

„Fondas turi savo įstatus, kasmet reikia mokesčių inspekcijai pateikti ataskaitas, kam ir kiek pinigų pervesta, todėl tai skaidresnis būdas“, – sakė Z. Balčytis. Jis tikino iš savo sąskaitos kas mėnesį fondą administruojančių dviejų darbuotojų algoms pervedantis iki 1,5 tūkst. litų.

Be to, Z. Balčytis tikina, kad jo fondas neteikia paramos pavieniams asmenims, dažniau remdamas savo rinkimų apygardoje veikiančias organizacijas. Per metus fondas suteikia 60–80 tūkst. litų paramos.

„Nemanau, kad tai yra kažkoks papirkinėjimas ar nelygių galimybių sukūrimas rinkimuose. Kas trukdo fondus steigti ir kitiems kandidatams?“, – klausia Z. Balčytis. Politikas tikina rinkimų laikotarpiu fondo veiklą sustabdantis ir pinigais savo rinkimų kampanijų nepapildantis.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas taip pat patartų Seimo pirmininkui A. Valinskui, jei šis ketina dalyvauti prezidento rinkimuose, paramą skurstantiems teikti per fondą – geriausia net ne savo vardo, o kieno nors įkurtą anksčiau.

„Tikrai skaidriau būtų paramą dalyti per kitus fondus, nes, jei kandidatas rinkimų kampanijos metu ims tiesiogiai dalyti paramą asmenims, VRK tikrai turės, ką nagrinėti. Žinoma, net parama bus dalijama ir per kitus fondus, jei jie teikdami kam nors paramą sakys „čia Valinsko pinigus duodame, balsuokite už jį“, tai tikrai kils problemų dėl galimo rinkėjų papirkimo“, – Alfa.lt sakė Z. Vaigauskas.

Anot jo, ir dabar galiojanti tvarka, kai vienas kandidatas turi fondą ir remia pinigais savo apygardos skurdžius rinkėjus, sukelia tam kandidatui pranašumo prieš kitus. Tačiau, pasak Z. Vaigausko, kai kada toks rėmimas sukelia rinkėjams ir nepasitenkinimą, abejonių.

„Ir A. Valinsko atveju žiūrėtume, kaip jo teikiama parama atsiliepia žmonių mąstymui ir ar daro įtaką pasirinkimui. Jei taip, tuomet vertintume kaip papirkinėjimą“, – tikino Z. Vaigauskas.

Prezidento rinkimų agitacija – koncertų maratonas?

Neoficialiai kalbama, kad A. Valinskas jau suplanavęs ir kiekvieno penktadienio išvykas į Lietuvos provinciją. Kartu ketina vykti ir jo žmona, parlamentarė bei dainininkė Inga Valinskienė.

Seimo etikos ir procedūrų komisija yra nutarusi, kad I. Valinskienė turi teisę nemokamai tokiuose susitikimuose ir padainuoti. Jei jos vyras A. Valinskas nutars kandidatuoti į prezidento postą, I. Valinskienės pasirodymai gali baigtis blogai, užsimena Z. Vaigauskas.

„VRK ir čia turės ką svarstyti. Juk dabar ir A. Valinskas, ir I. Valinskienė nebegali būti laikomi profesionaliais atlikėjais, nes pajamas gauna kaip politikai, tačiau tikrai žiūrėsime, ar neatsitiks taip, kad visa rinkimų agitacija netaps tik nesibaigiančiu koncertiniu turu per Lietuvą. Kita vertus, negalėsime nieko padaryti, jei savo agitacines kalbas A. Valinskas pasakys itin profesionaliai, su šou elementais, su šviesomis, muzika ar net eiliuotai. Tai jam leidžiama“, – užtikrino Z. Vaigauskas.
Anot jo, jei A. Valinskas nutars siekti prezidento posto, tai bus „stipriai unikalus atvejis“, tačiau kol kas artėjantys prezidento rinkimai Z. Vaigauskui kelia ne sunkaus darbymečio nuotaikas. „Kol kas neramiausia dėl to, kad nieko nevyksta. Liko vos keli mėnesiai iki rinkimų, o mes net tų tikrų kandidatų nematome“, – stebėjosi VRK vadovas.