8 pasaulio didžiausi ir aukščiausi pastatai

Ar kada susimąstėte, kokie žmogaus tvėriniai pasaulyje laikomi aukščiausiais ar didžiausiais? O ar žinote, kad Deivido Bekhemo namai tėra menka lūšnelė, palyginti su Brunėjaus sultono apartamentais? Jei ne, kviečiame kartu leistis į „statistines“ keliones.

1. Didžiausios žmogaus sukurtos salos
Ko gero, niekas taip gerai neatsispindi žmogaus puikybės kaip dirbtinės „Palm“ salos Dubajuje. Trijų salų kompleksas – „Palm Jumeirah“, „Palm Jebel Ali“ bei „Palm Deira“ – turėtų pridėti miestui 528 kilometrų pakrantės rėžį. Kai kurios „Palm Jumeirah“ salos dalys jau atvertos smalsioms lankytojų akims, o kitas žadama publikai pristatyti per ateinančius 10-15 metų. Planuojama, kad salos taps namais daugiau kaip 100 prabangių viešbučių, o „Palma Deira“ dydžiu prilygs Paryžiui.

2. Aukščiausia pasaulyje užtvanka
Aukščiausią pasaulyje užtvanką „Nurek“ galima rasti Tadžikijoje. Jos statymo darbai prasidėjo dar sovietmečiu, 1961-aisiais, ir buvo užbaigti po 19 metų. Dabar ši 300 m siekianti užtvanka aprūpina beveik visą Tadžikiją elektra.

3. Aukščiausias pasaulyje viešbutis
Aukščiausias viešbutis „Baiyoke“ įsikūręs Bankoke, Tailande. Tačiau jo šlovę kėsinasi užtemdyti kaip ant mielių dygstantys ambicingi viešbučiai Dubajuje. Kaip bebūtų, šiuolaikinis lyderis didžiuojasi 88-iais aukštais ir beveik 700-ais kambarių. 309 metrų galiūną rasite viename iš Bankoko rajonų, garsėjančių didžiuliais prekybos centrais ir pustrečio kilometro turistų džiaugsmui sukurtu dirbtiniu ežeru.

4. Pasaulio aukščiausias paminklas
Amerikoje žinoma kaip „Vartai į Vakarus“, Sent Luiso arka yra ne tik šios valstijos veidas, bet ir didžiausias pasaulio paminklas. Ją supa milžiniškas Misisipės nacionalinis parkas. Arka aukščiausioje vietoje siekia 195 metrus, o ją sukonstravo suomių architektas Eero Saarinen JAV prezidento Tomo Džefersono garbei. Dabar lankytojai yra kviečiami vos per 4 minutes pasikelti į arkos viršų, kur yra įrengta apžiūros aikštelė, ir grožėtis pribloškiančiais Sent Luiso vaizdais.

5. Aukščiausiai įsikūręs baras
„Aukščiausią“ pasaulio barą rasite Šanchajaus mieste, 87-ajame „Auksinės gerovės pastato“ aukšte. Ne veltui baras vadinasi „devintas debesis“. O 2001 metais kokteilius gurkšnojantys baro lankytojai turėjo galimybę stebėti, kaip į barą „plikomis rankomis“ užkopė vienas Kinijos batų pardavėjas, taip pralenkdamas Prancūzijos „žmogų vorą“.

6. Didžiausias pasaulyje namas
Didžiausias pasaulyje namas priklauso Brunėjaus sultonui Istana Nurul Iman. Ištaigingų apartamentų dydis siekia 645 834 kvadratinius metrus. Jie susideda iš 1788 kambarių (įskaitant 257 vonios kambarius), juose yra laikoma ir prašmatni sultono 165 rolsroisų kolekcija. Taigi, Bekinhemo namai tėra palyginti maži. Deja, neturintiems karališko kraujo sultono rūmai yra atviri vos 3 dienas per metus, žymint ramadano pabaigą. Tiesa, vienas Indijos milijardierius jau šiais metais sultoną ketina pralenkti statomo namo dydžiu.

7. Pasaulio didžiausias senovinis miestas
Įkurtas XV amžiuje Maču Pikču yra senovinis Peru miestas, glūdintis 2441 m nuo jūros lygio pakilusiame Urubambos slėnyje. Šis senovinis miestas buvo gyventojų apleistas praėjus vos amžiui nuo įkūrimo. Vėl atrastas XX amžiuje dabar Maču Pikču keliautojus žavi 150 įvairiomis senovinėmis konstrukcijomis. 2007 metais pritrenkiamas Maču Pikču buvo įtrauktas į naująjį septynių pasaulio stebuklų sąrašą.

8. Aukščiausias pasaulyje niekada nebaigtas statyti viešbutis
Manyto būsiant didingiausio „Ryugyong“ viešbučio Pchenjane, Šiaurės Korėjoje, konstrukcijos siekia 300 metrų. Jis turėjo turėti 105 aukštus ir net 4 aplink savo ašį besisukančius restoranus. Tačiau 1992 m. Šiaurės Korėją užgriuvus kitiems nemalonumams statybos darbai buvo atidėti, o viešbutis nesulaukė žadėtosios šlovės. Dabar Pchenjane galima išvysti piramidinį viešbučio karkasą, tačiau jam trūksta langų ir visa pastato armatūra laikoma nesaugia.