Maisto kainos vėl kyla aukštyn

Kone kas savaitę vis kylančios maisto produktų kainos stabilizuotis nesirengia – prekybininkai ir toliau prognozuoja brangimo šuolius.

Brangs ir cukrus, ir daržovės

Kai kurie maisto produktai ir buities prekės jau šiemet spėjo pabrangti. Tačiau prekybininkai teigia, jog tai ne pabaiga – netrukus kainos dar kils.

Per pastarąsias savaites vidutiniškai 7 proc. pabrango beveik visi pieno produktai.

 

Vis dėlto viliamasi, kad šių gaminių kainos jau turėtų stabilizuotis ir bent artimiausiu metu nebešokiruoti.

Per pirmąją sausio savaitę keliais procentais pabrango ir duonos gaminiai. Ar jie dar brangs, prekybininkai tvirtina kol kas nežinantys.

Tačiau tikėtina, jog jau netrukus brangs kiti būtiniausi maisto produktai.

Prekybininkai tikino, kad artimiausiu metu kils cukraus bei daržovių kainos.

Jų brangimą esą lemia degalų ir žaliavų brangimas bei situacija pasaulio rinkose. Brangstantys degalai paprastai visada turi įtakos kainų augimui.

„Mes priversti kainas kelti dėl tiekėjų ar gamintojų iniciatyvos – jei jie padidina kainas, jos auga ir prekybos centrų lentynose”, – situaciją komentavo vieno prekybos tinklo atstovė Lina Muižienė.

Už mėsą mokėsime daugiau

Kai kurie ekspertai tvirtina, jog jau netrukus apie 10 proc. ir daugiau kils kiaulienos, paukštienos, žuvų kainos.

Nuo praėjusių metų rugsėjo pradžios, kai daugelio gaminių kainos sparčiai kopė į viršų, mėsa bei žuvys buvo kone vieninteliai produktai, kurie vis dar nebrango.

Tačiau mėsos perdirbėjai tvirtina, kad per pastarąjį pusmetį gerokai išaugo pašarų kaina, tad padidėjus išlaidoms pabrango ir skerdena.

Be to, Vokietijoje kilus skandalui, kad pašarai, kuriomis buvo šertos vištos, kalakutai ir kiaulės, gali būti užnuodyti vėžį sukeliančiais dioksinais, buvo uždaryta per 4,7 tūkst. ūkių. Tad tikėtina, jog netrukus pasijaus šių mėsos produktų trūkumas, o tai dar labiau sukels kainas.

Dar pašiurpins degalai

Kito prekybos tinklo atstovas spaudai Valdas Lopeta teigė kol kas negalintis atsakyti, kokie produktai artimiausiu metu dar pabrangs. Tačiau, kad tiekėjai vis dažniau prabyla apie produkcijos branginimą, jis neslėpė.

Be to, pašnekovas pabrėžė, jog tiekėjams pakėlus pirkimo kainas, praėjusių metų antroje pusėje kai kurių rūšių juoda duona bei sviestas pabrango maždaug dešimtadaliu, o pieno ir aliejaus produktai – apie 30 proc.

„Pagrindinis tiekėjų motyvas – brangesnė žaliava. O dėl pabrangusių degalų padidėjusias mūsų pačių logistikos išlaidas kompensuojame savo sąskaita. Tad pirkėjai produktų brangimo dėl brangstančių degalų kol kas dar nepajuto”, – paaiškino V.Lopeta.

 

 

{diena2}