Žiauriausi pasaulio kalėjimai

www.balsas.lt

Liūdnai pagarsėjęs Gvantanamo kalėjimas, kuriame nepavydėtinomis sąlygomis laikomi terorizmu įtariami asmenys, naujojo JAV prezidento Baracko Obamos įsaku bus uždarytas vėliausiai po metų. Tačiau tai toli gražu nėra vienintelis kalėjimas, kurį humaniškumo sumetimais reikėtų uždaryti. Žurnalas „Foreign Policy“ nusprendė pažvelgti į žiauriausias pasaulio įkalinimo įstaigas.

La Sante (Prancūzija)

Sąlygos. Tai yra paskutinysis Prancūzijos sostinėje Paryžiuje vis dar veikiantis kalėjimas, kuris netoli Montparnaso buvo atidarytas dar 1867 metais. Jame kalėjo įvairiausi žmonės – nuo siurrealisto poeto Guillaume’o Apollinaire’o iki legendinio žudiko Carloso „Šakalo“. Kalėjimo pavadinimas, kuris išvertus į lietuvių kalbą reiškia sveikatą, skamba ironiškai, turint omenyje kalinimo sąlygas. Čiužiniuose knibždėte knibžda utėlės, o kadangi kaliniams per savaitę leidžiama vos dukart nusimaudyti po šaltu dušu, odos ligos įkalinimo įstaigoje yra labai paplitusios. Perpildytos kameros, žiurkių gausa, prievartavimai ir kalinių šeimų žeminimas yra ypač paplitę.

1999 metais La Sante kalėjime būta 124 bandymų nusižudyti, o tai yra net 5 kartus daugiau nei visoje Kalifornijos kalėjimų sistemoje tais pačiais metais. Šie faktai tapo žinomi tik 2000 metais, kai kalėjimo darbuotoja Veronique Vasseur išleido bestseleriu tapusią knygą, kurioje detalizavo kalėjime vykdomus žmogaus teisių pažeidimus. Knyga sukėlė visuomenės nepasitenkinimą, o įžymūs asmenys pradėjo kampaniją, kuria siekta priversti valdžią pagerinti kalinimo sąlygas. Tačiau tebuvo padaryta labai menka pažanga. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas pasmerkė Prancūzijos kalėjimų sistemą, tą patį 2008 metais padarė ir Prancūzijos teisingumo ministerija. Tačiau pažangos nematyti.

Juodasis paplūdimys (Pusiaujo Gvinėja)

Sąlygos. Organizacija „Amnesty International“ įkalinimą šiame kalėjime, kuris yra vulkaninėje saloje, pavadino „lėta, užtęsta mirties bausme“. Kankinimai, tarp kurių dažnai pasitaiko žmogaus kūno dalių deginimų, sumušimų, prievartavimų, yra itin dažni ir brutalūs. Maisto daviniai yra tokie maži, kad kaliniai neretai yra priversti be maisto ištverti iki 6 dienų. Nemaža dalis kalinių miršta tiesiog iš bado. „Amnesty International“ taip pat teigia, kad kaliniams nuolat nesuteikiama būtiniausia medicininė pagalba, jų neleidžiama lankyti ir artimiesiems.

Kalėjimas pasaulyje išgarsėjo praėjusiais metais, kai britas Simonas Mannas buvo nuteistas kalėti 34 metus už tariamą sąmokslą nuversti Pusiaujo Gvinėjos vyriausybę. S. Manno teisininkai, baimindamiesi, kad klientas gali būti kankinamas ar net nužudytas, siekė, kad vyras būtų išleistas atlikti bausmės į savo šalį, tačiau nesėkmingai.

Vladimiro centrinis kalėjimas (Rusija)

Sąlygos. Šis kalėjimas buvo pastatytas dar Jekaterinos Didžiosios valdymo metais. Jame tuomet buvo kalinami politiniai kaliniai. Dabar kalėjime daugiausia yra uždaryti itin žiaurius nusikaltimus įvykdę asmenys. Tarp pačių žymiausių kalėjimo kalinių buvo tokie asmenys kaip Stalino sūnus Vasilijus Džiugašvilis, disidentas Natanas Šaranskis, Francis Gary Powersas – amerikietis pilotas, kurio lėktuvą U-2 rusams pavyko numušti 1963 metais. Po II pasaulinio karo sovietai iš „išvaduotoje“ Lenkijoje buvusių nacių mirties stovyklų susirinko tenykščių kalinių uniformas, kurias panaudojo kaliniams Vladimire aprengti. Šiandien kalinių uniformos tebėra tokio paties dizaino kaip nacistinėse mirties stovyklose. Sovietinėje eroje šis kalėjimas tapo vienu iš disidentų persekiojimo simbolių.

Šiandien kalėjimas dar, be viso kito, yra paverstas ir muziejumi. Lankytojai nėra įleidžiami pas kalinius, tačiau jiems aprodomos specialiai atlaisvintos patalpos, kurios esą atskleidžia kalinimo sąlygas. Be to, demonstruojami kai kurie žymiems kaliniams priklausę daiktai. Tačiau, nepaisant visų muziejų, kalinimo sąlygos išlieka itin nepavydėtinos. Kaliniai vienoje kameroje yra priversti gyventi po šešis, o prižiūrėtojai su jais elgiasi itin žiauriai. Kalėjime itin paplitęs ŽIV ir tuberkuliozė.

„Stovykla 1391“ (Izraelis)

Sąlygos. Oficialiai „Stovykla 1391“ neegzistuoja, tačiau žiniasklaida ne kartą skelbė faktus apie kalinimo sąlygas šioje vietoje. Raudonajam Kryžiui draudžiama lankyti kalinius, kurių dauguma nė neturi jokio supratimo dėl to, kur yra laikomi ir kada gali tikėtis būti paleisti. 1391 dažnai vadinamas „Izraelio Gvantanamu“, tačiau, priešingai nei tikrasis Gvantanamas, tai nėra kalėjimas, esantis užjūrio bazėje. Šis kalėjimas yra kiek mažiau nei valanda kelio nuo Tel Avivo.

Kalėjimą įkūrė dar britai, kurie kalindavo žydus bei arabus, rengiančius sąmokslus prieš kolonijinę valdžią. Tačiau tik 2004 metais senus žemėlapius studijavęs Izraelio istorikas suprato, kad kalėjimas vis dar veikia. Atradimas, kad Izraelis turi slaptą kalėjimą terorizmu įtariamiems asmenims kalinti ir tardyti, susilaukė plataus atgarsio žiniasklaidoje. Kaip ir Abu Graibe šiame kalėjime, kuriame daugiausia laikomi musulmonai, seksualinis pažeminimas ir prievartavimai dažnai naudojami kaip tardymo technika. Tačiau buvę kaliniai teigia, kad izoliacija ir netikrumas yra pačios blogiausios kankinimo priemonės. „Tu pradedi galvoti, kad kalėjimas egzistuoja tik dėl tavęs, kad nieko kito jame nėra“, – žurnalui „Newsweek“ teigė vienas kalinys.

Šiaurės Korėjos gulagas (Šiaurės Korėja)

Sąlygos. Kim Jong-ilo įkurtoje gulago sistemoje yra laikomi iki 200 tūkst. žmonių. Viename iš jų – Haengyonge – kali daugiau nei 50 tūkst. asmenų. Dėl vieno asmens padaryto nusižengimo į kalėjimą yra siunčiamos ištisos šeimos ar net visi kaimynystėje gyvenantys žmonės. Kai kuriose stovyklose kasmet miršta apie ketvirtadalį kalinių. Tačiau juos greitai pakeičia nauji kaliniai. Dauguma gulago stovyklų yra įkurtos pasienyje su Kinija ir Rusija. Kaliniai turi kęsti tiek nežmonišką elgesį, tiek atšiaurias oro sąlygas.

Beveik viskas, kas yra žinoma apie šią kalėjimų sistemą, mūsų ausis pasiekė iš asmens, sugebėjusio pabėgti iš įkalinimo stovyklos. Štai Shin Dong-hyuk 1982 metais gimė stovykloje Nr. 14 po to, kai jo tėvai buvo įkalinti vien už tai, kad turėjo giminių, kurie pabėgo iš šalies. Visą savo gyvenimą jis gyveno stovykloje, tačiau 2006 metais sugebėjo pabėgti. Shinas dar matė, kaip apsaugininkai nužudo jo tėvus, kurie taip pat bandė bėgti. Kol kas Shinas yra vienintelis žinomas asmuo, pabėgęs iš stovyklos Nr. 14.

www.balsas.lt