Ekspertas: šalies lyderiai – margas rinkinys

alfa.lt

„Politinis lyderis turi turėti viziją“, – sakė psichiatras Linas Slušnys. Dabartiniai šalies lyderiai – margas rinkinys, kuris parodo, kad skirtingiems žmonėms reikia skirtingų vedlių.

 

Premjeras Andrius Kubilius – ramus, patikimas, bet neturintis charizmos žmogus. Paskui jį neseka minios, jam neatleidžiamos politinės klaidos. Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas – vis dar šou žvaigždės gyvenimą gyvenantis politikas, kurį garbina jo paties aplinka. Prezidentas Valdas Adamkus – atgal nesidairantis žmogus, jis nebijo politikos, bet nesikiša į ją pernelyg agresyviai.

 

„Žmonės lyderius renkasi pagal savo vertybių skalę. Labiausiai vertinami patikimi, uždegantys, žavingi žmonės. Reikia turėti viziją ir nebijoti vesti minią, tada beveik automatiškai tampama lyderiu“, – aiškino psichiatras.

 

Patikimas, bet nemylimas

Šiuo metu stipriausias lyderis Lietuvoje – A. Kubilius. Tiesa, jis ne iš tų, kurie žavi žmones, jis tylus, darbštus vadas, krizės metu tokie labai reikalingi.

„Jis tiesus, aiškus ir prognozuojamas, turi tvirtą stuburą ir vertybes“, – vardijo L. Slušnys.Visgi charizmos ir vidinio žavesio naujajam premjerui stinga. „Trūksta to, ką turėjo Algirdas Brazauskas. Jis galėjo padaryti ar pasakyti didžiausią nesąmonę, bet žmonės jam atleisdavo. Politinių klaidų A. Kubiliui niekas neatleis, bet gal ir gerai – negalės pernelyg atsipalaiduoti“, – svarstė psichikos sveikatos specialistas.

Žmonės nori mylėti savo lyderį, o A. Kubiliui gana sunku tapti mylimam. Tiesa, išbandymai valdžia jam nebaisūs – turėti postai, ilgametė politinė patirtis jį apsaugo nuo politinių paslydimų; nuo to neapsaugotos naujosios politikos žvaigždės.

 

Šou žvaigždė politiko kailyje

Parlamento vadovas A.Valinskas – tarsi laukinio verslo lyderis. Jam trūksta gebėjimo bendrauti su žmonėmis. „Gali būti, kad arogantiškai kalbėdamas jis slepia savo stresą. Tas blaškymasis, nuolatinis nekomentavimas – bandymas pridengti savo pasimetimą. Matyt, jis suvokia, kad gavo itin daug valdžios, bet nei jis, nei jo komanda jai nėra pasiruošę“, – sakė L. Slušnys. Kol kas sunku nuspėti tolesnę A.Valinsko, kaip politinio lyderio, karjerą – jam reikėtų išmokti atvirai kalbėti, tapti patikimam.

„Sunkoka pasakyti, ar A.Valinskas išlaikys išbandymo valdžia egzaminą, matyt, tai pamatysime tik po kelerių metų. Valdžia keičia žmones – jei žmogus sugeba jaustis atsakingas ne tik už save, bet ir už visuomenę, jis gali valdyti“, – sakė L. Slušnys. Tiesa, A.Valinskas turi žavesio, kuriuo kompensuoja savo nežinojimą ir kartais aroganciją.

„Kartais jam reikėtų suprasti, kad jis – nebe šou žvaigždė. Jis garsiai tai sako, bet elgiasi, lyg vis dar dirbtų televizijos laidos vedėju“, – atviravo L. Slušnys. A.Valinskas dabar skirtingose barikadų pusėse, nei buvo anksčiau, tik jis to dar nesuvokia. „Jei jo partija paskui seks net ir tada, kai bus sunku, jis pasirodys kaip tikras vedlys, kol kas jam reikia suprasti, kad jis nėra visų lietuvių mylimas politikas“, – aiškino psichiatras.