Kokią ekonomišką šildymo ar vėsinimo įrangą namams pasirinkti?

Namuose visuomet norisi mėgautis malonia atmosfera, kuri ženkliai priklauso nuo vyraujančios temperatūros. Gyvenant mūsų šalyje, praktiškai ištisus metus norisi ją bent šiek tiek pasireguliuoti, patalpas atvėsinant ar jas prišildant. Ieškant tokias užduotis atliekančių įrenginių, daugiausiai dėmesio atkreipia šildymo katilai ir oro kondicionieriai – šį kartą aptarsime pagrindinius jų tipus ir ryškiausias ypatybes.

Šildymo katilai

Nesuklysime pasakydami, kad tai – vieni dažniausių variantų tuomet, kai reikia pasirinkti pagrindinį namų šildymo šaltinį. Kartais kartu su jais montuojami ir išsiplėtimo indai (juos apžiūrėti galite čia), tačiau pagrindinės savybės priklauso nuo konkretaus tipo:

  •       Granuliniai. Tai – vienas ekologiškiausių ir ekonomiškiausių katilų tipų. Granulės išskiria daugiau šilumos nei malkos ar anglys, tačiau pelenų lieka mažiau, tad priežiūra taip pat nėra sudėtinga. Tuo labiau, kad katilą reikia papildyti vieną ar kelis kartus per parą. Visgi, net ir mažesnį pelenų kiekį vis vien teks valyti, o taip pat turėsite pagalvoti, kur laikysite granulių atsargas.
  •       Dujiniai. Tokius šildymo katilus galima montuoti tik tuo atveju, jei namuose yra prieiga prie gamtinių dujų. Patys įrenginiai yra pakankamai nebrangūs, tačiau šildymas gali pareikalauti kiek didesnių išlaidų lyginant su kieto kuro katilais. Visgi, galima sakyti, jog susimokėsite už komfortą: tokiam katilui bus reikalinga minimali priežiūra, o vieną kartą jį įjungę, apie šios įrangos egzistavimą paprasčiausiai pamiršite.
  •       Kieto kuro. Šie katilai kaip kurą naudoja malkas, anglis, briketus ar kitas panašias medžiagas. Jie priskiriami prie efektyviausių, tad tikėtina, kad šildymas neprivers plačiai atverti piniginės, tačiau komforto lygis šiuo atveju bus mažiausias. Nuolat reikės rūpintis kieto kuro atsargomis ir sandėliavimu, reguliariai teks jomis papildyti katilą, o taip pat laukia ganėtinai dažni pelenų valymo darbai.
  •       Elektriniai. Šis tipas sąlyginai yra panašus į dujinius katilus – skirtumas tas, kad vietoj dujų, šiuo atveju naudojama elektra. Tai suteikia galimybę tokią įrangą montuoti praktiškai bet kuriuose namuose – komforto neturėtų pritrūkti. Dabar elektros ir dujų kainos sparčiai kinta, tad sunku būtų įvertinti, kuris šildymo būdas yra pigesnis, tačiau abu jie efektyvūs ir tinkami net ir epizodiniam naudojimui.

Oro kondicionieriai

Dar kitaip žinomi kaip šilumos siurbliai, šie įrenginiai dažniausiai yra naudojami patalpų vėsinimui ir ypač yra mėgstami šiltuoju sezonu. Visgi, daugelį iš jų galima pritaikyti ir kambarių šildymui. Turėtumėte susipažinti su šiais oro kondicionierių tipais:

  •       Mobilūs. Tai – nešiojami prietaisai, kuriuos labai patogiai galima perkelti iš vienos patalpos į kitą. Jiems nereikia didelių išlaidų, tad jeigu tą patį kondicionierių pritaikysite skirtingiems kambariams, jų temperatūros kontrolė iš tiesų bus ekonomiška. Tam, kad jie veiktų efektyviai, reikia tokius prietaisus statyti arčiau lango ar durų, kad oras galėtų greitai palikti patalpas.
  •       Sieniniai. Dalis tokių prietaisų konstrukcijos tvirtinasi namo išorėje, o kitas blokas – kambaryje. Dažniausiai tokie oro kondicionieriai pasižymi funkcionalumu, puikiu našumu ir paprastu valdymu. Nors to paties įrenginio į kitą kambarį perkelti nepavyks, atitinkamoje patalpoje labai patogiai mėgausitės pageidaujama temperatūra.
  •       Oras-oras. Tokie šilumos siurbliai taip pat tvirtinasi prie sienos. Jie šildymui ar vėsinimui pasitelkia orą, tad tikriausiai net nekyla abejonių dėl jų ekonomiškumo ir ekologiškumo. Iš arčiau su tokiais prietaisais galėsite susipažinti spustelėję ant šios nuorodos: https://pigu.lt/lt/kondicionieriai/f/all/silumos-siurbliai-oras-oras
  •       Oras-vanduo. Dažniausiai šie oro kondicionieriai pasižymi dar didesniu galingumu, tad jie rekomenduojami tais atvejais, kai reikia įrangos didesnėms patalpoms ar pirmenybė yra teikiama efektyvumui. Juos taip pat galima laikyti ir pakankamai ekonomiškais.

Akivaizdu, kad norėdami pašildyti ar atvėsinti namus, tam skirtos įrangos nestokosite. Pagalvokite, kokiems privalumams pirmenybę teikiate Jūs – taip dar lengviau galėsite priimti sprendimą.