14 neįprastų Kalėdų tradicijų iš viso pasaulio

Pasižvalgykime po pasaulį ir sužinokime neįprasčiausių Kalėdų tradicijų iš įvairių pasaulio kampelių.

Austrija. Jei galvojote, kad siaubingiausias Kalėdų dalykas, kad Kalėdų senelis žino viską ką padarėte blogo per metus – klystate. Austrijoje minima Krampo naktis. Krampas, pasak austrų, yra blogasis Kalėdų senelis, kurio darbas prilupti ir nubausti visus blogus vaikus.

 

Gruodžio 6 dieną austrai persirengę velnių ir visokių pabaisų kostiumais, laksto po miesto gatves ir pagaliais „lupa“ visus sutiktus, ypač vaikus. Legenda apie Krampą taip pat yra pasakojama Vengrijoje, Bavarijoje, Slovėnijoje, tačiau Austrijoje ji populiariausia.

 

Ispanija, Portugalija ir Italija. Ispanijoje, Portugalijoje ir Italijoje yra neįprasta tradicija – statant prakartėlę šalia Marijos, Juozapo ir Jėzaus padėti Caganer (išvertus į lietuvių kalbą „kakaliaus“) figūrą. Tradiciškai „kakalius“ vaizduojamas kaip besituštinantis vyras, pritūpęs ir iki kelių numautomis kelnėmis. Dažniausiai jo figūra stovi prakartėlės kampe, nes jam reikia „privatumo“. Tokia tradicija Ispanijoje, Portugalijoje ir Italijoje skaičiuoja jau kelis šimtus metų. Kartais „kakaliai“ įgauna žinomų žmonių veidais – politikų, įžymybių ir net Kalėdų senelio.

 

Čekija. Kalėdų išvakarėse netekėjusios čekės buria, kokie jų laukia ateinantys metai . Jos nugara atsistoja į namų duris ir per savo petį meta batą. Jei batas nukrenta priekiu į duris, vadinasi, mergina ateinančiais metais ištekės ir paliks tėvų namus. Jei nusileidžia kulnu į duris – mergina dar metus liks netekėjusi.

 

Katalonija. Caga Tio arba kitaip „kakojantis rąstas“ yra dar viena keista ir populiari Katalonijos tradicija. Perpjautam rąstui pritaisomos „kojytės“ ir nupiešiamas linksmas besišypsantis veidukas. Kiekvieną dieną nuo gruodžio 8 rastas „maitinamas“ ir aprišamas šaliku, kad nesušaltų. Kalėdų išvakarėse Caga Tio sukūrenamas laužavietėje. Kol rastas dega jį katalonai daužo lazdomis , kad šis išsituštintų. Vaikai dainuoja tokią dainelę:

 

Kakok raste,

Kakok nuga

Riešutais ir sūriu.

Jei nekakosi

Primušiu tave lazda.

Kakok raste!

 

Kai Caga Tio baigia tuštintis saldainiais, riešutais ir kitais skanėstais, jis dar sykį prašomas pasituštinti svogūnu, česnako galvutėmis ir sūdyta lašiša.

 

Norvegija. Norvegų legenda pasakoja, kad Kalėdų naktį blogosios dvasios ieško šluotų, kad galėtų skraidyti. Norint atbaidyti raganas visuose namuose esančios šluotos paslepiamos, o vyrai išėję į lauką iššauna kelis kartus į orą, kad atbaidyti piktąsias dvasias.

 

Japonija. Japonijoje per Šv. Kalėdas dauguma šeimų vakarais valgo „KFC“ greitojo maisto restorane. Ši tradicija sukurta dirbtinai, tačiau ji labai populiari.

 

Karakasas. Venesueloje, Karakase, nuo gruodžio 16 iki 24 dienos žmonės masiškai eina į bažnyčią. Nebūtų nieko keisto, bet tomis dienomis žmonės į bažnyčią traukia ant riedučių. Iki aštuntos valandos ryto visas eismas mieste sustoja. Kiekvieną rytą maži ir dideli riedučiais traukia į bažnyčią. Vaikai išvakarėse prie savo kojos nykščio pririša virvę, o kitą jos galą išmeta pro langą, kad ryte važiuojantys į bažnyčią timptelėtų už virvutės ir juos pažadintų.

 

Ukraina. Ukrainoje Kalėdų eglutė puošiama įprastiniais žaisliukais, tačiau eglutėje taip pat slepiamas dirbtinis voratinklis. Tam, kuriam pavyksta surasti voratinklį, pranašaujama sėkmė. Ši tradicija kilo iš vienos ukrainiečių pasakos, kurioje nuskurdusi našlė mama neturėjo kaip papuošti eglutės. Ant eglutės buvo tik voratinklis, bet jau kitą rytą eglė jau buvo papuošta.

 

Didžioji Britanija. Jei mėgstate saldumynus, jums tikrai patiktų švęsti Kalėdas Anglijoje. Čia labai populiarus kalėdinis pudingas. Tradiciškai jis gaminamas iš džiovintų vaisių, riešutų ir labai panašus į vaisinį pyragą. Kiekviena britų šeima neįsivaizduoja Kalėdų be tokio pudingo.

 

Ispanija – La Font de la Figuera. Ispanai laikosi ne vienos keistos tradicijos. Ispanijoje Naujųjų metų išvakarėse laikomasi tradicijos dėvėti raudonus apatinius. La Font de la Figuera miestelyje ši tradicija dar labiau ištobulėjo – čia žmonės Naujus metus sutinka dėvėdami tik raudonus apatinius. Renginyje dalyvauja įvairiausio amžiaus žmonės.

 

Nyderlandai. Dauguma Vakarų Europos valstybių vis dar laikosi rasistinių tradicijų, susiformavusių kolonijiniais laikais. Viena tokių – Juodųjų ministrėlių šou Nyderlanduose ir Belgijoje. Juodai išsitepę veidus baltieji dainuoja ir šoka juodaodžiams vaikams norėdami parodyti, kad jie priklauso šaliai, kurioje gyvena.

 

Latvija. Latvijoje laikomasi gražios tradicijos – Šv. Kalėdų pirmą dieną gatvėmis eina mimų eisena. Mimai būna apsirengę visokių pabaisų, lokių, ožių kostiumais.

 

Prancūzija. Visame pasaulyje yra labai populiarus amerikietiškasis raudonai apsirengęs Kalėdų senelis, tačiau Prancūzijoje vaikus lanko Pere Fouettardas. Jis atvyksta tik pas blogus vaikus. Jis yra vaikų baudėjas, kuris nusileidžia kaminu ir išperia neklaužadas rykšte. Dažniausiai Pere Fouetttardas vaizduojamas kaip benamis.

 

Velsas. Nuo labai senų laikų Velse išlikusi tradicija, prieš Kalėdas ant ilgo baslio pamauti į baltą popierių suvyniotą arklio kaukolę. Ji iškeliama ant namų stogų ir dainuojamos kalėdinės giesmės.

 

{alfa2}