Kas vyksta žmogaus kūne, išgėrus skardinę kolos?

Kai žmogus išgeria skardinę kolos, į jo organizmą patenka cukraus, pakyla kraujospūdis, išsiplečia vyzdžiai.

Per pirmas 10 minučių į sistemą patenka dešimt arbatinių šaukštelių cukraus (rekomenduojama dienos norma); nuo saldumo nepykina, nes jį malšina fosforo rūgštis.

Per 20 minučių: paskatinamas insulino išsiskyrimas, kepenys visą cukrų ima versti riebalais.

 

Per 40 minučių: baigiasi kofeino pasisavinimas; vyzdžiai išsiplečia, o kraujo spaudimas pakyla; mieguistumą išvaiko blokuojami adenozino receptoriai smegenyse.

 

Per 45 minutes: intensyvėja dopamino gamyba, smegenyse stimuliuojami malonumo centrai; tokiu pačiu principu veikia heroinas.

 

Per valandą: fosforo rūgštis žarnyne sujungia kalcį, magnį ir cinką, kurie bus pašalinti su šlapimu.

 

Po valandos: prasideda šlapimo išsiskyrimą skatinantis poveikis; iš organizmo pašalinami kaulams naudingi kalcis, magnis, cinkas, taip pat natris bei elektrolitai, prasideda tingulys, apima susierzinimas.

 

Šitaip kola organizmą veikią dėl to, kad joje yra daug cukraus, kofeino ir fosforo rūgšties.

 

Amerikos dietologų asociacijos duomenimis, organizmas nejaučia skirtumo tarp natūraliai produktuose esančio cukraus bei cukraus, kurį įsidedame į kavą ar kuriuo gamybos proceso metu gardinami gaivieji gėrimai. Kai kurie vaisiai, tokie kaip bananai ar vynuogės, savyje turi 16 proc. cukraus, kai dauguma gaiviųjų gėrimų – apie 11 proc.

 

Kalbėdamas apie kofeiną, M. Buyx lygina, kad vienoje skardinėje gėrimo „Coca Cola“ kofeino yra 33 mg, o puodelyje kavos – 100 mg, arbatos – 50 mg, o viena porcija šokolado jo turi apie 45 mg.

 

Fosforas, anot M. Buyx, nedideliais kiekiais naudojamas kai kuriuose maisto produktuose bei gėrimuose kaip rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, tačiau juose fosforo esą yra itin mažai – norėdami gauti jo tiek, kiek gauname, pavyzdžiui, suvalgę vieną kiaušinį, turėtume išgerti maždaug litrą gaiviojo gėrimo

 

{diena2}