Nemokami skiepai nuo difterijos ir stabligės

Šiuo metu Lietuvoje vykdomi planiniai suaugusiųjų, vyresnių nei 26 metų amžiaus asmenų, skiepijimai nuo difterijos ir stabligės valstybės lėšomis, siekiant apsaugoti gyventojus nuo šių  ligų, jų komplikacijų ir mirčių.

Tačiau mūsų apskrities gyventojai nelabai skuba pasiskiepyti nuo šių pavojingų ligų. Telšių apskrityje per šių 2011 metų laikotarpį pasiskiepijo difterijos, stabligės vakcina (suaugę) 792 gyventojai: Mažeikių savivaldybėje – 460, Plungės savivaldybėje – 314, ir tik 18 gyventojų  Telšių savivaldybėje.

 

Per pastaruosius metus Telšių apskrityje neregistruota difterijos, stabligės susirgimų. Tačiau Lietuvoje šių metų rugsėjo mėnesį Kauno rajono gyventoja užsikrėtė stablige. Moteris susirgo rugsėjo 27 d. ir kreipėsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Diagnozė patvirtinta kliniškai, ligonės būklė labai sunki. Įtariama, kad moteris stablige užsikrėtė dirbdama sode. 

 

Stabligė – tai sunki, dažnai mirtina infekcinė liga. Stabligės sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas durtines ar pjautines žaizdas. Pavojingos yra bet kokios žaizdos, sunkesni nudegimai.

 

Užsikrėtus pirmieji ligos požymiai dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių. Patekęs į bedeguones sąlygas sukėlėjas, pradeda daugintis ir gaminti egzotoksinus. Toksinas paveikia įvairias nervų sistemos struktūras, kas sukelia stiprius raumenų susitraukimus bei kitus negalavimus.

 

Paskutiniai difterijos atvejai Lietuvoje buvo diagnozuoti 2008 m., o šių metų rugsėjo 26 d. buvo diagnozuota difterija Vilniaus rajono gyventojui, kuris  kreipėsi medicinos pagalbos ir tą pačią dieną buvo hospitalizuotas. Vyras karščiavo: temperatūra pakilo iki 39,6 ºC, skundėsi gerklės skausmu, jo gerklė buvo pasidengusi baltomis apnašomis. Kliniškai patvirtinta galutinė diagnozė – tonzilių difterija. Ligonis pasveiko. Nežinoma, ar susirgęs vyras buvo pasiskiepijęs nuo difterijos. Manoma, kad jis buvo skiepytas tik vaikystėje, tačiau vakcinacijos neatnaujino. Su juo kontaktavusiems asmenims rekomenduota pasiskiepyti.

 

Difterija prasideda bendru negalavimu, blogu apetitu, karščiavimu, nestipriu gerklės skausmu. Tonzilės šiek tiek paburksta, parausta, jas salelėmis ar visas dengia apnašos. Difterijos komplikacijos: širdies paralyžius, intersticinis miokarditas, nefritas, inkstų nepakankamumas, polineuritas, aspiracinė pneumonija. Nuo difterijos miršta 5-10 proc. ligonių.

 

Svarbu tai, kad stabligės, difterijos infekciją galima valdyti skiepais – tai viena iš efektyviausių  profilaktikos priemonių. Skiepijama viena kombinuota vakcina nuo abiejų ligų. Taigi nuo 26 metų pasiskiepyti palaikomąja doze reikia kas 10 metų. Dabar, kai pradėti nemokami skiepai nuo difterijos ir stabligės, verta pasinaudoti šia galimybe visiems norintiems, vyresniems nei 26 metų amžiaus asmenims.

 

Visi norintys pasiskiepyti turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.     

 

Telšių visuomenės sveikatos centro užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus informacija

 

{parasas}