Prieš mokslo metus – profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas ir skiepai

Moksleivių vasaros atostogos dar tik įpusėjo, tačiau Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai tėvams nori priminti keletą dalykų, be kurių neapsieis nė vienas besimokantis vaikas.

Nuo 2005 m. birželio 9 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu mūsų šalyje visi tėvai ar globėjai, auginantys mokyklinio amžiaus vaikus, privalo kartą per metus atvesti juos pas šeimos gydytoją, kad būtų atliktas profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas.

 

Būsimųjų pirmokų tėveliams, ir visiems kitiems mokiniams nustatytos formos Vaikų sveikatos pažymėjimus į švietimo įstaigas pristatyti reikia vėliausiai iki rugsėjo 15 d.

 

Jeigu mokyklinio amžiaus vaikui šiemet jau buvo atliktas sveikatos patikrinimas, pažyma buvo pristatyta į mokyklą ir neatsirado naujų sveikatos sutrikimų, pakartotinai profilaktinio sveikatos patikrinimo atlikti iki rugsėjo 15 d. nereikia. Jau išduoti vaikų sveikatos pažymėjimai galioja vienerius metus.

 

Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau patikrinus vaiko dantų būklę. Šeimos gydytojas įvertins vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, moksleivis yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tai gali užtrukti ir kelias savaites ar ilgiau, todėl ir prašome tėvų ar globėjų neatidėlioti vaikų sveikatos patikrinimo iki paskutinės nurodyto termino dienos.

 

Tėvai ar globėjai, atėję su vaiku pas gydytoją, turėtų pateikti visą informaciją apie savo vaiko sveikatą, jo stipriąsias ir silpnąsias puses, maitinimosi ypatumus ir kt. Tikrindamas vaiko sveikatą, gydytojas stengiasi ne tik įvertinti bendrą jo būklę, bet ir išaiškinti galimas lėtines ligas, užkirsti kelią vienokios ar kitokios ligos vystymuisi, laiku pristabdyti kartais pasireiškiančius organizmo sutrikimus dėl kurio nors įgimto polinkio ar pan.

 

Jei, pavyzdžiui, mokinys turi regos sutrikimą, gydytojas patars per pamokas klasėje sėdėti arčiau lentos, kad turimas sutrikimas neprogresuotų. Šeimos gydytojas tik po specialistų konsultacijos galutinę išvadą apie esamą vaiko sveikatos būklę pateikia sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Vaiko sveikatos pažymėjimo formoje.

 

Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas nurodytų išvadą apie moksleivio fizinį pasirengimą, jį priskiriant vienai iš trijų – pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai – fizinio lavinimo grupei mokykloje.

 

Kūno kultūros mokytojas, nustatydamas vaikui fizinio krūvio intensyvumą, turi remtis gydytojo pateiktomis rekomendacijomis.

 

Tokias pat pažymas turi pristatyti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantys vaikai.

 

Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų ir tėvams išduodama Vaiko sveikatos pažyma nieko nekainuoja. Todėl svarbu išnaudoti galimybę ištirti vaiko sveikatą ir nevertinti šios pareigos tik kaip formalumo.

 

Vaiko sveikatos pažyma reikalinga visų pirma tam, kad būtų žinoma jo dabartinė sveikatos būklė ir kad esant reikalui galima būtų pasinaudoti pažymoje pateikta informacija.

 

Svarbu atminti, kad vaikas pas šeimos gydytoją turi būti lydimas bent vieno iš tėvų arba globėjų. Be jų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.

 

Vaikai skiepijami valstybės finansuojamomis vakcinomis nuo dešimties užkrečiamų ligų (tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito (kiaulytės), raudonukės, bakterijos Haemophilus influenzae B tipo sukeltos infekcijos) pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, kuriame nurodyta, kuriuo amžiaus laikotarpiu geriausia skiepyti, kad organizme laiku susiformuotų imunitetas ligoms, kurios vaikams yra pavojingiausios.

 

Vaikai, prieš pradedant lankyti mokyklą, skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, yra atliekamas tuberkulino mėginys, kuris padeda nustatyti užsikrėtimą tuberkuliozės mikrobakterijomis. Ypač svarbu pasirūpinti, kad 6–7 metų vaikai būtų paskiepyti nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito (kiaulytės), nes dideli tymų protrūkiai (9349 atvejai) jau užregistruoti Europos regione, o didėjant gyventojų migracijai ir turizmui, padidėja tymų viruso įvežimo į Lietuvą rizika.

 

Mūsų šalyje jau registruoti 5 susirgimo tymais atvejai. Užsikrėtus tymais, dažnai gali dar prisidėti viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – galvos smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai.

 

Šia vakcina dar skiepijami ir 12-os metų vaikai. Svarbu vaikus prieš pirmą klasę paskiepyti ir nuo kokliušo, nes tarp vyresnių vaikų taip pat daugėja susirgimų šia liga. 15–16 metų paaugliai pakartotinai skiepijami nuo difterijos ir stabligės, nes imunitetas šioms ligoms trunka dešimt metų, todėl, norint užtikrinti patikimą apsaugą, kas dešimtmetį reikėtų pakartoti šį skiepijimą.

 

Neatidėkite šių reikalų paskutinėms rugpjūčio dienoms, kai prie gydytojų kabinetų susidarys didžiulės vaikų ir tėvų eilės. Pasirūpinkite sveikatos patikra dabar ir vėliau kartu su vaikais ramiai džiaugsitės likusių atostogų teikiamais malonumais.

 

{balsas2}