Lietuvai toliau brangsta gamtinės dujos

Pildosi dujininkų prognozės, kad gamtinės dujos iki naujo šildymo sezono pradžios brangs 30 procentų. Lietuvos šilumos tiekimo įmonės už gamtines dujas gegužės mėnesį mokėjo 1598 Lt/tne su transportavimo mokesčiu. Balandį dujų kaina buvo 116 litų mažesnė ir sudarė 1482 Lt/tne.

 

„Tai dar vienas rimtas signalas, kad Lietuvos laukia brangiausias ir sudėtingiausias šildymo sezonas. Gyventojai neturėtų užsimiršti – dalį vasaros atostogoms pajūryje numatytų lėšų būtų protinga atidėti žiemai“, – įsitikinęs Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas.

 

Jo teigimu, pastaruosius 7 metus šilumos energijos kaina Lietuvoje augo išimtinai dėl gamtinių dujų brangimo, kitos šilumos tiekimo sąnaudos nebrango. „Jeigu šiandien už savo buto šildymą mokate 600 litų, net 500 litų iš šios sumos iškeliauja į Maskvą už importuojamas gamtines dujas“, – sakė V. Stasiūnas.

 

LŠTA duomenimis, nuo 2005 metų, kuomet gamtinių dujų kainos metinis vidurkis sudarė 439 Lt/tne, iki šios dienos dujos pabrango 3,6 karto – iki 1598 Lt/tne. Šiuo metu kompanija „Gazprom“ dujas Lietuvai parduoda už didžiausią kainą tarp visų ES valstybių.

 

Anot V. Stasiūno, kritinės situacijos akivaizdoje būtina dėti visas pastangas, kad šilumos ūkis būtų perorientuotas nuo brangių gamtinių dujų prie biokuro. Vietinio kuro kaina sudaro 700 Lt/tne ir išlieka panaši jau ne vienerius metus. Lietuvos šilumos kainų statistika rodo, kad šiluma pigiausia tuose miestuose, kuriuose plačiai naudojamas biokuras.

 

„Biokuro plėtros skatinimu turėtų rūpintis tiek centrinė valdžios, tiek atskirų miestų savivaldų atsakingi pareigūnai.  Tai – be jokios konkurencijos prioritetinis visos Lietuvos energetikos klausimas. Belieka tik apgailestauti, kad Vilniaus miesto taryba ir Aplinkos ministerija praėjusią vasarą atmetė pasiūlymą pervesti didžiausią šalies šilumos ūkį prie biokuro. Už šį sprendimą žiemą iš savo kišenės sumokės visi vilniečiai“, – sakė V. Stasiūnas.

 

Jo teigimu, kitas svarbus žingsnis, kuris leistų mažinti gyventojų išlaidas šildymo paslaugoms – visuotinė pasenusių daugiabučių namų renovacija. „Kiaurų namų apšiltinimas yra svarbiausias veiksmas norint užkirsti kelią betiksliam šilumos švaistymui, o tuo pačiu – taupyti šildymui skiriamas lėšas“, – teigė V. Stasiūnas. 

 

Šaltinis: kaunoenergija.lt

 

{parasas}