Mažeikiuose vėl griaudės dūdos

Birželio 3-4 dienomis Mažeikiuose šurmuliuos XIII-oji Žemaičių dūdų šventė. Mažeikiškių ir aplinkinių rajonų gyventojų pamėgta šventė šiemet vyks kiek neįprastose vietose.

Antrąją šventės dieną kolektyvų pasirodymai organizuojami ne kaip įprasta senamiesčio parke, o centriniame miesto stadione. Iškilminga orkestrų eisena taip pat numatyta ne siauromis senamiesčio gatvelėmis, o plačia Sedos gatve.

 

Pajus sielos atgaivą

 

Šventiniai renginiai prasidės birželio 3 d., penktadienį, 16.00 val. Savivaldybės kultūros centro Mažojoje salėje, kur vyks Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimas. Šiais metais premija paskirta Choreografijos mokyklos mokytojui-metodininkui, muzikinio skyriaus vedėjui, šou grupės „Lietutis“ vadovui Algirdui Grinkevičiui – gimtojo krašto dainavimo ir muzikinės kultūros vertybių puoselėtojui.

 

17.00 val. miesto gyventojus ir svečius atvykti į šventę ragins spalvingas ir garsus kvieslių karavanas.

 

17.30 val. Mažeikių muziejuje bus atidaryta SAMOGITS „Jėgos ir įtampos“ retrospektyvinė paroda 1960-2010.

 

19.00 val. Šv. Pranciškaus aikštėje vyks pirmasis koncertas. Pučiamųjų instrumentų muzikos mylėtojai sielos atgaivą pajus klausydamiesi Lenkijos Plonsko miesto, Lietuvos kariuomenės, Alytaus sausumos pajėgų pučiamųjų instrumentų orkestrų, KASP bigbendo su solistais ir „Mažeikių dūdorių“ atliekamos muzikos.

 

Smagią nuotaiką ir nepamirštamus įspūdžius susirinkusiesiems dovanos gausus būrys šokių kolektyvų ir Kretingos kojūkininkų teatras – jaunų, drąsių, spalvingų, energingų vaikščiotojų ant kojūkų, gatvės artistų trupė, sukurianti keistą, neįprastą, linksmą, paslaptingą, puošnų reginį.

 

Užsiėmimų netrūks ir mažiesiems šventės lankytojams. Jie galės žaisti, dalyvauti įvairiose atrakcijose, išbandyti savo meninius gebėjimus, paskanauti saldumynais.

 

Koncertuos žymiausi orkestrai

 

Birželio 4 d., šeštadienį, 16.00 val. orkestrai koncertuos miesto gatvėse.

 

17.00 val. išvysime iškilmingą orkestrų eiseną Sedos gatve iki centrinio miesto stadiono, kur 18.00 val. prasidės šventinis koncertas „GAUDŽIA TRIMITAI“. Čia koncertuos svečiai iš Lenkijos Plonsko miesto, Lietuvos kariuomenės, Alytaus sausumos pajėgų, Kauno oro pajėgų, Klaipėdos jūrų pajėgų orkestrai, trys mūsų rajono orkestrai – „Mažeikių dūdoriai“, Sedos „Griaustinis“, Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklos muzikantai, o taip pat dūdoriai iš Šiaulių, Telšių, Skuodo, Gargždų, Plungės, Panevėžio.

 

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ valandą truksiančią programą pristatys drauge su dainininku Viktoru Malinausku. Žiūrovus tą vakarą linksmins šokių kolektyvai, perkusininkų grupė „RITMAS KITAIP“ – Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos mušamųjų instrumentų specialybės ansamblis, atliekantis įvairias ritmines figūras ir kūrinius tradiciniais ir netradiciniais mušamaisiais instrumentais. Iš viso šventėje dalyvaus per 800 muzikantų ir šokėjų.

 

22.00 val. rengiama vasaros pradžios diskoteka su grupe „Studentės“, jos metu dangų nutvieks šventinis fejerverkas.

 

Respublikinių dainų švenčių tąsa

 

Pirmą kartą mūsų mieste Žemaičių dūdos suskambėjo 1978 m. Tada šventėje dalyvavo vos aštuoni pučiamųjų instrumentų orkestrai ir šokėjai. Metams bėgant renginys tapo tarptautiniu.

 

Mūsų mieste ne kartą grojo orkestrai iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos, Olandijos, Čekijos, Vokietijos.

 

Į kiekvieną šventę, rengiamą kas treji metai, atvyksta vis daugiau kolektyvų ir dalyvių: beveik visi Lietuvos profesionalieji, kariniai, Mažeikių ir įvairių mūsų šalies miestų, rajonų mėgėjų, suaugusiųjų ir vaikų pučiamųjų instrumentų orkestrai, gausus būrys šokėjų.

 

„Tai išskirtinė šventė. Ją pelnytai galima pavadinti respublikinių dainų švenčių tąsa. Orkestrai groja ne tik pavienį, bet ir jungtinį repertuarą, renginį paįvairina mažeikiškių merginų šokių kolektyvai, dainininkai, dalyvauja įvairūs atlikėjai, pritariant orkestrams“, – dalijasi mintimis Savivaldybės kultūros centro direktorė Krista Kinčienė.

 

Žemaičių dūdų šventė turi nemažą įtaką Mažeikių miesto įvaizdžio ir kultūros formavimui. Kompozitoriai A. Raudonikis, J. Navakauskas ir R. Giedraitis padovanojo keturis kūrinius, tapusius šios šventės vizitine kortele. Nepamirštami šventei atsidavę kūrėjai, meno vadovai, režisieriai.

 

Organizatoriai ypač dėkingi ilgamečiam šventės meno vadovui ir dirigentui dimisijos majorui, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalieriui, buvusiam Garbės sargybos pučiamųjų instrumentų orkestro kapelmeisteriui J. Jonušui, kolektyvų vadovams, režisieriams.

 

„Nuostabu, kad jau 33 metus Mažeikiuose skamba dūdos! Daug metų čia grojama įvairių Europos šalių muzika, atliekami aukšto meninio lygio kūriniai. Norisi padėkoti Lietuvos kariuomenės vadovybei už sudarytas sąlygas dalyvauti populiarioje Žemaičių dūdų šventėje, kurioje susilieja profesionali ir mėgėjų orkestrų muzikos gausa. Didžios pagarbos nusipelno Mažeikių rajono vadovybė, o ypač kultūros darbuotojai. Be jų didžiulio pasiaukojimo ir kantrybės, vargu ar būtų taip šaunu. Mažeikiuose dūdos skambėjo, skamba ir tegul ši graži tradicija neužgęsta“, – gerų žodžių negaili ilgametis Žemaičių dūdų švenčių meno vadovas J. Jonušas.

 

Visų Žemaičių dūdų švenčių organizatoriai – Savivaldybės kultūros centro kolektyvas, šventės kuratorius – Kultūros skyrius. Darni kultūros darbuotojų komanda, kartu su rajono vadovais ir rėmėjais deda visas pastangas, kad šventė būtų įdomi lankytojams, atvykstantiems svečiams ir patiems dalyviams.

 

„Tad laukiame mažeikiškių ir miesto svečių šventiniuose renginiuose. Lai mus visus lydi šiltas, vasariškas oras, skambūs dūdų garsai ir puiki nuotaika“, – sako Kultūros skyriaus vedėja Angelė Rupkutė.

 

Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vyr. specialistės Rūtos Končiutės informacija

 

{parasas}