Mažeikiškiai prisidengę autorinėmis sutartimis, bandė išvengti mokesčių

Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Telšių AVMI) informuoja, kad vienos Mažeikių rajono įmonių administracijos darbuotojai bandė nuslėpti beveik 170 tūkst. litų mokesčių.

Giminystės ryšiais susiję bendrovės vadovai, taip pat buhalterė, pardavimų vadovai ir vadybininkai, siekdami sumažinti mokėtinus mokesčius valstybei, pajamas, gautas už tiesioginį savo darbą bendrovėje, deklaravo kaip autorinį atlygį už darbus, nukopijuotus iš interneto.

 

„Mokestinio patikrinimo metu nustatyta, kad devyni bendrovės darbuotojai pagal autorines sutartis neteisėtai gavo per 440 tūkst. litų. Autoriniai atlyginimai, išskaičiavus tuo metu galiojusį 15-os procentų gyventojų pajamų mokestį, jiems išmokėti grynaisiais paskutinę metų dieną. Pateikti pirminiai darbai pasirodė esą nukopijuoti iš interneto, vėliau pateikti nauji, tik iš dalies atkurti, darbų variantai, kadangi nei autoriai, nei įmonės direktorius teigė neišsaugoję originalų. Nė viename darbe nenurodyti konkretūs šaltiniai, kuriais remtasi, nepagrįsta šių darbų praktinė nauda įmonei“, – paaiškina Telšių AVMI viršininkas Algimantas Laucevičius.

 

Išanalizavęs visus šiuos duomenis, mokesčių administratorius nustatė, kad kasoje sukaupti pinigai išmokėti darbuotojams už jų tiesioginius darbus, atliktus bendrovėje.

 

Už užsienio šalių rinkos analizę bendrovės generaliniam direktoriui išmokėta 96 tūkstančiai litų, jo žmonai, einančiai direktoriaus pavaduotojos pareigas, perpus mažesnis – 47 tūkst. litų – autorinis atlyginimas, už vidaus taisyklių sukūrimą įmonės buhalterei išmokėtas 25 tūkst. litų honoraras, panašią sumą gavo ir kiti darbuotojai.

 

Kadangi darbuotojai atliko papildomus darbus, kurie atitinka jų pareigybes, išmokos, gautos už šiuos darbus, laikomos pajamomis, susijusiomis su darbo santykiais, ir 2008 metais buvo apmokestinamos didesniu, nei taikomu autoriniams atlyginimams, – 24 procentų pajamų mokesčio tarifu.

 

Mokestinės naudos siekusi bendrovė į biudžetą turės sumokėti per 40 tūkst. litų gyventojų pajamų mokesčio, daugiau kaip 127 tūkst. litų valstybinio socialinio draudimo įmokų, taip pat įmokas į garantinį fondą. 

 

Telšių AVMI primena, kad mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo klausimais Lietuvos gyventojai ir įmonės visą informaciją gali gauti paskambinę trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882, apsilankę Mokesčių inspekcijos interneto puslapyje www.vmi.lt arba atvykę į savo gyvenamosios vietos mokesčių inspekciją. Gyventojai, žinantys apie mokamus atlyginimus „vokeliuose“ ar  daromus kitus mokestinius pažeidimus, gali pranešti apie tai pasitikėjimo telefonu 1882.

 

Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos informacija

 

{parasas}