Maisto pakuotės slepia kenksmingus chemikalus

Naujas tyrimas patvirtino, kad plastikinėse pakuotėse, maisto skardinėse ir tūbelėse yra ne mažiau kaip dvi maistui potencialiai kenksmingos cheminės medžiagos.

Discovery.com duomenimis, atsisakę maisto taros žmonės galėtų gerokai sumažinti gaunamų toksinų kiekį.

Daugumoje maisto pakuočių randamos cheminės medžiagos – bisfenolis A, arba BPA, ir ftalatas – trikdo tiek gyvūnų, tiek žmonių hormonų sistemą, o tai gali sukelti raidos ir reprodukcijos problemų, padidinti vėžio, širdies ligų ir galvos smegenų sutrikimų pavojų.

 

„Maisto produktų pakuotės iš tiesų yra pagrindinis BPA bei dietilheksilftalatų (DEHP) šaltinis, – pabrėžė Niutono Silent Spring instituto toksikologė Ruthann Rudel. – Tačiau gerai bent jau tai, kad mes pateikiame svarių įrodymų, o žmonės gali patys spręsti, ar jie nori sumažinti šių junginių poveikį.“

 

Šių cheminių junginių yra daugybėje vartojamų produktų – BPA galima rasti DVD laikmenose, akiniuose ir kasos kvituose. Iš polivinilchlorido (PVC) pagaminti žaislai, medicininės tūbelės ir vamzdeliai gali turėti DEHP.

 

Norėdami patvirtinti, kad maisto pakuotės teršia žmogaus organizmą, R. Rudel ir jos kolegos ėmėsi tirti šeimas, kurios nurodė vartojančios vandenį iš polikarbonatinių butelių, šildančios mikrobangų krosnelėse į plastikinius indus sudėtą maistą, valgančios konservus arba šaldytus pusgaminius.

 

Per aštuonias tyrimo dienas mokslininkai ėmė šių žmonių šlapimo mėginius ir ieškojo BPA bei ftalatų. Tyrimo savaitės viduryje šios šeimos turėjo valgyti specialiai paruoštą maistą. Didesnė maisto produktų dalis buvo šviežia, maistas skardinėse nebuvo naudojamas. Ruošusieji maistą vengė plastikinių ar tefloninių indų, maistas ir gėrimai buvo laikomi stiklo ar nerūdijančio plieno talpose.

 

Žurnale „Environmental Health Perspectives“ mokslininkai paskelbė, jog per tris intervencijos dienas buvo nustatyta, kad vidutinė BPA koncentracija žmonių šlapime sumažėjo 66 proc.

 

Didžiausi išmatuoti BPA lygiai sumažėjo 75 procentais. Vidutinis DEHP koncentracijos lygis nukrito daugiau nei 50 proc., o didžiausi išmatuoti lygiai sumažėjo 95 procentais.

 

Kai mokslininkai tyrė ftalatus, kurių buvo kvepaluose, muile, klijuose ir nagų lake, bet ne maisto produktų pakuotėse, jie viso tyrimo metu neaptiko jokių pokyčių – tai rodo, kad maisto produktų pakuotės iš tiesų buvo pagrindinis BPA bei DEHP taršos šaltinis.

 

Mokslininkai nerimauja dėl nežinomo toksinių medžiagų poveikio sveikatai. Su maisto produktais siejami technologiniai sprendimai gali padėti sumažinti cheminių medžiagų naštą žmogaus organizmui, tačiau jų poveikio beveik neįmanoma išvengti.

 

Daugelyje maisto apdorojimo procedūrų, įskaitant melžimą, naudojami plastikiniai bakai ir PVC vamzdeliai.

 

Kai kurios šalys jau uždraudė naudoti BPA skardinėse ir DEHP maisto pakuotes. Tokie teisės aktai gali būti vienas iš būdų apsisaugoti nuo šių cheminių medžiagų. 

 

{alfa2}