Kambarinių augalų priežiūra žiemą

Priklausomai nuo metų laiko skiriasi ir kambarinių augalų priežiūra. Jie per metus išgyvena du visiškai skirtingus periodus: augimo ir ramybės.

Žiema – nuo vėlyvo rudens

Kambariniams augalams žiema prasideda maždaug nuo lapkričio, kai diena smarkiai sutrumpėja ir jiems pradeda nebepakakti saulės šviesos. Tuomet juos kasdien būtina bent po 2-3 valandas apšviesti dirbtine šviesa, ypač kai įsivyrauja niūrūs, tamsūs, apniukę orai.

Šviesos labiausiai reikia fikusams, begonijoms, geranijoms ir rožėms.

Gruodis – pats tamsiausias metų mėnuo, gėlėms šis laikas itin sunkus. Bet jau sausį sąlygos jiems kiek pagerėja, nors vis dar tebesitęsia per vasarą sukauptų naudingųjų medžiagų naudojimas. Sausį gali pražysti vijoklinės lelijos, hiacintai, narcizai, tulpės.

Vasarį papildomas apšvietimas jau nebūtinas. Tada dienos pastebimai ilgesnės, saulė šviečia ryškiau. Augalai atgyja, daugelis jų pastebimai ūgteli. Šiuo metu juos būtina gausiau laistyti ir purkšti vandeniu.

Šildymo sezono vargai

Kambariniams augalams ne į naudą ir šildymo sezonas. Drėgnos ir vėsios naktys staiga tampa labai šiltomis ir sausomis. Tai gali paskatinti augalą mesti lapus. Kuo ilgesnės tokios naktys, tuo daugiau maisto medžiagų išnaudoja augalas, tuo daugiau vandens jis išgarina. Dažnai iš vakaro gausiai paliejus augalą ryte jo žemė būna tokia sausa, jog tenka ir vėl laistyti.

Vėsiuose kambariuose augalas ramiai pereina į ramybės būseną: nustoja augęs, maisto medžiagas naudoja tolygiau, taupiau.

Kad sumažintumėte kenksmingą sauso oro poveikį dažniau apipurkškite lapus ir šakas vandeniu (pageidautina kasdien), prie vazonėlių padėkite ir indą su vandeniu, palaistyto augalo žemę paviršiuje kiek papurenkite.

Rūsiuose ir kitose vėsiose patalpose žiemojančius augalus reikia periodiškai patikrinti ir palaistyti.

Šiltnamis ar šaltas rūsys?

Lepesniems šiltųjų kraštų augalams žiemą teks pasirūpinti šiltnamio sąlygomis. Bet yra ir tokių, kurie kuo netgi labai mėgsta žiemos šalčius.

• Geriausia žiemos temperatūra kamelijoms – vos keletas laipsnių aukščiau nulio. Labai šiltoje patalpoje, kur oras visada sausas, augalas pradeda mesti žiedų pumpurus, todėl būtina nuolat rūpintis, kad jų gruntas pernelyg neišsausėtų, laiku palaistyti.

• 6-12 laipsnių temperatūroje puikiai jaučiasi smidras, aukuba, agava, zigokaktusas, klivija, kmbarinis klevas, geranija, primula, vaškinė gebenė, rožė, filokaktusas ir ciklamenas, tad jei nėra galimybių juos perkelti į vėsią patalpą, rekomenduojama statyti arčiau balkono durų ar lango rėmo.

• 12-18 laipsnių temperatūra labiausiai patinka balzaminui, katilėliui, lantanai, jazminui, kinrožei, šilokui, fikusui.

• 18-25 klaipsnių šilumą mėgsta Amazonės lelija, antūris, karališkoji begonija, difenbachija, margenis, maranta, sansiverija, sanpaulija. Tad žiemą šias gėles geriausia perstatyti kuo toliau nuo langų.

 

Kaip perkilnoti augalus?

Ieškant tinkamiausių sąlygų kambariniam augalui žiemą galbūt prireiks jį perkraustyti į kitą vietą. O galbūt jiems prireiks ir ypatingos priežiūros – kad net ir nepalankiomis sąlygomis džiugintų akį savo gražia spalva ir išraiškingomis linijomis?

• Žiemą gloksinijų ir begonijų ūgliai persodinami į vazonėlius ir perkeliami į šviesą. Ant palangių pražysta azalijos, klivijos, ciklamenai, primulos ir kt.

• Jokios gėlės nemėgsta skersvėjų. Todėl vėdinant patalpas jų vazonėlius reikia patraukti toliau nuo oro srauto, o jei neįmanoma – apsaugoti juos nuo vėjo gūsių popierinėmis pertvarėlėmis.

• Žiemą namų sąlygomis neblogai auga paparčiai. Jiems tiks net menkai apšviesta patalpa, taigi puikiai jausis ant šiaurinės palangės. Šiuos augalus kasdien reikėtų apipurkšti kambario temperatūros vandeniu, galima šalia padėti ir indelį su vandeniu, šlapia vata ar drėgnu smėliu.

• Pablukę fikuso lapai blizgės ir nusidažys dailiai žalia spalva jei juos kartkartėmis nuvalysite skudurėliu, suvilgytu tamsiu alumi arba prie pat kamieno įpilsite arbatinį šaukštelį ricinos aliejaus.

• Jei jūsų fikusas turi mažai lapų, jis tįstas į viršų – į jo vazonėlį pasodinkite kokį nors vijoklinį augalą.

• Kambarinius augalus, kurie vasarą stovėjo prie šiaurinių ir vakarinių langų, žiemą rekomenduojama statyti šviesesnėje pusėje – pietuose ar rytuose. Šiuo metu dėl šviesos trūkumo neretai augalai iškrypsta, nublunka jų lapai.

 

{balsas2}