Kaip padėti skęstančiajam?

Pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos duomenis, šią dar tik įpusėjusią vasarą vien tik ugniagesiai jau ištraukė net 65 nuskendusius žmones, tarp jų 4 vaikus. Sveikatos mokymo ir prevencijos centro specialistai sako, kad  pastebėjus skęstantįjį, žmonės dažniausiai išsigąsta ir nežino kaip elgtis.

Specialistai pataria tokiais atvejais nesutrikti ir patiems pradėti gelbėti bei gaivinti skęstantį žmogų, kol į pagalbą  atvyks kvalifikuoti specialistai. Tad pamačius skęstantįjį, pirmiausia reikia atkreipti aplinkinių dėmesį, todėl drąsiai šaukite: „žmogus skęsta!“ Paskui apsidairykite, gal netoliese rasite kokią nors gelbėjimo priemonę. Tai galėtų būti bet koks vandenyje neskęstantis daiktas, kurį galėtumėte nusviesti skęstančiajam: gelbėjimo ratas, pripučiamas čiužinys ir kt.

 

Paprašykite aplinkinių žmonių iškviesti greitąją medicininę pagalbą bendruoju pagalbos numeriu 112 (OMINTEL – 103, BITE ir TELE2 –033, TEO – 03) ir gelbėtojus. Jei įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, ištiesti jam lazdą, storesnę medžio šaką arba nusviesti jam virvę.

 

Jeigu nerandate jokių gelbėjimo priemonių, tada galite pabandyti priplaukti prie skęstančiojo, sugriebti jį už plaukų ir ištempti į nepavojingą vietą. Taip elgtis galima tik kraštutiniu atveju ir tik tada,  jeigu esate tikrai geras plaukikas.

 

Jei leidžia vandens gylis, saugiausia prie skęstančiojo eiti, o ne plaukti. Esant galimybei, darykite tai ne vieni, o pasitelkite į pagalbą daugiau žmonių.

 

Ištraukę nukentėjusįjį iš vandens, apverskite jį veidu žemyn ir išvalykite jam burną. Tada padėkite nukentėjusįjį pilvu ant kelių, kad iš plaučių pasišalintų vanduo ir, jeigu žmogus nekvėpuoja ar kvėpuoja nereguliariai, pradėkite gaivinti.

 

Prieš pradedant gaivinimą, būtina nukentėjusįjį skubiai paguldyti ant nugaros, ant kieto pagrindo, apnuoginti krūtinės ląstą, atlaisvinti juosmenį, užtikrinti kvėpavimo takų praeinamumą. Dviem pirštais reikia užspausti apatinį žandikaulį, kad užsičiauptų burna. Orą per nosį įpūstį reikia du kartus.

 

Gaivinimo schema tokia: du įpūtimai, tada patikrinamas pulsas, ir jei jo nėra – reikia dar du kartus įpūsti oro ir penkiolika kartų ritmingai ir tvirtai spausti krūtinkaulį. Spausti reikia apatinę krūtinkaulio dalį (dviejų pirštų atstumu į viršų nuo krūtinkaulio apačios), abiejų rankų delnus sudėjus vieną ant kito (pirštai turi būti pakelti), ištiestomis per alkūnę rankomis, statmenai krūtinkaulio.

 

Atvykus greitosios medicininės pagalbos darbuotojams ar gelbėtojams, nukentėjusiojo gaivinimą perduokite specialistams.

 

{diena2}