Bedarbis gali dirbti ir tuo pačiu gauti bedarbio pašalpą

Bandydami lopyti „Sodros“ ir Nacionalinio biudžeto skyles, politikai nurėžė įvairias socialines išmokas, tačiau Darbo biržoje registruotiems asmenims mokamos pašalpos net ir tada, kai šie dirba. Asmenys, dirbantys tik pagal autorines sutartis, veltui varsto darbo biržos duris – nei bedarbio statusas, nei pašalpa jiems negali būtų skirti, tačiau bedarbiais užsiregistravę gyventojai jau gali dirbti pagal autorines sutartis ir netgi gauti beveik visą jiems priklausančią bedarbio pašalpą.

 

Kaip skelbia Diena.lt, darbo biržoje registruotas 28-erių Robertas L. (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) neseniai pradėjo bendradarbiauti su viena viešųjų ryšių agentūra. Oficialūs darbo santykiai su įmone jo nesieja. Vyras dirba tik pagal autorines sutartis. Vos gavęs atlygį už pirmą kūrinį buvęs bedarbis, kaip ir reikalauja įstatymai, informavo darbo biržą apie visus pasikeitimus ir pristatė autorinės sutarties kopiją.

 

Vaikinas teigė, kad jo darbas trunka apie porą savaičių, tačiau jam vis tiek bus mokama bedarbio pašalpa ir už tas dienas, kurias jis dirbo. Pasirodo, Darbo biržos darbuotoja, kuriai buvo pateikti dokumentai, parašė, kad vyras dirbo tik vieną dieną – tą, kurią  buvo pervesti pinigai į jo sąskaitą.

 

Pasirodo, kad kompiuterinėje sistemoje pažymėti, jog asmuo dirba ilgiau nei vieną dieną, yra tiesiog neįmanoma, nes duomenis, kuriuos atsiunčia „Sodra”, Darbo birža privalo įrašyti tokius, kokie yra pateikti pastarosios institucijos.

 

400 litų nėra dideli pinigai, tačiau tokios bedarbio pašalpos,kaip Robertui, mokamos dar keliems šimtams pagal autorines sutartis dirbančių šalies gyventojų, todėl suma susidaro tikrai nemaža.

 

Lietuvos darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Albertas Šlekys prisipažino apie tokius dalykus apskritai nieko negirdėjęs.

„To neturi būti. Tiems asmenims, kurie dirba pagal autorines sutartis, jų galiojimo metu stabdomas bedarbio statusas ir nedarbo pašalpos mokėjimas. Sutarčiai pasibaigus, jei ji galioja ne ilgiau kaip pusę metų, bedarbio statusas ir pašalpos mokėjimas atnaujinamas”, – aiškino A.Šlekys ir pažadėjo artimiausiu metu išsiaiškinti, „kur slypi problema“.

 

Akivaizdu, kad tokios nelanksčios taisyklės sudaro galimybes sukčiauti. Asmuo pagal autorinę sutartį gali dirbti net šešis mėnesius, o „Sodros“ ir Darbo biržos informacinėse sistemose bus parašyta, kad gyventojas dirbo vos vieną dieną. Tad jis gautų ir beveik visą jam priklausančią bedarbio pašalpą, ir nemokamas medicinos paslaugas.

 

Beje, Lietuvos darbo biržos tinklalapyje skelbiama: „Asmenims, kurie <…> turi sudarę autorinę sutartį, registruojantis darbo biržoje bedarbio statusas nesuteikiamas ir nedarbo socialinio draudimo išmoka neskiriama.“

 

Maksimali bedarbio pašalpa nuo šių metų sausio 1-osios buvo sumažinta 390-ia litų ir negali būti didesnė kaip 650 litų.

 

{diena2}