Nuo ko priklauso būsimo kūdikio lytis?

Žmonija jau spėjo įminti daugybę paslapčių, iki smulkiausių dalelių išskaidė ir ištyrė kiekvieną žmogaus organizmo ląstelę.
Tačiau vis dar negali patikimai atsakyti į klausimą, nuo ko vis dėlto priklauso ką tik užsimezgusios naujos gyvybės lytis. O patikėti lemiamo vaidmens vien atsitiktinumui nesinori… Taigi jūsų dėmesiui – naujausi įvairių šalių mokslininkų pasvarstymai, nuo ko priklauso kūdikio lytis.

1. Finansiniai reikalai: Turtingos moterys dažniau gimdo sūnus

Moters piniginė turi įtakos būsimo kūdikio lyčiai – tai įrodė olandų mokslininkai. Kaip tai susiję? Pasirodo, visa esmė – evoliucijoje. Tai, kad neturtingos moterys dažniau gimdo dukteris, paaiškinama išlikimo instinktu. Skurdas gali tapti įvairių ligų atsiradimo priežastimi, po to seka pirmalaikė mirtis. Tokius atveju būtent dukra, o ne sūnus lieka stipresnė giminės pratęsimo garantija.  Pasak statistikos, ištekėjusios, išsilavinusios jaunos moterys taip pat dažniau gimdo sūnus, nei netekėjusios ir be išsilavinimo.

2. Giminės medis: Vaiko lytis priklauso nuo tėvo genų

Britų specialistai atliko tyrimus, kas turi įtakos būsimo vaiko lyčiai. Paaiškėjo, kad vyrams didesnė tikimybė susilaukti sūnaus jei jų giminės medyje buvo daug… vyrų. Kuo vyriškos giminės palikuonių genealoginiame medyje daugiau – tuo didesnė tikimybė, kad tie palikuoniai taip pat džiaugsis futbolo kamuolį spardančia o ne lėlę sūpuojančia atžala.

Nustatyta, kad iš tokios giminės kilusių vyrų spermoje daugiau Y chromosomų, kurios, susijungią su moteriška X chromosoma, lemia vyriškos lyties kūdikio atsiradimą (jei vyras perduotų X chromosomą, gimtų mergaitė). Analogiškos paralelės su moterų giminės medžiu mokslininkams išvesti nepavyko: kokios lyties kūdikio susilauks moteris visai nepriklauso nuo to, kokios lyties palikuoniai dominuoja jos giminėje.

3. Kaltas testosteronas: Hormonų svyravimai moters organizme

Biologė Valeri Grant priėjo išvados, kad berniukus dažniau gimdo moterys, kurių organizme padidėjęs vyriško hormono testosterono kiekis. Ji jau 40 metų tyrinėja būsimo kūdikio lyties tikimybes. Pati mokslininkė susilaukė 3 sūnų ir įsigudrino nesuklysdama išpranašauti būsimo kūdikio lytį visoms savo bičiulėms. Ji net sukūrė specialų testą, kuriame suformulavo klausimus, padedančius nustatyti, kaip dažnai moteris jaučiasi išdidi, ryžtinga, pasitikinti savimi, veržli ir pikta.

Paaiškėjo, kad stiprios, savimi pasitikinčios moterys paprastai turi padidėjusį testosterono kiekį. Ir kaip tik jos dažniausiai gimdo sūnus. Moterys, kurių organizme vyriškojo hormono mažiau, yra jausmingesnės, rūpestingesnės, kantresnės – jos dažniau gimdo mergaites. V.Grant atliko 6 mokslinius tyrimus kūdikio lyties klausimu, visai neseniai jos teorija pripažinta moksliškai pagrįsta.

4. Lėkštės turinys: Pusryčiaukite jei svajojate apie sūnų

Britų mokslininkai nustatė, kad būsimo kūdikio lytį gali lemti ir mamos maitinimosi įpročiai iki nėštumo. Paaiškėjo, kad moterys, valgančios kaloringą maistą ir reguliariai pusryčiaujančios, dažniau gimdo berniukus. Kuo daugiau kalorijų moteris suvartoja – tuo didesnė tikimybė jai pagimdyti berniuką. Besilaikančioms dietos ir rūpestingai skaičiuojančioms kalorijas moterims tikimybė susilaukti berniuko – 45 proc. O jei dar atsisakoma ir pusryčių, tikimybė smukteli iki 43 procentų.

5. Šiluma ir šaltis: Vaiko lytis priklauso nuo klimato

Esama ryšio ir tarp klimato bei kūdikių lyties. Šiaurės regionuose gimsta daugiau berniukų. Visame pasaulyje vidutiniškai 100 naujagimių mergaičių tenka 105 berniukai. Amerikiečių mokslininkai, ištyrę 1997-2006 gimimų statistinius duomenis bei palyginę juos priklausomai nuo geografinės vietovės, nustatė, jog šiauresniuose kraštuose šis procentas šiek tiek labiau pakrypsta berniukų naudai, o ten, kur piečiau, mergaičių persvara yra kiek didesnė.

Laura Barzdaitienė.

 

{balsas2}