Pajamų deklaracijos gali pateikti nemalonių staigmenų

Kai kurie mokesčių mokėtojai pildydami pajamų deklaracijas gali nustebti, jog jie ne tik neatgaus mokesčių permokos, bet dar ir patys bus skolingi Mokesčių inspekcijai. Toks nemalonus siurprizas kai kuriems jų gali būti pateiktas dėl pernai įsigaliojusios painokos neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo tvarkos. Pagal ją visi dirbantys asmenys galėjo rinktis – taikyti NPD skaičiuojant gyventojų pajamų mokestį nuo darbo užmokesčio ir kitų pajamų, ar ne.

NPD yra skaičiuojamas kiekvieną mėnesį atsižvelgiant į gautą darbo pajamų dydį. Jeigu asmens pajamos per mėnesį viršija 3150 litų, NPD nėra taikomas. Asmenys, kuriems taikomas NPD, turi įvertinti, ar per metus jie neplanuoja gauti kitų pajamų, nes apskaičiuojant gyventojo metines pajamas ir metinį NPD, yra įskaitomos visos mokestinio laikotarpio apmokestinamosios pajamos. Jei jos viršija 3150 litų per mėnesį – mokesčio nepriemoką teks grąžint.

 

Reikia gerai skaičiuoti

Tad, jeigu gyventojai pernai gavo ne tik darbo užmokestį, bet ir kitų pajamų, pavyzdžiui, premiją už darbą, autorinį atlyginimą, išmokų iš „Sodros|”, laimėjo loterijoje ir t.t., o bendra pajamų suma per mėnesį viršijo 3150 litų, mokestis dėl NPD taikymo bus perskaičiuotas ir gyventojams susidariusį skirtumą teks grąžinti Mokesčių inspekcijai.

Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą pasibaigus kalendoriniams metams draudėjas turi teisę susigrąžinti dalį neapmokestinamųjų pajamų, jei grąžintina suma neviršija 25 proc. asmens per metus gautų pajamų.

Norintieji atgauti gyventojų pajamų mokesčio permokas, deklaracijas Mokesčių inspekcijai privalo pateikti iki gegužės 3 d.

Šiemet permokos bus grąžinamos už sumokėtas studijas, būsto paskolų palūkanas, įsigytus kompiuterius, interneto prieigą, įmokas į pensijų fondus ar gyvybės draudimą, tačiau jomis pasinaudoti galės nebe visi gyventojai.

Permokos už būsto paskolų palūkanas bus grąžinamos tik tiems žmonėms, kurie kreditus iš bankų pasiėmė iki 2008-ųjų pabaigos. Tie, kurie už pasiimtas paskolas būstus pirko praėjusiais metais, susigrąžinti permokų nebegalės. Pasinaudoti lengvata negalės ir tie mokesčių mokėtojai, kurie pernai įsigijo kompiuterius. Susigrąžinti permoką bus galima tik tuo atveju, jeigu kompiuteris buvo įsigytas 2008-aisiais išperkamosios nuomos būdu.

Mokesčių mokėtojams pernai grąžinta apie 420 mln. litų, 2008-aisiais – apie 401 mln., o 2007-aisiais – 330 mln. litų permokų.

 

{diena2}